Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
BM’nin Darfur Dayatması
Pazar, 09 Nisan 2006 - (12:26)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

BM’nin bölgeye uluslar arası askeri güç gönderilmesini istemesinin amacı Sudan yönetiminin buradaki inisiyatifini azaltmaktır. ABD de bunun neticesinde doğacak boşluktan, ayrılıkçı gruplara siyasi ve askeri destek sağlama amacıyla yararlanmak istiyor.


Darfur meselesi gerçekte, Güney Sudan meselesinin çözüme kavuşturulmasından sonra Sudan’ın başını ağrıtmak amacıyla çıkarılmıştır. Biz daha önce bu konuda muhtelif yazılar yazdığımızdan ayrıntısıyla ilgili bilgileri tekrara gerek görmüyoruz. (İlgili yazılarımıza www.vahdet.com.tr’den sırasıyla Dünya Gündemi ve Sudan linklerini tıklayarak ulaşabilirsiniz.) Bugünkü yazımızda konuyla ilgili olarak son dönemde yaşanan gelişmelerden söz etmek istiyoruz.

Arap Birliği’nin son zirvesinin Sudan’ın başkenti Hartum’da gerçekleştirilmesi bu ülkenin Darfur hakkında Arap dünyasının desteğini elde etme çabaları açısından bir avantajdı. Sudan, ABD ve BM dayatmalarına karşılık Arap Birliği’nin yanında yer almasını, böylece BM’nin meseleyi uluslar arası alana çekme çabalarının önünü kesmeyi amaçlıyordu. Buna karşılık BM, Arap Birliği’nin önüne set çekme amacıyla hemen Hartum’daki zirve öncesinde Darfur’a uluslar arası askeri güçler gönderilmesini sağlama amaçlı girişimlerde bulundu. BM’nin bu girişimleri ABD’nin meseleyle ilgili politikasına da paralellik arz ediyordu. Zaten BM’nin Darfur meselesiyle ilgili olarak şimdiye kadar izlediği tüm politikalar, attığı bütün adımlar ABD’nin bölgeyle ilgili taktiklerinin, oyunlarının önünü açma amacına yöneliktir. Bu yüzden attığı adımlardan hiçbir çözüm çıkmamış, hatta bu adımlar çözüme giden yolda bir mesafe kat edilmesini bile sağlamamıştır.

Sudan yönetimi ise Darfur meselesinin uluslar arası alana taşınmasını değil kendisinin bir iç sorunu olarak kabul edilmesini ve çözüm konusunda kendisine fırsat verilmesini istiyor. Arap Birliği, zirve öncesinde sergilediği tutumuyla Sudan’ın bu siyasetini onayladığını ortaya koymuştu. Ama oldukça pasif geçen ve Arap ülkelerinin üçte birinin en üst düzeydeki devlet yöneticisinin iştirak etmediği Hartum zirvesinden Darfur konusunda Sudan’a dişe dokunur bir destek çıkmadı. Tahmin ediyoruz bunda da Amerikan emperyalizminin ve onun önünü açan BM’nin zirve öncesinde attıkları son dakika gollerinin önemli rolü oldu. Ne yazık ki bugün hâlâ Arap dünyasındaki yönetimler özgür ve bağımsız bir siyasi iradeye sahip değiller.

BM’nin bölgeye uluslar arası askeri güç gönderilmesini istemesinin amacı Sudan yönetiminin buradaki inisiyatifini azaltmaktır. ABD de bunun neticesinde doğacak boşluktan, ayrılıkçı gruplara siyasi ve askeri destek sağlama amacıyla yararlanmak istiyor. Doğacak boşluk aynı zamanda ayrılıkçı grupların taraftar toplamasına imkân sağlayacaktır. Çünkü bu gruplar hem emperyalizmin vereceği maddi desteği, yoksulluk ve ihtiyaç içinde olan bölgenin zenci halkını kendi saflarına çekme amacıyla değerlendirecek, hem de devlet kontrolünün devre dışı kalmasından yararlanarak yoğun propaganda ve etkileme faaliyetleri yürütme imkânı bulabileceklerdir. Sudan hükümeti bunu çok açık bir şekilde gördüğünden uluslar arası güç gönderilmesine karşı çıkıyor. Bölge üzerinde devlet kontrolünün ve Hartum yönetimini temsil edecek siyasi inisiyatifin devam etmesini istiyor.

Hadisenin bu yönünü göremeyenler belki: “Sudan, uluslar arası güç gönderilmesine neden karşı çıkıyor? Yoksa çözüm çabalarını engellemek mi istiyor?” diye düşünebilirler. Ama BM’nin Irak’la ilgili raporlarında, Suriye’yi hedefe yerleştirme amaçlı Hariri raporunda ve son olarak da İran’ın nükleer enerji teknolojisini kurma çabalarıyla ilgili raporlarında sürekli ABD’nin politikalarına zemin oluşturduğunu düşünürsek, Darfur’la ilgili tutumu hakkında yukarıda dile getirdiğimiz hususları anlamamız daha kolay olacaktır.

Sudan, BM yetkililerini öncü güç olarak kullanmaya çalışan ABD’nin planlarını çok iyi görebildiğinden geçtiğimiz günlerde bu teşkilatın gönderdiği uluslar arası müfettişin Darfur’a girmesine izin vermedi. Çünkü onun gönderilmesinin amacı bölgedeki durumu inceletmek değil, bir sonraki merhalede gönderilecek yeni elemanların önlerini açmak, onlara gerçekçi olmayan raporlar hazırlatmak ve bu raporlardan meseleyi uluslar arası alana taşımak, ardından da yukarıda zikrettiğimiz planları devreye sokmak için yararlanmaktı. Yoksa Sudan, bölgedeki durumun yakından görülmesinden rahatsız olacağı için söz konusu engellemeyi yapmış değildir.

İlginç olan bir şey de muhtelif Avrupa ülkelerinin yıllardan buyana başını ağrıtan çatışma bölgelerine uluslar arası güç göndermek için hiçbir girişimde bulunmayan BM’nin Darfur’a güç göndermek için bu kadar ısrarlı olması. Yoksa Avrupa’daki Hıristiyanları önemsemeyen BM Darfur’un zenci Müslümanları çok mu önemsiyor?

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.