Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Mezhep savaşları kapıda
Cuma, 29 Eylül 2006 - (09:04)
Abdurrahman El Raşit
Şark ül Evsat

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Bugün yaşanan tüm çatışmaların ekseninde din ve köktencilik var. Din adamları barış çağrısı yapmazsa din savaşları sonsuza dek sürecek.


Etrafınıza bir bakın. Dünyayı saran karmaşalar, dini çatışmalarla dolu. Papa, bir Bizans imparatorunun 500 yıl önce sarf ettiği İslam karşıtı sözleri delil gösteriyor. Şeyh Yusuf el Karadavi, Şiiliği tehlike olarak görüyor. Hizbullah lideri Seyit Hasan Nasrallah düşmanla savaşında ilahi zafer ilan ediyor. Irak'ta her gün namaz için ezanlar okunurken camilerin, pazarların ve okulların yakınında kan akıyor. Kaide ise yıllardır savaşa ve İslam'a davet bildirileri okuyor.

İsimler, görüntüler, söylemler değişse de bölge pek değişmedi. Marx ve Lenin'in yandaşları gitti, Adam Smith'in torunları sustu. Direnişin sembol isimleri Nasır, Kahtan El Şa'bi, Vedi Haddad ve George Habeş kayboldu. Sonrasında gemilerin dumanı barutla karıştı, Hıristiyanlık İslam'la, Sünnilik Şiilikle, Selefilik cihatçılıkla karşı karşıya geldi.

İslam âlemi birbirine girdi

Şeyh Yusuf el Karadavi, Şiiliğin yayılmasına karşı uyarı yapıyor, Vatikan'ın yeni Papası İslam'da kılıçtan başka bir şey görmüyor, Şii seyitler Karadavi'ye yanıt veriyor, Karadavi özür dilemeyi reddeden Papa'ya karşı cuma günü kalabalık gösterilerin çağrısını yapıyor. Seyit Hasan Nasrallah aynı cuma Lübnan hükümetine karşı ilahi zafer ilan ederek Karadavi'ye cevap veriyor. Karadavi'nin gösteri çağrısına Ürdün'ün başkentinde cuma namazı sonrası birkaç kişi icabet ederken çoğunluk Lübnan'daki gösteriyi izliyor. Aynı zaman zarfında, Seyitlerle Başpiskoposlar arasındaki çekişmeler sürüyor.

Acaba bu durum başka yerlere nasıl taşınıyor? Afganistan'da Amerikalıların başına gelen de buydu.

ABD oradaki yıllarını, sonrasında asi evlat Kaide olarak bilinecek gruplarla geçirdi. Kaide'nin okları New York'u vurdu.

Kaide, Rusları Orta Asya ve eski Sovyet cumhuriyetlerinde yakaladı. Sonra tekrar Ortadoğu'ya döndü. Aynı oyunlar Sudan'da oynandı; Şeyh Hasan Turabi askeri iktidara getirdi ancak asker hâlâ yürürlükte olan 'itaat evi' yasasını Turabi'ye karşı kullandı.

Negatif enerji depolanıyor

Aynı durum Bağdat'ta tekrarlanıyor. Savaş Şii lider Mukteda el Sadr yanlılarıyla köktenci Sünniler arasında dönüyor. Oysa birkaç ay öncesine kadar bu iki taraf hükümete ve ABD'ye karşı ittifak içindeydi. Camiler ve Hüseyniler de kimliğe göre öldürmelerin kapanlarına dönüştü.

Peki tüm bu gelişmelerden sonra ne yöne doğru gidiyoruz? Ortadaki anlaşmazlıklara dair büyük bir enerji depolandı ve akıllı liderlerin çok azı basiret sahibi. Görünen o ki, uzun bir yoldayız. Bu savaşların generalleri yaşlı, askerleriyse toy. İroni, aklın yaşla ilişkisinin olmamasında.

Özetle, krizlerimizin sebebi köktenciler ve çözüm de yine din adamlarının elinde. Barışçı din adamları mezhepçilik sorununa dikkat çekerek ön saflarda yer almazsa Hıristiyanlıkla İslam, Şiilikle Sünnilik, Selefilikle Sufilik arasında sonsuza dek sürecek din savaşlarıyla karşı karşıya gelecekler.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Abdurrahman El Raşit'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.