Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
ANKARA’nın TAŞINA BAK…
Pazartesi, 21 Ocak 2008 - (12:03)
Doç. Dr. Ünsal Ban

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Türk milletinin tarih boyunca zayıf düşmesine neden olan unsurlardan bir tanesi içerdeki küçük olayların büyütülmesidir. Bu büyütülme bazen sınırları o kadar aşar ki çok önemli olayların hep önüne geçer.

Çoğu tarih yazarı tarafından da dile getirilen bu duruma Türk Tarihi’nden bir çok örnekler verilebilir. Ancak günümüzde yaşadığımız bazı olaylar göz önüne getirildiğinde insanın “Tarih tekerrürden ibarettir” demekten başka söyleyecek bir şeyi de kalmıyor.

Millet olarak bir başka özelliğimiz de işleri önemlilik sırasına koyamamamız ve plansız davranmamızdır.

Bu durum da insancıl ve duygusal olmamızın bir sonucu olsa gerek…

Bunları bu köşede niye söylüyoruz diye düşünenler olabilir.

Hemen açıklayalım; birincisi; yıllardır yaşanan başörtüsü tartışmalarının bir anda ülke gündemini yine doldurması, diğeri ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın ve diğer kamu bankalarının İstanbul’a taşınma kararıdır.

Millet olarak tekmili birden ekonomik sorunlarla uğraşırken birden bu tür açıklamaların gelmesi hem hedefin değiştirilmesini hem de farklı gündemlerin oluşmasına neden olmaktadır.

Birinci açıklama Başbakanımızın dediği gibi çözülmesi gerekli bir konudur ve yeterince Türk milletini meşgul etmiştir. Her açıdan ülkemizde kayba neden olmuştur. (Küçük olayların büyütülmesi)

Başbakanımızın İkinci açıklaması ise hatalı bir açıklamadır. Öyle ki bu kararın neticesinde hem Ankara hem İstanbul ve en önemlisi de ülkemiz ekonomisi büyük kayıplara uğrayacaktır. (Önemlilik sırası ve planlama)

Öncelikle birinci konu üzerinde şunu söylemek gerekmektedir. Türban konusunda halkın herhangi bir sorunu yoktur. Bu kesimde kimse kimseye “Niçin Türban takıyorsun veya takmıyorsun?” diye sormaz ve sorgulamaz. Zaten sormamalı ve sorgulamamalıdır.

Benim kanaatim burada temel sorunun bazı uygulayıcıların kaynaklandığıdır. Örneğin; üniversitelerde kızlarımız tıpkı çağdaş ülkelerde olduğu gibi derslere istediği şekilde girebilmelidir. Bunun önünde anayasal bir engel olduğunu hiç düşünmüyorum. Eğer engelleyen var ise Anayasamızda yer alan eğitim ve öğrenim hakkının elden alınması olarak bakılmalıdır.

İkinci gündem ise; Başbakanımızın “ Merkez Bankası ve Kamu Bankalarının İstanbul’a taşınacağını” açıklamasıdır.

Bu olaya birkaç açıdan bakmakta fayda olduğunu düşünüyorum

Öncelikle bir Ankara’lı olarak olayı değerlendirelim. Ankara’da başbakanımızın belirttiği kurumlarda toplam çalışan sayısı 13.000 civarındadır. Çalışanları aileleri ile değerlendirdiğimizde rakam yaklaşık 52.000 kişiye ulaşmaktadır (ortalama bir aile 4 kişi hesaplanmıştır). Bu rakama bu insanlar ve bu kurumlara hizmet veren insanlar da dahil edildiğinde rakamın 100.000’den aşağı olmayacağı kesindir.

Bu rakamın yaratacağı ekonomik büyüklüğün hesaplanmasını da sizlere bırakıyorum. Ancak bu rakamın ortalama bir şehir büyüklüğü olduğu da unutulmamalıdır.

Öncelikle bu nüfusun bir an için İstanbul’a taşınmasının ortaya çıkaracağı sonuçlar ile İstanbul trafiğinde ne gibi sorunlar ortaya çıkaracağının hesaplanması gerekmektedir.

Diğer bir konu bu taşınmanın ortaya çıkaracağı maliyettir. Taşınacağı söylenen 3 kamu bankasının yakın zamanda satılması planlanmaktadır. Bu bağlamda satacağınız bir varlığa yatırım yapmak ancak yatıracağınız tutardan daha fazla kazanacaksanız doğru bir karardır. O halde,

Bu bankaların taşınması için gerekli toplam maliyet nedir?

Bu taşınmanın yaratacağı artı değer bu maliyetin üzerinde bir kazanç sağlayacak mıdır?

Bu tür bir yatırımın bankaların karlılıklarında aktiflerinde ne gibi değişikliklere neden olacaktır ?

Gibi sorulara cevap verilmesi gerekmektedir.

Taşınmanın en önemli bir sebebi olarak İstanbul’un finans merkezi yapılması gösterilmektedir. Öncelikle finans merkezi olmak bir süreçtir. Finans merkezi olmanın önemli yapılarından bir tanesi de ekonomik büyüklük ve güçtür. Bu bağlam da baktığımız da;

Finans merkezi olabilmek tek taraflı bir açıklama ile mümkün müdür?

Dünya uygulamalarının tamamen tersi bir davranış ile finans merkezi oluşturulabilecek mi?

Ankara için geleceğe yönelik planlar nelerdir ? sorularının dikkate alınması gerekmektedir.

Sonuç olarak;

Birinci konu için söyleyeceğimiz ;Ankara oyun havalarının bu kadar ünlenmesi ve etkililiği Ankara’da ki siyasetçilerinde zamanla bu oyuna ayak uydurmalarını sağlayarak oyunun gerekliliği olan aynı hareketleri tekrarlamalarına neden olmaktadır. Kaybeden ise Türkiye ve Türkiye ekonomisi olmaktadır. Bütün siyasetçiler bu dar dairede dönüp durmaktadırlar. Artık Türban sorununu küçük büyük bütün parti genel başkanları bir araya gelerek çözmelidir. Halkın siyasetçilerden istediği sadece budur.

İkinci konu için söyleyeceğimiz ise Merkez Bankasını ve kamu bankalarını taşıdığımız takdirde Ankara’da sadece Ankara oyun havalarının kalacak olmasıdır. Aksi takdirde yakın tarihte Ankara için hepimiz “Ankara’nın taşına bak.. gözlerimin yaşına bak” şarkısını söyler olacağız. Hepimiz o şarkıyla büyümedik mi?

Sütten ağzımız yandığı için yoğurdu üfleyerek yemeli ve bu nedenle endişeler taşımalıyız.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Doç. Dr. Ünsal Ban'in Son 10 Yazısı
   Krizde Sonun Başlangıcındayız...
   Özelleştirmede Sorular ve Cevapları
   Kapatma Davası ve Algılanan Risk
   2008 Bütçesi ve Reel Kesim Beklentileri
   Tezkere Ekonomiyi Etkiler mi?
   Borsada Kazanmanın Yolu Bulunabilir mi?
   1 Dolar 1 YTL Olur mu?
   Hedefler Büyüdükçe Göl Küçük Gelecektir
   Konut Fiyatları Ne Olacak?
   Sayın Bakan Zafer Çağlayan, Sanayi Envanteri Konusunu Çözmeli
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.