Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Bir Ertuğrul Özkök klasiği daha!
Cumartesi, 26 Ağustos 2006 - (21:43)
Salih Tuna
Yeni Şafak Gazetesi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Ertuğrul Özkök ‘alışılması’ gerçekten de zor bir yazar.Şaşırtıcı yaklaşımları,karmaşık anlatımı olduğu için değil elbet.Nihayetinde,tipik bir ‘orta yolcu’ ve genellikle de ‘ortopedik’ yaklaşımları olan bir insan evladı.İşin içine Amerika,Ortadoğu,savaş gibi mevzular girince biraz ‘dağıtıyor’,hepsi bu.Bir de ‘puslu zamanlarda’ demokrat kalabilmeyi pek beceremiyor.

O halde neden ‘alışmakta’ güçlük çekiyoruz?

Halbuki şarap zevkini,müzik beğenisini, “güvendiği emekli bir komutandan” yorum aktarma ‘tekniğini’,Sharon Stone ilgisini,sosyoloji ‘bilgisini’ ezbere biliyoruz.

Irak’ta beyaz bayrak çektiği halde öldürülen askerleri suçlayıp,işgalcileri masum gösterdiğini bildiğimiz için de,Kana’da emzikli çocukları katleden İsrail’i değil,çocukları öne sürdüğünü söylediği Hizbullah’ı mahkum etme gayretine hiç şaşırmıyoruz.

28 Şubat’ı “bir halk hareketi” olarak değerlendirmekten pişman olmadığı için de andıç özrünü hiç mi hiç inandırıcı bulmuyoruz.

Demem o ki,her yazdığı kendisinden beklenilene uygun olduğu halde niçin hemen hemen her yazısına,(Nişantaşı zıpırları gibi söylersek) “Nasıl yani abi ya ” oluyoruz?

Bence ‘tarzı’ yüzünden.Hani,bazı kaynanalar vardır;akşama kadar gelinini çekiştirerek oğlunun başının etini yer.Sonra da kendisi yüzünden gelinine zılgıt çeken oğluna ‘tatsızlık’ yaşanmasına gönlü razı olmayacağını falan söyler.(Saftirik gelin de bu ‘müşfik’ tutumuna kanarak kayınvalidesine içini döker.Halbuki dert yandığı,derdin kaynağıdır.) ‘Tarz’ dediğim böyle ‘rahatsız’ bir tutum işte.

Diyelim ki iki kişi kavga ediyor.’Barış ve sevi insanı’ Ertuğrul Özkök bir ‘cemaat adamı’ edasıyla araya girmekte gecikmez.Kavgada hırpalanmasını istediğine alttan alta çalışır; ayağına basar.Canı yanan adama da ‘rövanşist’ duygulara kapılmaması konusunda uyarıda bulunmayı ihmal etmez.Ayrıca, ‘yatıştırıcı’ özelliği ile kapı önündeki ayakkabılardan veya bir bardak rakıdan ‘gerilim’ devşirme yeteneğinin iç içe olması nevi şahsına münhasır bir durumdur.

Hokkabaz bir emlakçı,kenefinden Boğaz’ı rahatlıkla görebileceğini söylediği daireyi sattığı müşterisi, “Kardeşim sen bana yanlış yer sattın,burası görse görse Haliç görüyor” diye itiraz edince kaçacak delik arar.Oysa Ertuğrul Özkök’ün bu durumda bile cevabı hazırdır: “Kardeşim her şeyi tartışmaktan çekinmeyelim.Unutmayalım ki,Boğaz da senin evini görmüyor.” Budur!

Bilgi eksikliğini tezviratla gidermekten imtina etmeyen,kendi ‘uydurduğuna’ da yeri geldiğinde aslanlar gibi muhalefet yapan,Lichtenberg’in ifadesiyle, “eski deliklerden yeni bakışlar” fırlatmakta mahir,hakikatin ‘gücüne’,güçlünün ‘hakikatini’ yeğleyen Özkök’ün ‘tarzına’ alışmamıza engel olan,hep kendisini takdir makamında görmesinden kaynaklanıyor bence.

Yeni Şafak gazetesinin Didim’de gerçekleştirdiği “arama toplantısı”nı ele aldığı yazısı, o tuhaf ‘tarzına’ çarpıcı bir örnek.Neresine el atsan elinde kalacak kadar tutarsız bir yazı yani.

“Dinci gazete nitelemesi” ,Yeni Şafak gazetesinin kafasında “soru işareti” oluşturuyormuş! Yahu ‘soru’ kim,’işaret’ ne?Gazete şöyle dursun,yeryüzünde bu müstekreh ‘nitelemeye’ razı olabilecek bir tek insan var mıdır?

Hele “fotoğraf tahlili” yaptığını sandığı satırlar tam ibretlik.Mayo,sakal,blucin,türban kelimelerinin yer aldığı bir acayip ‘yaklaşım’.Bay Ertuğrul hangi fotoğrafa bakıyor?Afrika’da yaşayan bir kabile fotoğrafına mı?

O baktığın fotoğrafta Türk edebiyatının en nitelikli öykülerine imza atan bir düşün ve sanat adamı Rasim Özdenören,dünya çapında saygın bir İslam alimi olan Prof. Hayrettin Karaman,mezkur yazında “açık fikirli ve iyi bir gazetecidir” dediğin Mustafa Karaalioğlu var.Tamam,baştan beri anlatmaya çalıştığım o tuhaf ‘tarzını’ yansıtmışsın ama yine de ayıp diye bir şey var.

”Şafak bekçileri (Halit Refiğ’in aynı adlı filmi dışında böyle bir deyimi de ilk kez duyuyorum) yerine ‘Şafak işçileri’ deyiminin tercih edilmesinden” hareketle “vizyon” ve “misyon” kavramlarına vurgu yapması beni tam anlamıyla’dumura’ uğrattı. “Dilbilimsel yorum” bu demek! (Kendi payıma aklıma gelseydi önerirdim.”Şafak bekçisi” olarak, “bitsen de gitsek” babından gün sayardım)

Türkiye’nin en “misyoner” gazetesinin genel yayın yönetmeni elbette misyonsuz vizyonun olamayacağını bilir bilmesine de,’tarzı’ bu,boşuna diller dökmüyoruz burada.

Bir başka gazetenin toplantısının amacına varıp varmadığı konusunda hüküm verebilecek kadar nezaketsiz birinin, “inanç hassasiyetlerinden” önce sıradan görgü kurallarını öğrenmeye ihtiyacı var.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Salih Tuna'in Diğer Yazıları
   Ehud Olmert, Hitler'in gözlerine bakıyor!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.