Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Irak Hükümeti, Kürt yönetimine karşı güçsüz
Perşembe, 16 Ağustos 2007 - (03:06)
Sedat Laçiner

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

“Federasyonlarda, -ki bugün Irak’ı bir federasyon olarak kabul edecek olursak- alt federe yapılar dış güvenlik, dış ilişkiler, sınır koruma ve anlaşmalar konularında merkezi otoriteye bağlıdırlar. Merkezi otoritenin etkili olabilmesi için o güce sahip olması gerek, fakat bugün Irak bir federasyon değil.

Irak’ta bir askeri güç yok. Güvenliği peşmergeler sağlıyor. Onlar da Barzani ve Talabani’ye ait 90-100 bin kişilik bir silahlı grup. Bedir Tugayları’ndan, Sadr’ın ve El Hekim’in adamlarından tek farkları ABD’nin desteği.

Bu resme baktığınız zaman, Bağdat hükümetinin PKK’yla mücadele edecek, Kuzey Irak’a baskı uygulayacak bir gücü yok; sahada hiçbir şey yapamaz. Resmi olarak Bağdat hükümeti var; ama fiili olarak Barzani ve Talabani var. Kağıtta federasyon var, fiiliyatta bölünmüşlük var. ‘Özerk’ olarak adlandırılan yerler, özerkliğin ötesinde güçlere sahip.”

IRAK BIÇAK SIRTINDA, ŞİİLERİN KÜRTLERE İHTİYACI VAR

“Irak siyasi olarak bıçak sırtında. Hayal kırıklığına uğramış bir çok grup var. Ne Sünniler, ne Şiiler, ne de laikler ve bir grup azınlığın üyesi olduğu Allavi destekçileri istediklerini alabildi. Hayat, ekonomi durmuş; herkes ayrıcalık istiyor; işini silahla halletmeye çalışıyor. Polisler, Sadr, El Hekim ve Dava gruplarına ait ve silahlılar. Silaha sarılmayan tek grup Türkmenler.

Bu ortamda Maliki hükümeti zaten zorunluluktan orada ve ABD nezdinde de itibarı sarsıldı. ABD, Ocak ayında strateji değiştirdi ve 30 bin askeri daha bölgeye yolladı.

Eylül ayında Başkan Bush, Kongre’ye hesap vermek ve Irak’ta başarısız olduğunu itiraf etmek zorunda. Fatura kime kesilecek? Tabii ki Maliki’ye. Sünni bakanların kabineye girmediği, Şiilerin homurdandığı bir ortamda en avantajlı grup Kürtler. Şiilerin Kürtlere ihtiyacı var. Bağdat hükümetinin devamı için, Kürtlerin desteği hayati önem taşıyor. Kürtlerin desteği olmaksızın hükümet devam edemez.

Şiiler de, Kürtlerin hassas oldukları konularda onlara vaatler veriyorlar. Mesela Kerkük’te referandum, petrol yasası ve Türkiye’nın Kuzey Irak’a girmesini engelleyecek düzenlemeler gibi.

Kürtlerin bulunduğu Kuzey Irak, çatışma bölgesi değil, onlar sağlıklı karar verebiliyorlar. En organize ve bölünmemiş grup olma özelliğini taşıyorlar. Dolayısıyla Irak’taki kırılgan yapı, şu anda Kürtlerin avantajına ve Maliki hükümetinin yaptığı mutabakata uymamak gibi sözler sarfedebiliyorlar.”

TÜRKİYE SAFLIK YAPMAMALI

“Bu mutabakatın etkili olacağını sanmıyorum. Birkaç aya kadar hayata geçirilmesi beklenilen anlaşma gerçekleşinceye kadar Kürt yönetimi kendi istediği değişiklikleri maddelere koydurma mücadelesi verecektir.

Mesela Kürtler, Türkiye’nin sınır ötesi müdahalesini engellemek için ‘Irak’ın bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyulması’ şeklinde ifadelere yer vermek isteyeceklerdir. Türkiye de sınır ötesi sıcak takip hakkı isteyecek ve çekişme yaşanacaktır.

Türkiye’nin temel maksadı PKK’nın bir terör örgütü olduğunu tescil ettirmek ve gelecekteki planlar için meşruiyetin tabanını genişletmek ise, bunu elde edecektir. Fakat Türkiye, terörün böyle çözüleceğine inanmak gibi bir saflık yapmamalı. Türkiye, Barzani ve Talabani’ye terörü ortadan kaldırması konusunda bir vaat etmiyorken, onlar neden terörü kaldırsın?”

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Sedat Laçiner'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.