Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Borsada Kazanmanın Yolu Bulunabilir mi?
Pazartesi, 08 Ekim 2007 - (01:54)
Doç. Dr. Ünsal Ban

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İnsanoğlu tarih boyunca çok para kazanmak istemiş ve bunun yollarını hep aramıştır. Temelde paraya duyulan bu ihtiyaç mal ve hizmet tüketimini gerçekleştirmek içindir. Ekonomide insanların ne kadar çok mal ve hizmet tüketirlerse o kadar çok mutlu olacakları düşünülür. Serbest piyasa ekonomisinin temelleri de bu düşüncenin üzerine oturtulmuştur. Mutlu olmanın yolu çok para kazanma olunca geçen hafta gazetelere yansıyan bir haberde çoğu insanımızın dikkatini çekti.

Haber, 'iki Türk öğrencinin borsada kazanmanın yolunu bulduklarına' ilişkindi. Pek çok gazete bu habere “ İki Türk öğrenci borsada kazanmanın yolunu buldu” şeklinde başlık verdi. Söz konusu haber bir çok gazetede yayınlandığı gibi, pek çok web sitesinde de yer buldu.

Öncelikle burada şunu belirtmekte fayda var. Buradaki eleştiriler yazılan makaleye değil, makaleye bu şekilde başlık koyan kesime ilişkindir.

“Öğrenciler, "Fransa, Almanya ve İngiltere Menkul Kıymetler Borsaları'ndaki Kointegrasyonun Analizi" başlıklı makalelerinde; Fransa, Almanya ve İngiltere Menkul Kıymetler Borsaları ve Morgan Stanley Uluslararası Sermaye Endeksi'nin 1991-2006 dönemini inceleyerek, bu piyasaların birlikte hareketinin ampirik olarak gösterildiğini, aylık veriler kullanarak yaptıkları çalışmada ikili, üçlü ve dörtlü gruplar halinde incelenen borsaların beraber hareket ettiğini, bu birlikte hareket ile yatırımcıların yapacağı portföy dağılımından sağlayacakları faydanın azalması açısından önem taşıdıklarını belirtmişler. (Hürriyet, 05.10.2007)

Asılca öğrencilerin buldukları temel sonuç özellikle gelişmiş borsaların birlikte hareket ettiklerine ilişkindi. Konunun başlıkla hiçbir ilgisi yoktu. Çalışma, yaklaşık 20 yıldır kullanılan yöntemin zaman aralıkları ve borsalar farklılaştırarak hazırlanmış yeni bir versiyonu idi. Ancak haber başlığa farklı yansımıştı.

Gazetelerin başlıkları çok kazanmanın yolunu gösterici nitelikte olunca da bu haberi okuyanların sayısında da ciddi rakamlara ulaşıldı !

Başlığa bakınca kolay kazanmanın yolu bulunmuştu! Ne de olsa bundan sonra yedisinden yetmişe herkes kazanacaktı! Türk milletinin zengin olmasının yolu açılmıştı! Kişi başına gelir artabilirdi ! Hem de çok az bir çaba ile !

Bu haberin arkasından öğrencilerin makalesine ulaşıp borsada yatırım yapmaya çalışanın olup olmadığını bilemeyiz ama bu habere ilişkin okuyucu yorumlarından anlaşıldığı üzere borsada kazanmanın yolunun bulunması birçok kişiyi mutlu etmiş.

Bu haberi öncelikle TOBB-ETÜ öğretim üyesi Prof.Dr. Ramazan AKTAŞ ve Çankaya Üniversitesi öğretim üyesi Mete DOĞANAY ile birkaç saat tartıştık.

Hatta Ramazan Hoca her zamanki nüktedanlığını ön plana çıkararak, "haberin başlığına bakarsak sırada sayısal lotonun, milli piyangonun, çözülmesi işi var" dedi. Fazla uzatmayalım konuşmanın sonucu böyle bir şeyin asla mümkün olamayacağı yönünde idi.

Özetle, başlığa göre konu içerisinden incisi alınmış bir istiridye kabuğuydu. Borsada asla bu şekilde elde edilecek sonuçlarla kazanma imkanı yoktur. Elde edilecek veriler sadece bazı tahminleri yapmayı kolaylaştırabilir.

Borsadaki dalgalanmalar asılca arz ve talebe göre oluşur. Arz ve talebi belirleyen temel etkenler ise küresel piyasalar, ekonominin durumu ve firmaların bugünkü ve gelecekteki durumudur.

Unutmayalım borsa sıfır tabanlı bir oyundur. Birilerinin kazanması için birilerinin kaybetmesi gerekmektedir. Eğer herkes aynı beklenti de olur ise borsalarda işlem yapma imkanı olmayacaktır.

Sonuç, gazetelerin bu konudaki başlığına bakıp yatırım yapacaklar başka bir baharı bekleyecekler.

Yatırımcıların asla oltanın ucundaki solucan ölüsüne kapılan balık olmamaları gerekmektedir.

Borsalarda kazanma ve kaybetme birçok değişkene bağlıdır ve fiyatları belirleme imkanı yoktur.

Bazen yatırımcılar dalgalarla istedikleri yere ulaşırlar bazen de yine aynı dalgalarda boğulup giderler.

Bu yazının kaleme alındığı dakikalarda (07.10.2007) Şırnak'ta görev yapan askeri birliğimizi hedef alan ve 13 askerimizin şehit olmasına neden olan hain saldırıyı nefretle kınıyor şehitlerimize Allahtan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Doç. Dr. Ünsal Ban'in Son 10 Yazısı
   Krizde Sonun Başlangıcındayız...
   Özelleştirmede Sorular ve Cevapları
   Kapatma Davası ve Algılanan Risk
   ANKARA’nın TAŞINA BAK…
   2008 Bütçesi ve Reel Kesim Beklentileri
   Tezkere Ekonomiyi Etkiler mi?
   1 Dolar 1 YTL Olur mu?
   Hedefler Büyüdükçe Göl Küçük Gelecektir
   Konut Fiyatları Ne Olacak?
   Sayın Bakan Zafer Çağlayan, Sanayi Envanteri Konusunu Çözmeli
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.