Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Filistin'de iç savaş İsrail'i de tehdit eder
Cumartesi, 07 Ekim 2006 - (11:09)
Amira Hass

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Filistin Yönetimi'nin güvenlik güçleri, bir başka deyişle El Fetih, ya da Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın yönetimindekiler, düzenli maaş alamayan kamu çalışanlarının gerçek ıstırabının ve protestolarının arkasına saklanıyor.


Deney başarılı oldu; Filistinliler birbirlerini öldürüyor. '1.3 milyon insanı kümes gibi kuşatılmış bir alana hapsederseniz ne olur?' başlıklı uzun süreli deneyin sonunda beklendiği gibi davranıyorlar.

Deney sırasında kat edilen aşamalarsa şöyle: 1991'den bu yana hapsetme; tutukluların olağan geçim yollarını ortadan kaldırma; dış dünyayla bağlantılarını neredeyse tümüyle koparma; ham madde girişini, mal ve mahsullerin satılmasını engelleyerek mevcut geçim kaynaklarını yok etme; ilaçların ve hastane malzemelerinin düzenli girişini engelleme; haftalarca taze yiyecek getirmeme; yıllarca akrabaların, çalışanların, arkadaşların ve diğer başka insanların girişini engelleme, buna karşılık binlerce kişinin, hastaların, aile reislerinin, çalışanların, çocukların, Gazze Şeridi'nin kapatılan kapıların ardında haftalarca beklemesine izin verme.

Temel ihtiyaçlara ulaşmak imkânsız

Filistin Hazinesi'ne ait, İsrail tarafından toplanan milyonlarca dolarlık gümrük ve vergi gelirlerini çalma ve böylelikle memurların çoğunluğunun zaten düşük olan maaşlarını aylarca alamamasına yol açma; el yapımı Kassam roketlerinin ateşlenmesini sadece kadınlara, çocuklara ve yaşlılara zarar vererek önlenebilecek stratejik bir tehditmiş gibi sunma; havadan ve karadan kalabalık yerleşim bölgelerinin üzerine ateş açma; meyve bahçelerini, zeytinlikleri ve tarlaları yok etme.

Ses duvarını aşarak halkı korkutacak uçaklar gönderme; yeni enerji istasyonunu yok etme ve kuşatılmış Gazze sakinlerini dört ay boyunca günün büyük bölümünü elektriksiz geçirmeye zorlama ki, bu durum muhtemelen bir yıla kadar uzayabilir, bir başka deyişle buzdolapsız, vantilatörsüz, televizyonsuz, çalışmak ve okumak için elektriksiz bir yıl geçebilir; halkı düzenli su temini olmadan idare etmeye zorlama, zira su şebekesinin çalışması elektriğe bağlı.

Daha sık çatışmamaları şaşırtıyor

'Onları düdüklü tencereye doldur ve yaşanacakları izle' isimli eski bildik İsrail deneyi söz konusu ve yaşananların sadece Filistinlilerin iç meselesi olmamasının nedenlerinden biri bu.
Deneyin başarısı Gazze'yi kaplayan umutsuzluk atmosferinde, neredeyse her gün çıkan iç kavgalarda, hatta bunlardan daha fazla El Fetih ve Hamas militanları arasındaki çarpışmalarda görülebilir.

İnsan ancak kavgaların neden daha sık yaşanmadığına ve halkı açlıktan kurtaran bazı dahili dayanışma bağlarının hayatta kalmasına hayret edebiliyor.

El Fetih, Hamas'ın altını oyuyor

İç kavgaların aksine, pazar günü Gazze'de yaşanan çarpışmalar ve çoğunlukla Batı Şeria kentlerindeki yıkım ve yıldırma kampanyaları anlık bir denetim kaybının sonucu değil. Genel olarak bunlar her biri halkın yarısını temsil eden iki milis grubu arasında yaşanan çarpışmalarmış gibi değerlendiriliyor; oysa ki, seçilmiş yönetimin tabutuna birkaç çivi daha çakmak için el Fetih içindeki gruplarca çıkarıldılar.

Filistin Yönetimi'nin güvenlik güçleri, bir başka deyişle El Fetih, ya da Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas'ın yönetimindekiler, düzenli maaş alamayan kamu çalışanlarının gerçek ıstırabının ve protestolarının arkasına saklanıyor. Hem de, herkesin maaşların ödenmemesinin yönetimin yetersizliği değil, her şeyden öte İsrail politikasına bağlı olduğunu bilmesine rağmen bu şekilde davranıyorlar. Bu güçler Yaser Arafat'ın okulunda öğretildiği gibi örgütlü anarşiyi yaymak için ortalığa salındı.

İsrailli Arapları doğrudan etkiliyor

Peki bu neden aynı zamanda İsrail'i de ilgilendiriyor? Çünkü bu militanları ortalığa salanlar, Filistin liderliği barış görüşmeleri yapıyormuş gibi görünürken İsrail'in işgali devam ettirdiği ve uluslararası toplumun Filistin kamu sektörünün maaşlarını sus payı olarak gönderdiği duruma geri dönmek konusunda İsrail'le ortak çıkara sahip.

Bunun İsrail'in de iç meselesi olmasının bir başka nedeni daha var:

Sonuç ne olursa olsun, Filistinlilerin kavgaları ve iç savaş riski İsrail vatandaşlarının yüzde 20'sini oluşturan Arapları da doğrudan etkiliyor. Ayrıca, bu durum Arapları etkilediği gibi, İsrail halkının 1967'de işgal edilen tüm topraklarda Filistin Devleti kurma amacı yerine getirilmediği sürece İsrail'in Filistinliler üzerinde işgalci ve hükmedici güç olarak kalacağını unutmayan kesimlerini de etkiliyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Amira Hass'in Diğer Yazıları
   Eleştiriyi Savuşturmak İçin Yahudi Soykırımını Kullanmak
   Bir Türk Öldür ve Dinlen
   Kontrol noktalarının yanı başında yaşamak
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.