Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
1 Dolar 1 YTL Olur mu?
Pazartesi, 14 Ocak 2008 - (12:56)
Doç. Dr. Ünsal Ban

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Sevgili okuyucularım. Bugün 10.01.2007 tarihinde yazmış olduğum makaleyi izninizle tekrar gündeme getirmeyi uygun buldum. Bunun nedeni dolardaki düşüşün hızlanması ve 1 YTL= 1 Dolar tartışmalarının gündeme gelmesi. İşte 10.01.2007 tarihinde bu köşede yazdığım makale;

1 Dolar 1 YTL Olur mu?

20.08.2007 tarihli yazımda “piyasalar saman alevinin sönmesini bekliyor” başlığı ile; dünya piyasalarındaki dalgalanmaların geçici olduğunu, ABD Merkez Bankası’nın (FED) ve diğer büyük Merkez Bankalarının küresel piyasalarda krize izin vermeyeceklerini söylemiştik.

Nitekim geçen haftalarda FED’in dolar faiz oranını indirmesi, dünya piyasalarının rahatlamasına neden olmuş ve yazımızda yer alan gerekçelerimizin hemen hemen hepsini haklı çıkarmıştır.

Yine bu yazıda kriz geliyor söylentilerine göre yatırımcıların pozisyonlarını değiştirmemeleri gerektiğini özellikle belirtmiştik.

Ancak bizim gibi düşünmeyen birçok köşe yazarı da bunun aksini savundu. Bu kesim dünya piyasalarında çok yakında büyük dalgalanmalar olacağını, yatırımcıların da değişecek bu duruma göre pozisyon almalarını şiddetle tavsiye ettiler.

Sonuç:

Bu söylentilere göre pozisyonlarını değiştiren yatırımcılar kaybetti, pozisyonlarını koruyan yatırımcılar ise kazandı.

Bundan sonra piyasalarda neler olacak? Dolar cephesinde neler değişecek? kısaca onlara bakmakta fayda var.

FED’in almış olduğu faiz indirme kararının hemen arkasından tüm dünyada dolar fiyatlarında ciddi gerilemeler oldu. Özellikle dolar Avrupa para birimi avro karşısında ciddi değer kaybetti. Büyük bir değişim olmadığı sürece (daha önceki yazılarımızda olmayacağını bir çok kez söyledik) yıl sonu beklenti değeri 1 avro- 1,45 dolar seviyesi ile tarihi zirvesini deneyecek.

Herkesin bildiği gibi dolar fiyatında yaşanan bu gerilemenin temel nedeni sadece FED’in faiz indirme kararı değil, ABD bütçesinin ciddi ölçülerde cari açık vermesi ve bu açığı kapatmak için sıkı bir maliye politikası kullanmak yerine doların değerini düşük tutmak istemesidir. Karar alıcılarında doların değerini düşük tutma isteği devam ettiği sürece, dolardaki değer düşüşü de devam edecektir. Buradaki en önemli konu ABD reel büyümesinin ne yöne gittiği ve gidişinin hızı olacaktır.

Bu durum Türkiye’ye nasıl yansıyacak? sorusuna cevap verebilmek için bazı değişkenleri çok iyi analiz etmek gerekecektir. Öncelikle şunu söylemekte fayda var. Türkiye’de mevcut siyasi istikrar devam ettiği sürece doların Türk lirası karşısında değer kazanma imkanı yoktur.

Nitekim bu açıdan bakıldığında faiz indirme operasyonu ve onu destekleyen diğer unsurların ülkemize yansıması sonucu, dolarda 6 yıl öncesinin fiyatları görülmeye başlanmıştır. Ancak Türkiye için dolarda bu derece düşüş olmasını sadece faiz indirme operasyonuna bağlamak son derece yanlış olur.

Dolardaki düşüşü destekleyen en önemli diğer etken ise Merkez Bankasının enflasyon hedeflemesi ve Türkiye’de uygulanan yüksek faiz oranlarıdır. Bu nedenler ve uluslar arası piyasalardaki olumlu gelişmeler Türk Lirasının dolar karşısında hızla değer kazanmasına neden olmaktadır.

Süreç bu şekilde devam ettiği sürece dolardaki düşüşün durdurulma imkanı yoktur. Merkez Bankasının müdahaleleri bile dolardaki düşüşü ancak kısa vadeli olarak engelleyebilecektir.

Sonuç olarak Türkiye’de reel olarak büyüme ve faiz oranlarının bu seviyesi devam ettiği sürece TL değer kazanacaktır. Kısa zamanda ise 1 Doların 1 YTL olması kaçınılmaz olacaktır.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Doç. Dr. Ünsal Ban'in Son 10 Yazısı
   Krizde Sonun Başlangıcındayız...
   Özelleştirmede Sorular ve Cevapları
   Kapatma Davası ve Algılanan Risk
   ANKARA’nın TAŞINA BAK…
   2008 Bütçesi ve Reel Kesim Beklentileri
   Tezkere Ekonomiyi Etkiler mi?
   Borsada Kazanmanın Yolu Bulunabilir mi?
   Hedefler Büyüdükçe Göl Küçük Gelecektir
   Konut Fiyatları Ne Olacak?
   Sayın Bakan Zafer Çağlayan, Sanayi Envanteri Konusunu Çözmeli
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.