Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Darısı davaların başına
Salı, 07 Şubat 2006 - (19:22)
Hasan Hanefi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Danimarka'nın başkenti Kopenhag, Filistin sorununun barışçıl çözümü ve Siyonist oluşumla koşulsuz ilişkileri doğallaştırma amacıyla bildiri yayımlayan bir dizi Arap ve İsrailli aydının girişimiyle gündeme gelmişti. Kopenhag adı, Danimarka gazetelerinden birinin, belirtildiği üzere, ifade özgürlüğünün boyutunu ölçmek amacıyla yayımladığı Hazreti Muhammed karikatürleri nedeniyle zihinlere yeniden taşındı. Gerçek amaç, İslam dünyasındaki muhafazakârlığın gücünü ölçmekti.

Arap ve Müslümanları, bir Danimarka gazetesinde yayımlanan Hz.Peygambere yönelik alaycı karikatürlere karşı koymakta tek vücut içinde görmemiz gayet doğal.

Şimdi soru şu: Arap ve Müslümanlar Mescidi Aksa'yı, Kudüs'ü ve Filistin'i kurtarmak için niye tek vücut olmadı? Niçin Kudüs'ün Yahudileştirilmesine karşı durmadılar? Niçin direniş eylemcilerini tasfiye etmeyi ve öldürmeyi sürdüren İsrail'le ilişkilerini kesmediler, ilişkileri doğallaştırma girişimleri neden son bulmadı? Irak'taki Amerikan- İngiliz saldırısıyla, binlerce çocuk, kadın ve yaşlının öldürülmesi sonrası neden Washington ve Londra'dan elçilerini çekmediler? Çeçenya'nın işgali sonrası neden Rusya ile ilişkileri kesmediler? Keşmir'den çekilene kadar neden Hindistan'la ilişkileri kesmediler? Sebte ve Melile adlı iki Fas kentini işgali sürerken İspanya mallarını niçin boykot etmediler? Ortada Müslümanların kanından, topraklarından, servetlerinden ve saygınlıklarından daha kıymetli başka bir şey var mı?

Müslümanların tek vücut olup itiraz etme ve tepki gösterme, düşmanlarını ve temsilcilerini, haklarını gasp edenleri etkileme imkânı vardı da daha önce niye kullanılmadı?

Dr. Hasan Hanefi
(Birleşik Arap Emirlikleri gazetesi İttihat, Kahire Üniversitesi Felsefe Bölümü Başkanı, 4 Şubat 2006)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Hasan Hanefi'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.