Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Sayın Bakan Zafer Çağlayan, Sanayi Envanteri Konusunu Çözmeli
Pazar, 02 Eylül 2007 - (20:59)
Doç. Dr. Ünsal Ban

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

TRT’nin internet sitesinde yaklaşık 1 yıl önce yazdığımız bir makalede, Türkiye’nin en kısa zamanda bir sanayi envanteri hazırlaması gerektiğini belirtmiştik.

O günlerde neredeyse tüm kesimler envanterin çıkarılması konusunda fikir birliği içindeydiler.. Doğrusu bizde kesimler arasında bu kadar fikir birliğinin olduğu bir sorunun da çözüleceğine inanıyorduk.

Ancak bu zamana kadar bu konuda sadece 1 arpa boyu yol alındı. TOBB yaklaşık 70.000 firmayı kapsayan bir sanayi envanterini çıkarabildi. Türkiye’deki sanayi firmalarının 1/5 ine denk gelen bir sayı…

Diğerleri konusunda hiç kimse bilgi sahibi değil. Türkiye’nin KOBİ’lerinden sorumlu olan KOSGEB bile bu verileri elde edemedi..

Bu konunun, 1 yıl sonra tekrar yazılma nedeni ise Sayın Bakanımız Zafer ÇAĞLAYAN’ın ilk açıklamalarından birisinde “Sanayi envanterini en kısa sürede çıkartacağız” yönündeki sözleri oldu.

Sayın Bakan, ülkede makro reformların tamamlandığını sırada mikro reformların olduğunu, bunun içinde en kısa zamanda sanayi envanterinin oluşturulacağını ifade etti.

Ülkemiz için çok doğru bir çıkış noktası olan konunun tekrar bu şekilde gündeme gelmesi bizi fazlasıyla memnun etti.

Küreselleşen hatta artık dümdüz olan, hiçbir sınırın kalmadığı (kalmayacağı) bir dünyada ülkemizin hangi alanda veya alanlarda daha iyi olacağı sorusuna hiçbir kurumumuz cevap verememektedir.

Asılca her türlü altyapıya sahip olan ülkemizde sadece bir koordinasyon ile çözülecek bu sorun ne yazık ki dillerde dolaşır olmuştur.

Bürokrasi, kurumların birbirinden veri saklaması, ilgisizlik, güç savaşı derken bir türlü sanayi veri tabanı çıkarılamıyor. Bu arada kaybeden de Türkiye oluyor. Ne savaş ama.. bu savaşta asılca herkes kendine ateş ediyor ama hiç farkında değiller.

Oysa ki AK parti Türkiye’nin 2023 yılına yönelik stratejilerini oluşturmak, reel kesimi canlandırmak, işsizliği azaltmak istiyorsa, sanayi veri tabanından hareket etmeli.

Çin sanayi envanterini çıkararak hangi sektörlere teşvik verileceğini, hangi sektörlerde rekabet avantajının olduğunu, 2020’li yıllar için hangi sektörlerin öncü olacağını şimdiden belirledi bile..

Sonuç olarak Bizans usulü entrikalarla yaşanan güç savaşı neticesinde kaybeden Türkiye oluyor. Kabile ülkeleri hariç her ülkede kolayca halledilebilecek bir konuda yıllardır çözüm bekleniyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Doç. Dr. Ünsal Ban'in Son 10 Yazısı
   Krizde Sonun Başlangıcındayız...
   Özelleştirmede Sorular ve Cevapları
   Kapatma Davası ve Algılanan Risk
   ANKARA’nın TAŞINA BAK…
   2008 Bütçesi ve Reel Kesim Beklentileri
   Tezkere Ekonomiyi Etkiler mi?
   Borsada Kazanmanın Yolu Bulunabilir mi?
   1 Dolar 1 YTL Olur mu?
   Hedefler Büyüdükçe Göl Küçük Gelecektir
   Konut Fiyatları Ne Olacak?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.