Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
HAMAS'tan Diplomatik Atak
Salı, 21 Şubat 2006 - (17:50)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İşgalci siyonist devlete karşı yürüttüğü silahlı mücadeleyle Gazze'de önemli bir zafer elde ettikten sonra özerk yönetim seçimlerinde de arkasında büyük bir kitlesel destek olduğunu ispat eden HAMAS Filistin gerçeğini uluslar arası platforma taşımak için önemli bir diplomatik atağa geçti. Mısır, Katar ve Sudan ziyaretlerinde önemli görüşmeler gerçekleştiren, Arap toplumlarındaki Filistin duyarlılığını karar mekanizmasına da taşıyabilmek için ataklar yapan HAMAS heyeti Sudan'dan sonra Türkiye'ye ani bir ziyaret gerçekleştirdi. İşgalci siyonist devlet ve onun arkasındaki Amerikan emperyalizmi bu ataklardan ve ziyaretlerden ciddi şekilde rahatsız olsa da gelişmeler artık uluslar arası platformda HAMAS gerçeğinin görülmesi zorunluluğunun ortaya çıktığına işaret ediyor.

Halid Meş'al'in başkanlığındaki HAMAS heyetinin Türkiye'yi ziyaret ettiği sırada Rusya da daha önce sözünü ettiği davet işlemini resmi olarak gerçekleştirdi. HAMAS'ın Gazze'deki ileri gelenlerinden Halil Ebu Leyla, harekete Rusya'dan resmi görüşmelerde bulunulması amacıyla bir resmi davetin ulaştırıldığını bildirdi. Ebu Leyla Rusya ziyaretinin tarihinin en yakın zamanda belirleneceğini söyledi.

Bu arada ABD'nin arka bahçesi olarak görülen Güney Amerika'da yükselişe geçen sol da HAMAS'a yakın ilgi gösteriyor ve onun emperyalist işgalciliğe karşı yürüttüğü savaşa destek veriyor. Venezuela cumhurbaşkanı Hugo Chavez'in yardımcısı Jose Vicente Rangel yaptığı açıklamada HAMAS heyetinin ülkelerini ziyaret etmesinden mutluluk duyacaklarını belirtmiş ve bu hareketin Filistin halkının büyük bir çoğunluğunun desteğine mazhar olduğuna dikkat çekmişti.

ABD ve AB ülkeleri ise HAMAS'ı muhatap almak için işgalci siyonist devleti resmen tanımasını şart koşuyorlar. Fakat HAMAS bu konudaki tutumunu değiştirmeye niyetli olmadığını değişik vesilelerle ortaya koydu. Mısır cumhurbaşkanı Hüsni Mübarek de HAMAS'ın İsrail'i tanımama konusundaki tutumunu değiştirmeyeceğini bildiği için harekete bu yönde bir öneride bulunmayacağını dile getirdi.

HAMAS'ın Hükümet Çalışmaları Sürüyor

Filistin İslâmî Direniş Hareketi (HAMAS) dışarıda diplomatik çabalarını sürdürürken içeride de muhtelif direniş hareketlerini bir araya getirecek bir ulusal ittifak hükümeti kurabilmek için çalışmalarını yoğunlaştırdı. Yapılan açıklamalarda bu yöndeki çabalarda bayağı mesafe kateldiği ve önemli ilerlemeler kaydedildiği belirtildi.

HAMAS'ın Gazze'deki ileri gelenlerinden İsmail Heniyye'nin yaptığı açıklamaya göre yeni meclisin ilk oturumunu gerçekleştireceği 18 Şubat'tan sonraki iki hafta içinde hükümetin şekillendirilmesi planlanıyor. Heniyye yasal sürenin üç hafta olmasına rağmen kendilerinin iki hafta içinde hükümeti şekillendirmeyi planladıklarını ifade etti.

HAMAS hükümetinde başbakanlık görevinin İsmail Heniyye'ye verileceği, Meclis başkanlığına ise Dr. Mahmud Zehhar'ın seçileceği yönündeki haberlerle ilgili ise net bir açıklama yapılmadı. Dolayısıyla bu isimlerin bir ihtimal olduğu fakat başka alternatiflerin de söz konusu olabileceği düşünülüyor.

