Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Konut Fiyatları Ne Olacak?
Pazar, 09 Eylül 2007 - (23:34)
Doç. Dr. Ünsal Ban

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Ülkemizde yaygın bir görüş “ Dünyada Mekan Ahirette İman” olunca, konut fiyatlarının ne olacağı sorusu da çoğu insanımızın ilgisini çekiyor.

Genel olarak son bir yıl içerisinde lüks konutlar hariç olmak üzere diğer konutlarda, hem siyasi belirsizliklerin etkisi ile hem de yüksek arz nedeni ile fazla artış olmadı.

Bu dönemde orta ve alt kesimin ihtiyaç duyduğu konut fiyatlarında ise fiyatların durağanlaşmasını sağlayan iki temel unsur ortaya çıktı…

Birincisi bu kesimin gelirlerinin sabit kalması ikincisi ise arz fazlası.

Aslında bu nedenlerin birbirlerini etkilediği herkes tarafından bilinir. Özellikle düşen enflasyona paralel olarak orta kesimin gelirlerindeki azalma veya sabitlik, bu kesimin ihtiyaç duyduğu konut talebinde azalmaya neden olunca, ciddi bir arz fazlasının ortaya çıkmasına neden oldu.

Bu nedenle de bu kesimin ihtiyaç duyduğu konutlardaki fiyat artışı, ancak yine bu kesimin gelirlerindeki artışa veya arz fazlasının zamanla emilmesine bağlı görünmektedir.

Burada atlanılmaması gerekli konulardan bir tanesi de konut fiyatlarının konut kredisi faiz oranları ile doğrudan ilişkili olmasıdır.

Hatırlanacağı üzere Türkiye’de konut fiyatlarının yükseldiği dönem konut kredi faiz oranlarının %1’e yakın olduğu nokta idi. Oysa şimdi ortalama bir bankanın kredi maliyeti, o zamanki maliyete göre %40 daha pahalıdır.

Konut kredi faizlerinin bu şekilde yüksek olması, orta ve alt kesimin konut talebinde ciddi daralmalara neden olunca, ortaya konut arzı fazlasının çıkmasına neden oluyor.

Konut fiyatlarında ciddi artış veya azalışların olmasının en önemli nedenlerinden bir diğeri de konut arz ve talebinin eş zamanlı olmamasından kaynaklanmaktadır. Yani önce talep ortaya çıkıyor arkasından arz geliyor. Bu durumun büyüklüğü de konut fiyatlarındaki artışını boyutunu belirliyor.

Bu dönem için bir değerlendirme yaptığımızda konutta arz fazlasının olduğunu görüyoruz. Diğer yandan faiz oranlarındaki yükseklikte fiyatların baskı altında olmasına neden oluyor. Durum böyle olunca konut alacaklar için son yılların en iyi dönemlerinden biri olduğu unutulmamalıdır.

Sonuç olarak “Dünyada Mekan Ahirette İman” sözünün toplumun neredeyse tüm kesimleri tarafından kabul edildiği bir yapıda konut fiyatlarında artış sürekli bir hal alacaktır.. Bazı dönemler çok kısa süreli durağanlaşma ve düşüşler olabilecektir. Uzun vadede ise orta ve alt kesimin ihtiyaç duyduğu konut fiyatlarında sürekli artış olacaktır. Lüks konut fiyatlarında ise sürekli artan bir eğilim beklenmelidir.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Doç. Dr. Ünsal Ban'in Son 10 Yazısı
   Krizde Sonun Başlangıcındayız...
   Özelleştirmede Sorular ve Cevapları
   Kapatma Davası ve Algılanan Risk
   ANKARA’nın TAŞINA BAK…
   2008 Bütçesi ve Reel Kesim Beklentileri
   Tezkere Ekonomiyi Etkiler mi?
   Borsada Kazanmanın Yolu Bulunabilir mi?
   1 Dolar 1 YTL Olur mu?
   Hedefler Büyüdükçe Göl Küçük Gelecektir
   Sayın Bakan Zafer Çağlayan, Sanayi Envanteri Konusunu Çözmeli
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.