Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Hedefler Büyüdükçe Göl Küçük Gelecektir
Salı, 18 Eylül 2007 - (02:42)
Doç. Dr. Ünsal Ban

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Yazının başlığı ilk bakışta bir şeyler çağrıştırmayabilir. O nedenle başlığı kısaca açıklamakta fayda var. Bu başlıkta kastetmiş olduğumuz daha çok küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin artık uzun vadeli hedefleri ortaya koyarak, belirli büyüklüklere ulaşmaları gerekliliğidir. Bu işletmeler için küçük olmanın kendileri için sağlayacağı hiçbir fayda yoktur.

İnsanoğlunun gelişimine paralel olarak rekabet, önce bölgesel olarak başlamış daha sonra ulusal boyuta ulaşmış ve en sonunda küresel ölçeğe gelmiş bulunmaktadır. Her bir basamakta da rekabet daha zorlayıcı ve kıran kırana olmuştur. Bu sürece sadece firmalar değil zamanla devletler ve tek tek bireylerde girmeye başlamışlardır.

Devletlerin küresel rekabette birbirleriyle yarışmaları ve bu yarışın hükümet programlarına kadar girmesi, Firmaların üretimlerini çeşitli ülkelere kaydırması ve (veya toplaması) dünya üzerinde tekel olmaya çalışmaları,

Ölçeğin önemini ortaya koymaktadır.

Türkiye’de ise şimdiye kadar küçük ve orta ölçekli işletmeler hakkında çıkan yazılarda (buna bu köşenin sahibi de dahildir) bu işletmelerin ekonomiye sağladığı avantajlardan ve dezavantajlardan bahsedilmiş, küçük olmalarının sağladığı faydalar sıkça belirtilmişti. Bahsedilen bu avantajlardan en önemlisi küçüklüğün işletmelerde esnekliğe ve krizlere karşı dayanaklılığa neden olacağı düşüncesi idi.

Genel olarak bakıldığında sanayileşme sürecinde olan ülkemiz için o tarihlerde küçük olmanın sağladığı avantajlar var iken artık günümüz de bu avantajlardan bahsetme imkanı yoktur.

Günümüzde işletmelerin hedef belirlemeden küçük olma konusunda ısrarlı davranışları rekabet etme şanslarını yok ederken, özellikle aile işletmelerinin kurumsal yönetim anlayışına geçmemeleri işletmelerimizin büyümelerini engelleyen en önemli etkenlerden olmaktadır.

Uluslar arası rekabet bütün dünya devletleri için ölçek ekonomisini gündeme getirmiştir. Bundan sonra bu sürece ayak uyduracak firmalar hayatlarını devam ettirecekler diğerleri ise ya kapanacak ya da günü kurtarmaya devam edeceklerdir.

Küçük olan işletmelerin rekabet edebilme şansları tamamen ortadan kalkmıştır. Bu tür firmaların sadece yeni ürün anlamında rekabet etme şansları vardır. Zaten böyle bir süreci yakalayan firmalarında büyümeleri kaçınılmaz olacaktır.

Küreselleşme sürecinde son yıllarda oluşan rakamlar, ticarette, üretimde ve tüketimde yer alan grupların paylarını sürekli olarak artırdıklarını göstermektedir. Bu durum ölçeğin önemini daha da artırmaktadır.

Küçük olmak güzel olmaktan çıkmıştır. Zaman ölçeğe geçme zamanıdır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Doç. Dr. Ünsal Ban'in Son 10 Yazısı
   Krizde Sonun Başlangıcındayız...
   Özelleştirmede Sorular ve Cevapları
   Kapatma Davası ve Algılanan Risk
   ANKARA’nın TAŞINA BAK…
   2008 Bütçesi ve Reel Kesim Beklentileri
   Tezkere Ekonomiyi Etkiler mi?
   Borsada Kazanmanın Yolu Bulunabilir mi?
   1 Dolar 1 YTL Olur mu?
   Konut Fiyatları Ne Olacak?
   Sayın Bakan Zafer Çağlayan, Sanayi Envanteri Konusunu Çözmeli
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.