Hükümette, Filistin'in iktisadi ve sınai yönden kalkınması için bir altyapı oluşturulmasının hedeflendiği bu yüzden teknokrat ağırlıklı bir kadro oluşturulması ihtimalinin daha kuvvetli olduğu dile getirildi. Hükümette bazı önemli bakanlıkların da kadınlara verilmesi planlanıyor.

Parlamentoya Kudüs'ten seçilen ve HAMAS'ın Kudüs'teki ileri gelenlerinden olan Ebu Tayr yaptığı açıklamada bir ulusal ittifak hükümeti oluşturulması için diğer oluşumlarla görüşmelerin sürdüğünü, özellikle el-Fetih'in de iştirak edeceği bir hükümet kurmakta ısrarlı olduklarını ifade etti.

"HAMAS İlkelerinden Vazgeçmeyecek"

Hükümet tartışmalarıyla ilgili olarak Kudüs'te bir basın toplantısı düzenleyen Kudüs milletvekili Ebu Tayr HAMAS'ın ilkelerinden kesinlikle taviz vermeyeceğini ve İsrail işgal devletini tanımama konusundaki tutumunu değiştirmeyeceğini, işgali meşrulaştırmayı kesinlikle kabul etmeyeceğini vurguladı.

Ebu Tayr konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "Filistin halkı bize ağır bir emanet yükledi. Siz bizden bu emanete ihanet etmemizi mi bekliyorsunuz? Bunu asla yapmayacağız."

HAMAS'ın diplomatik ataklarında izlediği taktiklerle ilgili bir soruya verdiği cevapta da şöyle konuştu: "HAMAS ilkeleri üzerinde sabittir. Filistin halkının haklarına sahip çıkmada da kararlıdır."

Ebu Tayr, İngiltere başbakanı Tony Blair'e yakın bir milletvekili vasıtasıyla ona gönderdiği bir mesajdan da söz etti ve şunları dile getirdi: "Ona şöyle konuştum: Size Filistin halkının davası konusunda tarihi ve ahlâkî bir sorumluluk yüklendiğinizi bildiriyorum. Buna Filistinli mültecilerin davasıyla ilgili sorumluluk da dâhildir. Bizim bugün içinde bulunduğumuz belanın sebebi İngiltere'dir. İsrail'in güvenliğine verdiğiniz önem kadar bize insaf etmeniz de gerekir. Blair'in İngiliz halkının seçimlerine saygı duyduğu kadar Filistin halkının seçimlerine de saygı duyması gerekir."

Basın toplantısına katılan HAMAS milletvekillerinden Ahmed Atun da Filistin vatanının bir karış parçasından bile kimsenin taviz vermeye hakkı olmadığını; böyle bir şeyin ne HAMAS'ın ne de el-Fetih'in hakkı olabileceğini hatırlattı.

İşgalci Devlet Kudüs'te Bir Genç Bayanı Tutukladı

Dün Batı Yaka'da zihinsel özürlü 15 yaşında bir Filistinli çocuğu vuran işgalci siyonistler bugün (16 Şubat 2006) de Kudüs'te bir Filistinli genç bayanı tutukladılar. İşgalci saldırganlar söz konusu bayanı Mescidi Aksa'nın sahasında bir İsrail askerini bıçaklamaya kalkıştığı iddiasıyla tutukladılar. Fakat bıçaklanma tehlikesi geçirdiği ileri sürülen polisin herhangi bir saldırıya uğradığına dair herhangi bir delil ortaya koyabilmiş değiller. Saldırganlar tutuklanan bayanın sorgulama esnasında, eşinin işgalci askerler tarafından öldürülmesi sebebiyle onun intikamını almak amacıyla özellikle bir İsrail polisini bıçaklamak için geldiğine dair ifade verdiğini iddia ettiler. Ancak henüz tutuklanan bayandan doğrudan herhangi bir bilgi alınamadığından işgalci saldırgan güçlerin verdiği bilgilere şüpheyle bakılıyor ve iddiaların saldırgan güçler tarafından tutuklama gerekçesi olarak kullanılmak üzere ortaya atılmış olabileceği düşünülüyor.

Tutuklanan genç bayanın Beytlaham şehri ahalisinden olduğu bildirildi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.