Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
'Hür Kürtler'in yanıldığı yer
Çarşamba, 12 Temmuz 2006 - (13:02)
Mustafa Akyol

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İnkâr ve baskı, sadece Kürtleri değil, 'Beyaz' olmayan Türkleri de mağdur etti. Her mağdura bir 'federasyon' veremeyeceğimize göre de, hepsine tam özgürlük ve hukuk getirecek bir çözümde uzlaşmalıyız


Kürt hareketinin ünlü isimlerinden eski Bayındırlık Bakanı Şerafettin Elçi, geçtiğimiz hafta sonu düzenlediği bir basın toplantısıyla "Hür Kürtler Grubu"nun kuruluşunu ilan etti. Bu yeni grubun PKK'ya mesafe koyması ve teröre karşı çıkması olumlu bir tutum. Ama görünen o ki "Hür Kürtler"in de henüz kendisinden hürleşemedikleri bazı yanlış fikr-i sabiteleri var.

Bunun başında federasyon talebi geliyor. Sayın Elçi, "Kürt sorununa en adil ve kalıcı çözümün federatif devlet olduğunu" savunmuş ve örnek olarak da Irak'ı vermiş. Ama hem argüman yanlış, hem de örnek. Bunun nedenlerini 'Kürt Sorununu Yeniden Düşünmek' adlı kitabımda ayrıntılarıyla ortaya koymuştum. Burada özetleyeyim.

Federasyon neden olmaz?

Sayın Elçi'nin istediği federasyon, 'etnik federasyon' olsa gerek. Bu durumda Türkiye'nin belirli bir bölgesini "Kürdistan eyaleti" olarak tanımlamak gerekecek.
İyi ama Türkiye'de böyle bir bölge yok ki! Güneydoğu'nun belirli illerinde kuşkusuz Kürt vatandaşlar çoğunlukta, ama bölge homojen bir Kürt nüfusa sahip değil. Daha da önemlisi, Kürtlerin yarısından fazlası bugün Türkiye'nin batısında yaşıyor. Dünyanın en kalabalık Kürt kenti Diyarbakır, Van veya Hakkâri değil, İstanbul.
Merhum Kürt aydını Orhan Kotan daha 90'lı yıllarda söz konusu nüfus realitesini kavramış ve '21. yüzyılda Kürt hareketi üzerine perspektifler' başlıklı İngilizce bir makalesinde şöyle yazmıştı:

"Otonomi ya da federasyon gibi fikirler [Türkiye'deki] Kürt bölgesindeki sıradan insanlar için pek bir şey ifade etmemektedir... Günümüzde Kürtlerin yüzde 60'ı, Fırat Nehri'nin doğusunda değil batısında yaşamaktadır ve bu insanların büyük kısmı asli yurtlarına dönecek değildir. Göç, gönüllü olarak yapılmış olsun ya da olmasın, probleme yeni bir boyut katmıştır."

Sayın Elçi'nin bu kritik sosyal gerçekliği görmeksizin Irak'a atıfta bulunması, çok yanlış. Irak'taki Kürt durumu Türkiye'dekine hiç benzemiyor çünkü. Oradaki Kürtler, ülkenin kuzeyinde, aşağıdaki Araplardan adeta cetvelle çizilmiş gibi ayrılmış bir hattın yukarısında yaşıyorlar. Türkiye'de ise tüm etnisiteler iç içe geçmiş durumda. Orhan Kotan bu yüzden, "Irak'taki Kürt toplumunun geleceği, Kürt Federal Devleti'ne verilecek uluslararası desteğe bağlıdır; Türkiye'de ise Kürt toplumunun geleceği Türk toplumunun kaderine bağlıdır" demişti. Ve federasyon taleplerine karşı çıkarak şöyle eklemişti: "Çözüm, yeni sınırlar çizilerek, binlerce insan bölünerek ve coğrafi hapishaneler yaratarak sağlanamaz."

Milliyetçi bir romantizmle "Olsun, biz yine de federasyon isteriz" diyenler, sadece olmayacak şeyi istemekle kalmayıp, var olanı da baltaladıklarını fark etmiyorlar. Cumhuriyet'in başından bu yana bölünme endişesi yaşayan Türk toplumu, adında 'Kürdistan' kelimesi geçen her proje üzerine biraz daha geriliyor. Bu gerilimin yükselmesi, Kürtlerin en meşru taleplerinin bile önünün kesilmesine neden olabilir. Kürt kimliğinin inkârı politikalarına dönmeyi hayal eden, 'demir yumruk'lu günleri özleyenler için, Şerafettin Elçi'nin 'federasyon' çağrıları mükemmel bir propaganda malzemesi olsa gerek.

Başta ne vaat edildi?

Şerafettin Elçi, yaptığı basın açıklamasında bir de Milli Mücadele'ye değinmiş ve "Kürtler, kurulacak yeni devletin kendilerinin de devleti olacağı, devletin ortağı olacakları vaat ve umuduyla Kurtuluş Savaşı'na katıldılar" demiş. Burada kısmen haklı. Mustafa Kemal Paşa TBMM'yi açtığında "Meclis-i âlinizi teşkil eden zevat yalnız Türk değildir, yalnız Çerkez değildir, yalnız Kürt değildir, yalnız Laz değildir, fakat hepsinden mürekkep (oluşan) anasır-ı İslamiye'dir" demiş ve eklemişti: " Bu mecmuayı teşkil eden her bir unsur-u İslam... yekdiğerine karşı hürmeti mütekabile ile riayetkârdır."

Ama Sayın Elçi'nin atladığı bir nokta var: Kurtuluş Savaşı'na katılan ve düşmana karşı kahramanca çarpışan o 'çılgın' Kürtler, 'federasyon' peşinde koşmuyor, Türklerle ve diğer 'İslam unsurları' ile birlikte tek bir millet oluşturduklarını düşünüyorlardı. Avrupalılar Lozan'da kendilerini 'azınlık' olarak kabul ettirmek için Türkiye'ye bastırdıklarında, Kürt liderler ve milletvekilleri bunu topluca reddetmişlerdi.

Sonraki dönemlerde yaşanan inkâr ve baskı politikaları kuşkusuz Kürtleri mağdur etti; ama sadece onları değil, 'Beyaz' olmayan tüm diğer Türkleri de mağdur etti. Bakın, hâlâ bile bazıları 'kamusal alan'dan itilmiş, üniversitelerden men edilmiş durumda.

Her mağdur kesime bir 'federasyon' veremeyeceğimize göre de, hepsine tam özgürlük ve hukuk getirecek bir çözümde uzlaşmamız gerekiyor.

Bunun adresi ise liberal demokrasi.

'Hür Kürtler' yanlış adreslerden vakit geç olmadan dönüp, üniter Türkiye'nin demokrasi sürecini desteklemeliler.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mustafa Akyol'in Diğer Yazıları
   Laikçilerin faşizanlaşması sürpriz değil
   ‘Akıllı tasarım’ hakkında doğrular ve yanlışlar
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.