Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
2008 Bütçesi ve Reel Kesim Beklentileri
Pazartesi, 22 Ekim 2007 - (23:57)
Doç. Dr. Ünsal Ban

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Geçen hafta Maliye bürokratları, 2008 bütçesini TBMM'ye sundular.

TBMM'ye sunulan 2008 bütçesinin detayları ve genel değerlendirmeleri, Maliye Bakanı'nın kendine has üslubu ile kamuoyuna açıklandı.

2008 bütçesini incelemeye geçmeden önce 2007 bütçesinin 9 aylık gerçekleşmeleri üzerinde duralım.

Son yıllarda hazırlanan bütçelerin, 1990'lı yıllarda hazırlanan bütçelere göre gerçekleşme oranının çok yüksek olduğunu burada bir kez daha belirtmekte fayda var.

Gerçekleşme rakamlarının planlanana bu şekilde yakın olması hükümetin bu konudaki başarısının önemli göstergesidir. Ancak 2007 bütçesinin 9 aylık gerçekleşmelerine bakıldığında özellikle gelirler kesiminde ciddi bir sapmanın olduğu da görülmektedir.

2007 bütçesinin gelir kalemlerinin detayları incelendiğinde; düşüşün daha çok dolaylı vergilerden kaynaklandığı görülecektir. Dolaylı vergilerin özelliği gereği, ekonomideki küçük bir durgunluk veya tüketicilerin beklentilerindeki değişmeler bu vergilerde ciddi düşüşlere neden olmaktadır.

Bu açıdan değerlendirildiğinde, sistem öyle bir kısır döngü içerisine girmiştir ki bir tarafta Merkez Bankası enflasyon hedeflemesi ile talebi kontrol altında tutmak istemekte, diğer taraftan Maliye daha fazla gelir toplama peşindedir. Ancak bu iki istek bir noktadan sonra tamamen birbirine ters olmaktadır. Mutlaka birisinden fedakarlık etmek gerekmektedir. 2008 bütçesi de bu sıkıntılar altında hazırlanmıştır.

9 aylık rakamlara göre, 2007 yılı sonu için bir tahmin yapıldığında vergi gelirlerinde 7 milyar YTL lik bir düşüşün olacağı görülmektedir. Ayrıca yıl sonu itibari ile faiz dışı fazlanın beklenenin altında olacağı da birçok kesim tarafından açıklanmıştır.

Genel olarak 2007 bütçe rakamlarının gelirler kısmında bu şekilde bir dalgalanma olmasının iki temel nedeni vardır;
Birincisi bu yılın seçim yılı olması, küresel piyasalarda yaşanan dalgalanmalar.

İkincisi ise Maliye'nin yıllardır arzu edilen şekilde bir vergi adaletini oluşturamaması ve kayıtdışı ekonominin önlenmesine yönelik mali reformların yapılamamasıdır.

Demek ki gelir düşüşünde Maliye iğneyi önce kendisine batırmalıdır. Suçlu sadece mükellefler değildir.

Bu değerlendirmelerin altında hazırlanan 2008 bütçesini, 2007 bütçesinden ayıran en önemli özellik ise faiz dışı fazlada % 6,5 yerine % 5,5 rakamının öngörülmesidir.

İlk bakışta bu şekilde belirlenen rakam hükümetin mali politikalarda bir gevşekliğe gideceği hatta bazı kazanımları kaybedebileceği şeklinde yorumlanabilir.

Çünkü Türkiye için faiz dışı fazla, hem borç tutarının aşağı indirilmesinde hem de enflasyonun kontrol altında tutulmasında önemli bir rakam olarak yer almakta ve çıpa olarak kullanılmaktadır. Birçok ekonomik görüş de bu fazlaya göre yapılmaktadır.

Hatta Merkez Bankası son faiz indirimi operasyonunda 2007 yılındaki gelir düşüşünü, 2008 yılındaki bütçe tahminlerini ve zam rakamlarındaki belirsizliği göz önüne almıştır. Bu nedenle Merkez Bankası reel kesim tarafından gazete ilanları ile istenen şok faiz indirimine yarım puan ile cevap vermiştir. Bu kararında haklı olan Merkez Bankası şimdiden 2008 yılı için öngörülen % 4 enflasyonu tutturmanın yollarını aramak zorundadır.

Bu aşamada reel kesim, Maliye'den kayıtdışı ekonomi ile mücadele edilerek yapısal reformların oluşturulmasını, dolaylı vergilerin azaltılmasını, işgücü ve enerji maliyetlerinin düşürülmesini beklemektedir. Ancak 2008 bütçesi detaylı şekilde incelendiğinde reel kesimin bu beklentilerinin bir başka sonbahara kaldığı görülecektir. Öyle ki 2008 bütçesinde gelir ve gider kalemlerinde minimum tutarlar belirlenmiştir. Bu konuda değişiklik yapmak artık çok zordur.

"Türkiye'ye Yapılan Hain Saldırıyı Nefretle Kınıyoruz"
Türkiye'ye yapılan hain saldırıda 12 askerimiz şehit oldu.

Askerlerimize yapılan bu kalleşçe saldırıları nefretle kınıyor, şehitlerimize Allah'tan rahmet, Türk ulusuna ve kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.
Bu aşamada millet olarak yapmamız gereken şehitlerimizin cenaze törenlerinde fiilen yer almaktır.

Yine bu dönemde birlik ve beraberliğimizin yanısıra şehitlerimizi bağrımıza bastığımızı göstermek için otomobillerimize ve evimize görünür şekilde bayrak asarak tepkimizi ortaya koymalıyız.

Gerekli tedbirlerin en kısa zamanda alınması değil gerekli şeylerin en kısa zamanda yapılması dileğiyle...

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Doç. Dr. Ünsal Ban'in Son 10 Yazısı
   Krizde Sonun Başlangıcındayız...
   Özelleştirmede Sorular ve Cevapları
   Kapatma Davası ve Algılanan Risk
   ANKARA’nın TAŞINA BAK…
   Tezkere Ekonomiyi Etkiler mi?
   Borsada Kazanmanın Yolu Bulunabilir mi?
   1 Dolar 1 YTL Olur mu?
   Hedefler Büyüdükçe Göl Küçük Gelecektir
   Konut Fiyatları Ne Olacak?
   Sayın Bakan Zafer Çağlayan, Sanayi Envanteri Konusunu Çözmeli
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.