Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Putin’in karizması
Pazar, 09 Eylül 2007 - (02:28)
Immanuel Wallerstein

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Vladimir Putin son yıllarda ne Birleşik Devletlerde ne de Batı Avrupa’da olumlu eleştiriler alıyor. Komşuları üzerinde Rusya’nın emperyalist kontrolünü yeniden yaratmaya çalışarak ve Birleşmiş Milletlerde Soğuk Savaş engellemeciliğini hortlatarak, otoriter olmakla suçlanıyor.

Bu yüzden, Fransa’nın meşhur olimpiyat şampiyonu ve halen Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) Fransız üyesi olan Jean Claude Killy’nin açıklamalarını biraz şaşırarak okuduk. IOC 7 Temmuz 2007’de 2014’teki Kış Olimpiyatlarının yerine karar vermek üzere Guatemala’da toplandı. Üç aday şehir yarıştı: Avusturya’dan Salzburg, Kore’den Pyeongchang ve Rusya’dan Sochi. Salzburg güvenli ve risksiz bir yer olduğunu öne sürdü. Pyeongchang seçilmesinin Kore yarımadasında barış ve uzlaşmayı ilerleteceğini savundu. Sochi ise kendisini aday olarak öne sürmesi için Putin’i ayarladı.

Kore’nin adayı favoriydi ve doğrusu ilk raundu önde bitirdi. Ne var ki Salzburg elendi ve Sochi ikinci ve son raundu kazandı. Killy’nin anlattıklarına bakılırsa bu farkı yaratan Putin’in karizmasıydı. Konuşmasını, normalde bilmesine rağmen alenen hiç konuşmadığı İngilizce ve Fransızca dillerinde yaptı. Killy’nin “karizma” olarak adlandırdığı cazibesini kullandı. Şüphesiz, IOC kararındaki bu zafer hoşnutluk verici ve semboliktir fakat her ne olursa olsun politik bir etki yaratmaktan çok, bunu yansıtmasıyla ikincil bir önem taşır.

Bunun üzerine, Putin karizmasını yalnız burada mı kullanıyor diye sorulabilir. Cevap hayır olmalı. Evvela Rusya’daki politik gücünü düşünebiliriz. Entelijensiya’nın önemli bir oranının keyfini kaçırdığı doğrudur fakat bugünkü birçok ülke başkanının aksine, halkın çoğunluğu arasında hayli popüler olduğu konusunda birçok gösterge vardır. Öyle görünüyor ki, Ruslar Putin’i, Rus devletinin Yeltsin döneminde aşağılayıcı derecede düşen gücünü geri getirmek isteyen biri olarak görüyorlar. Genellikle birinin “otoriter eğilimler” dediği şeye diğerinin “düzenin onarılması” dediğini biliyoruz. Bu Kuzey Atlantik ülkelerinde dahi yaygın olarak görülen bir yorum çatışmasıdır. Örneğin Nicholas Sarkozy bu iki perspektiften de kâr sağladı.

Daha da önemlisi, buna rağmen dünya sahnesinde olan Putin’in politik becerileridir. İran’a karşı gerçek bir cezai önlem alınması konusunda Birleşmiş Milletlerden yetki alma yolunda Birleşik Devletlerin gösterdiği tüm çabalara şimdiye kadar başarılı şekilde direndi. Kosova’nın bağımsızlığı yönünde atılan her adımın önüne geçti. Şüphesiz, Rusya’nın duruşu Çin’in duruşu olduğu için Rusya yalnız da kalmadı. 1990’larda böyle güçlü ve bu kadar etkin bir Rus politik duruşu düşünülemezdi bile.

Bunlardan başka, Rusya’nın Avrupa ile bağlarından söz edebiliriz. Birleşik Devletlerin Çek Cumhuriyeti ve Polonya’ya füze karşıtı yapılar yerleştirme planına karşı çıktı ve bu duruşunda Batı Avrupa’dan da destek aldı. Bizzat Rusya’dan olmak üzere Orta Asya’dan ve Kafkas ülkelerinden yapılan petrol ve gaz ihracatı kontrolünü, yalnızca Rusya’ya rant yaratmak (ve böylece daha büyük bir dünya gücü olmak) için değil enerji sorunlarında Batı Avrupa’ya kendi şartlarını az çok kabul ettirebilmek için de kullandı. Putin’in hareketlerine tarafsız bir hakem Rusya için olumlu/olumsuz sonuçları açısından puan verseydi, adil bir gözlemciyse Putin’in bir jeopolitik oyuncu olarak iyi iş çıkardığını kabul ederdi. Karizma ya da başka şey deyin, Sochi’nin Guatemala’daki zaferi pozitif bir göstergedir ve bu karizmayı kuvvetlendirecektir.

Çeviren: Açelya Temel
Kaynak: Sendika.org

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Immanuel Wallerstein'in Son 10 Yazısı
   Filistin’de kazananlar ve kaybedenler
   Füze savunma kalkanı: Çılgınca bir fikir ya da akılcı bir amaç
   Irak savaşını bitirmek: İki rakip plan
   Göç: Tepkiye Tepki mi?
   ''Büyük Fırtına Bulutları Toplanıyor''
   İran ve Bomba
   2005: Bush Otoritesinin Çöküşü
   Irak'ta Cesaret Kırılıyor
   Şaron’un Yanılgısı
   Çin ABD'yi Köşeye mi Sıkıştırıyor?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.