Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Zulmün mihveri
Çarşamba, 19 Aralık 2007 - (11:53)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Bugünkü konumuz başörtüsü yasağı. Ancak size önce yine Bangkok’taki sohbetimizden bazı notlar aktarmak istiyorum.

Tayland’daki Müslümanların durumları ve karşı karşıya oldukları şartlar hakkında sohbet ediyoruz yine. Arkadaşım, “Burada başörtüsü yasağı yok; yirmi yıl önce vardı ama artık yok. Okullarda da başka yerlerde de kimsenin örtüsüne müdahale edilmiyor” diyor. Bunu söylerken bir bakıma “Sizdeki başörtüsü yasakçıları, burada Budizm’i devlet dini ve ideolojisi olarak benimsemiş yönetimden şimdilik yirmi yıl gerideler” mesajı veriyor. Tabii bu yasak ve katı uygulama devam ederse her geçen gün aradaki mesafe biraz daha açılacak. Yani zaman, yerinde sayanların aleyhine işliyor.
Böyle bir hususa dikkat çekerek kıyaslamada bulunmanın verdiği önemli bir mesaj daha var ki bu birincisinden daha çok üzerinde durulması gereken nokta. O da başörtüsü yasağının zulmün mihveri olarak algılanması. Böyle bir mihver aynı zamanda tezkiye, temize çıkarma aracı olarak değerlendiriliyor. Elbette bu konuda mihver olarak gösterilebilecek başka uygulamalardan da söz etmek mümkün. Ama bu yasak günümüzde en çok göze batan bir uygulama olması sebebiyle adeta bir ana mihver gibi ele alınıyor. Dolayısıyla devlet baskıları arasında kıyaslamada böyle bir yasağın olup olmaması bir ölçü olarak gösterilebiliyor.
Ben bu tür bir kıyaslamayla ilk kez Tayland’daki sohbetimizde karşılaşmadım. Daha önce başka ülkeleri ziyaretlerimde de benzer kıyaslamalar yapıldığını görmüştüm. Mesela Suriye’de “iyileştirmeler”e örnek olarak en başta başörtüsü yasağının kalkması zikrediliyordu. “Bugün artık ilkokul birinci sınıftan itibaren isteyen her öğrenci okula örtülü gidebiliyor, kimsenin örtüsüne karışılmıyor” deniyordu. Oysa Suriye’de iyileştirmeler henüz olması gerekenin çok gerisinde. Ama örtünme yasağının bir mihver olması bu ülkede de imaj düzeltmede işe yarıyor. Daha başka yerlerde de “kimsenin örtüsüne karışılmaz” bilgisinin bir ibra, temize çıkarma gerekçesi olarak değerlendirildiğine sıkça rastladım. Demek ki başörtüsü yasağının ana mihver olması, başka baskı uygulamalarının üstünün örtülmesinde işe yarayabiliyor. Böyle olmasının önemli bir sebebi var: O da bu yasağın gerçekte savunulacak ve onaylanacak hiçbir yönünün olmaması. Bu özelliğinden dolayı da işkence gibi göze batması.
Gerçekte önemli ve dikkate alınması gereken hususlar olmalarına rağmen diğer eleştirileri ve tartışmaları şimdilik bir yana koyalım. Zulmün ana mihverinin Türkiye’nin vitrininde yer alması bu ülke için iyi bir imaj mıdır? Başka ülkelerdeki sistemlerin ibra edilmesinde, temize çıkarılmasında Türkiye’deki bir uygulamanın mikyas olarak alınması ve “Bakın, bizde bu yok” denmesi Türkiye açısından çok kötü bir şöhret olmuyor mu?
İyi imaj, sizdeki uygulamaların olmamasının ibra ve tezkiyede gerekçe olarak kullanılmasıyla, “bizde bu yok” denmesiyle değil, sizdeki uygulamaların örnek alınmasıyla, “keşke bunlar bizde de olsa” denmesiyle kazanılır.
Türkiye eğer başörtüsüne karşı sürdürdüğü yasakçılığı sona erdirirse söz konusu mihver Tunus’a geçmiş olacak. Şu an Türkiye’de olmasının sebebi elbette ki Türkiye’nin önemli bir konuma sahip olmasından, dolayısıyla iyi uygulamasında da kötü uygulamasında da mikyas sayılmaya daha yakın durmasından ileri geliyor. Eğer mihver Tunus’a geçerse bu ülke aynı zamanda dünyada tek kalmanın sıkıntısını yaşayacak ve muhtemelen o da yasağı sonlandırma ihtiyacı duyacaktır. Zaten şu an sergilediği tutum böyle bir yasakçılıkta Türkiye’deki uygulamaya tutunduğunu, bu dalın da kopması durumunda tutunacağı bir dalın kalmayacağını ve yasağı sürdürmekte zorlanacağını gösteriyor. Yani Türkiye’deki yönetim yasağı sonlandırırsa sadece bu ülkede değil, Tunus’ta aynı yasaktan dolayı mağdur edilenlere de iyilik yapmış olacak.
Yaklaşık on beş ay önce Brüksel’de IRRI (Kraliyet Uluslar arası İlişkiler Enstitüsü)’nün ileri gelenlerine Türkiye’deki İslâmî oluşumlar hakkında konuşma yapıyordum. Söz başörtüsü yasağına gelince kurumun o zamanki başkanı Prof. Simon Petermann: “Tayyib Erdoğan bu yasağı onaylıyor mu?” diye sordu. “Hayır, elbette” dedim. “Öyleyse neden kaldırmıyor?” Nasıl bir cevap vereceğimi şaşırdım. Türkiye’de sivilleşmenin henüz istenilen düzeyde olmadığını anlatarak cevap vermeye çalıştım. Ama bayağı zorlandım. Yasak kaldırılırsa bizim işimiz de kolaylaşır. Bu tür sorulara muhatap olmayız en azından.
Devletin kurumlarını kendi kaleleri olarak tanımlayanların çığlıkları böylesine anlamsız bir yasağın sürdürülmesine gerekçe teşkil edemez.

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.