Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Piyasalar Saman Alevinin Sönmesini Bekliyor
Cuma, 31 Ağustos 2007 - (00:08)
Doç. Dr. Ünsal Ban

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Geçen haftaki yazılarımızdan birisinde küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmaların geçici olduğunu, bu dalgalanmaların Türkiye'de bir krize neden olamayacağını nedenleri ile vermiştik.


Cuma günü Amerikan Merkez Bankası'nın faiz indirme operasyonu ile piyasalar gerekli nefesi aldılar. Bu karar, Amerikan FED'in piyasalarda olumsuz bir gidişata izin vermeyeceğini göstermesi açısından oldukça önemlidir.

Piyasalarda yaşanan bu olumsuz havanın getirmiş olduğu tartışmalar neticesinde Türkiye, kimonolu kadınları ve nihayetinde de ölü kedinin (birkaç kez nasıl) zıpladığını öğrendi.

Kimono, Japon kadınlarının ve çocuklarının giymiş oldukları uzun giysilere verilen isim. Bu kadınlar, kendi ülkelerinde borçlanma maliyetlerinin düşük olması avantajından faydalanarak, yüksek getiri sağlayan piyasalarda yatırım yaparak kazanç sağlıyorlar. Bu kadınlar, Türkiye'yi risksiz veya düşük riskli yüksek kazancından dolayı tercih ediyorlar. Türkiye'de var olan fonlarının büyüklüğü de şu an 5 Milyar $ civarında olduğu ifade ediliyor. Giysilerinden dolayı bu yatırımı yapanlar, kimonolu kadınlar olarak ifade ediliyor.

Diğer kavram ise "ölü kedi zıplayışı" İngilizce karşılığı "dead cat bounce", devamlı düşen piyasalarda "Ayı" belirli aralıklarla yaşanan yükselişleri "Boğa" ifade etmek amacı ile kullanılıyor. İlk olarak 1985 yılında Singapur ve Malezya piyasalarındaki dalgalanmaları anlatmak için Financial Times da ifade bulmuş.

Piyasalarda bu kötü hava beklentisi devam ettiği sürece yeni yeni kavramlara da hazır olmak gerekiyor. Bugün kimonolu kadınlar, yarın başka giysili kadınlar. Hatta belli bir zaman sonra şartlar oluştuğunda Türk Kadınları da Japonya'da bu tür yatırımlar yapabilir. Niçin olmasın? Buna şaşırmamak gerekir. Bu arbitraj olduğu sürece kazanmak için fonlar her an bir yerden bir yere gidebilir. En kuzeyden en güneye en batıdan en doğuya. Bugün Türkiye, yarın Brezilya, bir başka gün bir başka ülke gibi...
Bunları niçin söylüyoruz? Piyasalardaki dalgalanmaların geçici olduğunu, bir saman alevi misali en kısa sürede söneceğini göstermek için.

Piyasalardaki bu dalgalanmaların geçici olduğunu gösterme açısından yakın tarihe bakmakta fayda var. Birkaç ay öncesine gidelim. Mart 2007 de Çin Merkez Bankası Başkanının konuşmasına paralel olarak Çin Borsası bir günde %10 a yakın düşmüştü. Bu düşüşle birlikte tüm Dünya Borsalarında ciddi düşüşler yaşanmış ortalık toz duman olmuştu. Tabiî ki bu düşüşler sadece Çin Borsası'ndaki düşüşle açıklanmamış olayların tetikleyicisi olarak görülmüştü.

Yine aynı dönemde Amerikan Merkez Bankası Eski Başkanı Greenspan'ın 2007 sonu için piyasalarda (ABD Piyasaları) durgunluk beklediğini söylemesi ise olayların tuzu biberi olmuş, diğer yandan yine Amerika'da "sub-prime" denilen ve "prime" gruba göre daha yüksek kredi riski içeren "mortgage" kredilerindeki geri ödenmeme oranının artmakta oluşu da bu olayların bir nedeni olarak alınmıştı.

Hemen arkasından Japonya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını artırarak yen cinsinden borçlanma maliyetlerini artırması, piyasalarda fon arzında azalmalara neden olacağı düşüncesine neden olmuştu.

İsterseniz biraz daha geriye gidelim. Mart 2006'da da piyasalarda ciddi dalgalanmalar olduğu, bu dalgalanma neticesinde özellikle gelişmekte olan piyasaların para birimlerinde ciddi değer kayıplarının oluştuğu, Türkiye için gösterge faiz oranlarının %13-14 aralığından %22 lere kadar çıktığı, Türk lirasının dolar karşısında % 22'Ye yakın değer kaybettiği hatırlanacaktır.

Bu dalgalanmalarda genelde etkilenen ülkeler ve bu ülkelerin etkilenme şiddetleri oldukça farklı olmuştur. Etkilenme gelişmiş ülkelerde sermaye piyasası araçlarında olur iken gelişmekte olan ülkelerde hem sermaye hem de para piyasalarında olduğu görülmektedir.

Geçmişe bu şekilde dönmemizin nedeni gelecek için bir tahminde bulunmaktan öte bir şey değildir. Görüldüğü üzere geçmişte de buna benzer olaylar yaşanmıştır. Ancak her defasında mali piyasalar daha kuvvetli alışlarla karşılaşmışlardır. Piyasalar bu dönemlerin ardından daha çoşkulu bir yapıya kavuşmuştur.

Bu nedenle piyasalardaki bu düşüşleri fırsatlar olarak görmeli ve bu tür olayları piyasaların olağan akışı olarak değerlendirmek gerekmektedir.

Geçen hafta, Borsalar başta olmak üzere piyasalarda görülen satış dalgası gündeme damgasını vurmuştu. Bu hafta ise FED in müdahalesinin etkileri ve cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarının piyasalara nasıl yansıyacağı izlenecek.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Doç. Dr. Ünsal Ban'in Son 10 Yazısı
   Krizde Sonun Başlangıcındayız...
   Özelleştirmede Sorular ve Cevapları
   Kapatma Davası ve Algılanan Risk
   ANKARA’nın TAŞINA BAK…
   2008 Bütçesi ve Reel Kesim Beklentileri
   Tezkere Ekonomiyi Etkiler mi?
   Borsada Kazanmanın Yolu Bulunabilir mi?
   1 Dolar 1 YTL Olur mu?
   Hedefler Büyüdükçe Göl Küçük Gelecektir
   Konut Fiyatları Ne Olacak?
   Sayın Bakan Zafer Çağlayan, Sanayi Envanteri Konusunu Çözmeli
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.