Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Londra Bombacısı MI-6 Ajanı!
Cumartesi, 06 Ağustos 2005 - (14:33)
Nuh Gönültaş

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Adına "global terör" denilen ve El Kaide markalı terörün ortak özelliği, bütün istihbarat ve güvenlik birimlerinin atlatılıp hiçbir ip ucu bırakmadan masumlara yönelik çok kanlı eylemleri gerçekleştirmeleridir. Bu yüzden bu marka ile yapılan bütün eylemlerin yine güçlü ülkelerin istihbarat örgütlerinin "Ajan-teröristleri" tarafından gerçekleştirildiği konusunda halk arasında yaygın bir kanaat var.

Bilim adamları bile bu tür eylemlerin istihbarat örgütlerinin parmağı olmadan gerçekleştiriemeyeceğine inanıyor. Ottawa Üniversitesi Ekonomi Kürsüsü Profesörü ve Globalleşme Araştırmaları Merkezi (CRG) Başkanı Michel Chossudowsky, Londra terörü suçlularının İngiliz İstihbarat Servisi ile irtibatlarının olduğunu ortaya çıkardı! Nasıl?

Zambia'nın Lusaka kentinde yaşayan ve sorgulanmak için aranan İngiliz vatandaşı Haroon Rashid Aswat, terör bilmecesinin kilit ismi. Amerikan medyasından Fox tv, News Republic yaptıkları haberlerde olayın üstüne İngilizler'den farklı gitti. Aswat olaydan bir hafta önce üç şüpheliyle buluşmuş, cep telefonu kayıtlarına göre ise, üç hafta önce 3 şüpheliyle 20 telefon görüşmesi yapmıştı.

Bush yandaşı Fox Tv'ye göre Aswat, İngiliz İstihbaratı MI-6 ve CIA'nın birlikte çalıştığı İngiltere merkezli terör örgütü Al-Muhajiroun'da görevli, bilgi sağlayıcı çift taraflı bir ajandı. 29 Temmuz'da Fox Tv'de yayımlanan röportajda, İstihbarat uzmanı John Loftus, Aswat'ı bir yandan tüm İngiliz polis ararken, bir yandan MI6'nın güvenli bir yerde onu gizlediğini savundu!
ABD Adalet Bakanlığı eski Savcısı Loftus, İngiltere'ye yerleşen göçmen Arapları ve İngiliz vatandaşlığı almış Müslümanları ElKaide'nin yan kuruluşu olan Al-Muhajiroun'da istihdam eden terörist ağının istihbarat kurumları ile işbirliği halinde olduğunu söylüyor. Londra'da Finsbury Camii'nde İmam Kaptan Hook'un tedrisinden geçen genç Arapların içinde, ilk önceleri Pakistanlıların bulunduğunu, şimdi Arapların yanı sıra Somali, Erirtelilerin de olduğunu ifade eden Loftus, Londra terörü patronu Aswat'ın İmam Hook'un yardımcısı olduğuna dikkati çekiyor! Muhajiroun lideri Hook, 16 Ekim 2001'de Al-Sharq al-Aswat gazetesinde verdiği mülakatta MI-6 ile ilişkilerinin Bosna ve Kosova savaşları nedeniyle 1995'te başladığını belirtiyordu.

Fox Tv'den Mike Jerrick ile yapılan röportajda Loftus, Aswat'ın MI-6 ve CIA'ya El-Kaide içinden bilgi akışı sağlarken, aslında El-Kaide için de operasyonlarına devam ettiğine inanıyor. CIA ve Mossad, MI-6'nın El-Kaide ile bağlantılı terörist gruplara ve teröristlere bilgi edinmek amacıyla İngiltere'de yaşamalarına izin vermelerinden dolayı suçluyor.

Loftus'a göre, Aswat, fazla yalnız bırakılmış bir terörist ajan. 1999'da ABD'ye Seattle'a adamlarıyla gelerek Oregon'da eğitim merkezi kurmak istemiş. Loftus, ABD Adalet Bakanlığı merkezinden, eyalet savcılarına bunlara dokunulmamasına ilişkin talimat geldiğini söylüyor. Çünkü Aswat, MI-6 ajanıydı. Loftus, savcıların İngiliz İstihbaratı tarafından aldatıldıklarını, hatta Aswat'ın öldüğü rapor edilerek hakkındaki iddiaların ABD'de düşürüldüğünü kaydediyor!

Aswat, öldü gösterilerek izi kaybettirilmiş. Ama Güney Afrika'ya geçmiş. CIA, öldüğünü kabul ederek dosyayı kapatmış, Fakat Güney Afrika İstihbaratı Aswat'ın yaşadığını bildirmiş. CIA, Aswat'ı tutuklamak için harakete geçse de MI-6'dan "hayır" yanıtı gelmiş, zira CIA'nın onu tutmasını ve sorgulamasını istemiyorlarmış. Bombalamadan iki hafta önce Aswat, Londra'ya serbestce giriş yaparken ve birgün önce ayrılırken havalimanında tutuklanmadı! Aswat, önceleri terörist listelerinde bile yoktu, şimdi var. Loftus, bunun tek izahının Aswat'ın halen MI6'ya çalışıp, aranılan tipte bir ajan olmasına bağlıyor!

Şu son İngiliz saldırılarının kilit adamı Aswat, patlamalardan bir gün önce uçakla Pakistan'a gitti. Pakistanlı yetkililer Aswat'ı tutukladı ve hapsetti. Ancak ne hikmetse 24 saat sonra serbest bıraktı. Aswat, tekrar Güney Afrika'ya sonra Zimbabya'ya gitti ve orada tutuklandı. ABD, onu bu ülkeden teslim aldı. Şimdi Aswat üzerinden bu terör bilmecesi çözülmeye çalışılıyor. Halen cevaplanmamış çok soru var. Hangi istihbarat örgütü kimi kullanıyor, kim kimi aldatıyor belli değil.

Bu röportaj, istihbarat örgütleri arasında terörist ajanları kullanma biçimleri konusunda ihtilaf yaşandığını gösteriyor. 11 Eylül'de hedef saptıran Mossad gibi MI-6'nın da çıkarları doğrultusunda CIA'ya doğru bilgiler sunmadığını kavrıyoruz. En önemlisi istihbarat örgütlerinin Al-Muhajiroun gibi örgütleri El-Kaide markası adı altında nasıl maharetle kullandığını öğreniyoruz!

Dünden Bugüne Tercüman

05-08-2005

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Nuh Gönültaş'in Diğer Yazıları
   Erbakan'ın söyledikleri, söylemedikleri...
   Kızları rahat bırakın ulen...
   Ne kadar zamanımız var!
   Sizi nutuk atarken değil, uçak gemilerimizi idare ederken görmek isteriz!
   Ali Kırca'nın düğmesine kim bastı
   Bunun adı gazetecilik değil peygamber düşmanlığı
   Net kırılma
   Ne Günlere Kaldık!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.