Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Ne Günlere Kaldık!
Cumartesi, 06 Ağustos 2005 - (14:34)
Nuh Gönültaş

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Eğer yaşıyorsa Üsame Bin Ladin veya diğer lider kadrodan herhangi biri ile karşılaşırsam "El Kaide Ajan-teröristleri" nin dünyanın her yerindeki eylemleriyle fert olarak Müslümanlara, Müslüman toplumlara, global olarak da bütün masum insanlara ne kadar zarar verdiğini anlatmak isterdim.

Dünyanın her hangi bir yerinde bombasını patlatan El-Kaide ajan teröristinin Müslüman olmayan ülkelerdeki sıradan bir Müslümanın, hasbel kader Allah'ın emirlerini hayatına geçirme, dinini, kültürünü, çoluk çocuğunu zararlı dış etkilerden koruma konularındaki gayretlerine nasıl zarar verdiğini anlatmak isterdim!

İngiltere'de ajan-teröristlerin patlattığı bombalardan sonra orada yaşayan Müslümanların tedirginliğine dair haberler geliyor. Zaten yabancı bir ülkede dini hayatını sürdürmeye çalışmanın büyük zorlukları belli. Buna üstüne üstlük Üsame Bin Ladin'in bombaları faktörü de eklendiğinde varın Müslümanların durumunu siz düşünün.

Sanırım onları anlıyorum. Başörtülü bir kadın artık otobüste, trende yanına kimsenin oturmadığından söz ediyordu. Bir başka haber İngiltere'de Müslümanlara yönelik saldırıların dört kat arttığını bildiriyordu. Demek ki Üsame Bin Ladin sayesinde artık Müslümanlığın gerektirdiği bir kıyafetle sokağa çıkmanın belli bir riski var medeni dünyada! Ya da Müslümanlığın kutsal yerlerinde bulunmanın, hatta belki de bir Müslüman gibi selam vermenin kim bilir zaman içinde sadece "Allah" demek, ya da herhangi bir başka söz, mesela "Bismillahirrahmanirrahim" demek, mesela "inşallah" demek suç kabul edilecek! Mesela topluma açık herhangi bir yerde vakti kaçırmak kaygısıyla aceleyle namaza duran birisinin terörist bir faaliyet içinde olduğuna hükmedilebilir!

Tek tek Müslümanlara ya da camilere yönelik saldırılar yabancı ülkelerde bulunan Müslümanları çeşitli tedbirler almaya zorluyor. Bunlardan en dikkat çekici olanı İngiltere'de Camiler ve İmamlar Konseyi Başkanı Zeki Badawi'nin kadınlara yönelik açıklamasıydı. Zeki Badawi Londra saldırılarından sonra saldırıya uğramaktan korkan Müslüman kadınlara başlarını örtmeden dışarı çıkmalarını tavsiye ediyor: "Bu durumda eğer örtünmek saldırıyı kışkırtacaksa, başörtüsü ya da türban çıkarılabilir. "

Elbette bu pragmatik tedbirin doğru olup olmadığı tartışılabilir. Tartışmayacağım. Sorun dünyanın artık herhangi bir Müslüman için, radikali, terör örgütü üyesi ya da "aşırı dincisi" değil, herhangi sıradan işinde gücünde, abdestinde namazında, kendi halinde bir Müslüman için bile nasıl bir yer haline geldiğini görebilmek.

Kıyametin ne zaman kopacağını elbette Allah bilir. Ama ahir zamanda olduğumuz kesin gibi. Kıyamet hadisleri yüzyıllar öncesinden bugün yaşananları bize bildiriyor. Yoruma gerek yok, işte onlardan konumuzla en alakadar olanları:

"İnsanların başına öyle bir zaman gelecek ki, o gün dinini yaşamak için sabır gösteren kimsenin sevabı sizin ellinizin sevabı gibidir. Dininden dolayı çektiği eziyetlere sabreden kimse elinde kor tutan kimse gibidir."

"İnsanların başına öyle bir zaman gelecek ki; Mümin, koyun(un)dan daha zelil bir duruma düşecek. İnsan acizlik ile fücûr arasında muhayyer bırakılacak. Birisini seçmeye zorlanacak."

Dünden Bugüne Tercüman

06-08-2005

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Nuh Gönültaş'in Diğer Yazıları
   Erbakan'ın söyledikleri, söylemedikleri...
   Kızları rahat bırakın ulen...
   Ne kadar zamanımız var!
   Sizi nutuk atarken değil, uçak gemilerimizi idare ederken görmek isteriz!
   Ali Kırca'nın düğmesine kim bastı
   Bunun adı gazetecilik değil peygamber düşmanlığı
   Net kırılma
   Londra Bombacısı MI-6 Ajanı!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.