Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Pakistan, Kenya derken!
Çarşamba, 02 Ocak 2008 - (11:10)
Abdurrahman Dilipak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş


Sıradaki ülke hangisi?

Bana kalırsa İran konusu yeniden ısıtılıyor..

Ve tabi Suriye konusu da.

İran ve Suriye ısıtılıyorsa, Filistin ve Lübnan da da sular ısınıyor demektir..

Somalide ya da Sudanda işler yolunda değil, ama şimdi Afrikada suların ısınmakta olduğu bir başka ülke daha var: Kenya.. Kenya'daki Devlet Başkanı Mwai Kibaki'nin yeniden kazandığı devlet başkanlığı seçimlerinin ardından muhalif göstericiler ile polis ve rakip aşiretler arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 251'e yükseldi. Ölümler satır ve kurşun yaraları sebebi ile..

Pakistanda olayların önü alınamıyor.. Müşerref iktidarını korumaya çalışırken, muhalefet bastırıyor.. Olaylar giderek siyasi zeminden, mezhebi ve coğrafi ayrılıklara kayıyor..

8 Ocakta Pakistanda seçim var. Pakistan’da Seçim Komisyonu, muhalefet lideri Benazir Butto’nun suikasta uğramasının ardından ortaya çıkan kargaşa ortamı üzerine hükümete, 8 Ocak’ta yapılması planlanan genel seçimlerin ertelenmesini tavsiye etti ama sonucun ne olacağı belli değil. Seçimlerin bu şartlarda yapılması çözüm olmadığı gibi, bu iktidarın görevine devam etmesi de mümkün gözükmüyor.. Bunun anlamı belirsizliğin devam edeceği anlamına gelir.. Tek çözüm bir seçim hükümeti kurulması ama, bu konuda bir uzlaşma da, hem hükümetin teşkili, hem de seçim zamanı ve şartları konusunda yeni anlaşmazlıklara sebeb olabilir..

Daha doğrusu, bölgede hakim olan ABD ve İngilterenin sorunun çözümünü kolayulaştırıcı katkıdan çok, krişzi derinleştirici müdahelelerinin onların çıkarlarına hizmet ediyor olması..

ABD bu süreçte iktidara gelecek gücü kendi kendi kucağına çekebilir. Bu da Pakistanın sahip olduğu nükleer gücün ABD nin kontrolüne geçmesi anlamına gelir.. Bu yolla ABD Rusya ve Çinin yumuşak karkına ve Hindistanın böğrüne yerleşmesi anlamına gelir.

Zaten Pakistanda ABD her zaman varoldu. Daha önce Ziya ül Hak eliyle Atom projesinin sahibi Buttoyu harcadı. Sonra da ılımlı İslam projesinin mimarı Ziya ül Hakkı harcadı..

Arkasında Liberalizme, Demokratik sola oynadı.. Son “iyi çocuk” Müşerrefti.. Onun da miadı doldu anlaşılan.. Şimdi, İranın doğu cephesi, Afganistan ve Pakistan tümü ile ABD nin kontrolüne geçmiş gözüküyor..

Benazir aslında yıpranmış bir politikacı idi.. Eşinin adı yolsuzluklara bulaştırıldı. Son zamanlarda İsraile yakın durdu, Laiklik ve başörtüsü gibi konularda İslam dünyasının beklentilerinin tam aksine bir tutum izledi.. Kendisine bir saldırı yapılacağını biliyordu. Zaten daha önce de saldırılara uğramıştı..

Pakistanda ABD ve İngiltere arasında örtülü bir rekabet yaşanacak.. Rusya ve Çin ise ABD ve İngiltereye karşı kendi müttefik basın, örgüt ve siyasteçileri ile sürece müdahil olmaya çalışacak demektir. Ve tabi bir de Hindistan da bu ortramı kendi siyaseti açısından değerşendirecektir....

Keşke Türkiye ve İKO Pakistan konusunda daha sıcak bir ilgi gösterseler.. Eğer olaylar daha da tırmanır da, Pakistana bir barış gücü gönderilecek olursa, bu güç İKO gözetiminde Türkiye olsa..
Sorunlu ülkelerin tümünde de ABD nin belirleyici bir rolü var..

İslam coğrafyasındaki tek sorunlu bölgeler bunlar değil. Mesela her an Özbekistanda işler karışabilir..
Geçtiğimiz günlerde Özbekistanda seçimler yapıldı.

Bizdeki tek parti dönemlerindeki seçimlere benziyordu seçimler,. Seçimlere katılacak partiler, seçimlere katılacak kişiler ve oy kullanacak kişiler Kerimovun adamları tarafından belirleniyordu.. Açık oy gizli tasnif olmasa da ondan çok da farklı değildi..

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı Özbekistan’da anayasayı çiğneyerek Devlet Başkanı İslam (İsak) Kerimov’u 3. kez koltuğa yerleştiren devlet başkanlığı seçiminin demokratik standartların altında olduğunu açıkladı. Çoğunluğu elinde bulunduran Liberal Demokrat Parti tarafından aday gösterilen Devlet Başkanı Kerimov, yüzde 88,1’lik oyla seçimi kazandı. Kerimov, oy kullanan toplam 14 milyon 765 bin 444 seçmenin, 13 milyon 8 bin 357’sinin oyunu aldığı açıklandı (?!)..

Liberal Demokrat Parti Özbekistanda Faşizmin bir diktatrörlük rejiminin ucuz bir makyaj malzemesi gibi..

2008 de orada da bazı olaylar olur.. Rusya Kerimovun arkasında duruyor gibi gözükse de, uygun bir alternatif ortaya çıktığında Kerimovu sahiplenmeyecektir. Kerimov da bunun farkında olsa gerekir..

Kerimovun gitmesi halinde bölgedeki tek siyasi alternatifin Müslümanlar olması sebebi ile şimdilik Rusya ve ABD kerhen Kerimova destek vermek durumunda gözüküyorlar..

Chomsky gibi ABD li bazı düşünür ve politikacılar, Bush yönetimindeki evengalik anti semitik siyonistlerin, seçimlerden önce son bir kez, Tanrıyı kıyamete zorlamak adına , Büyük ortadoğu projesinin sürdürülmesi için yeniden harekete geçebilecekleri uyarısını yapıyorlar.

Cheney gibi şahinlerin son zmanalardaki demeçleri, ABD yönetiminin yeniden Suriye ve İrana yönelik planların hazırlığına başladıkları kanaatini oyandıracak bir hareketlilik içinde.. Yahudi lobisi de bu çabalara destek veriyor. İsrail de yangına körükle gitmek istercesine bir yandan Mescidi aksanın altındaki kazı çalışmalarını yeniden başlatırken, Hacdan dönen Filistinlilere karşı takındığı tavır, bu konudaki kuşkuları haklı çıkartır nitelikte..

Yeni yıla girerken, çevremizde sular ısınıyor..

Kimbilir belki de, ABD PKK ya karşı operasyonlara destek verirken PKK yı PEJAK’ın yanına sürme planları yapıyordur.. BBG evinde ben herşeyin gözler önünde olduğunu sanmıyorum. Eve sokulan silahların, kim tarafından, niçin ve nasıl sokulduğunu biliyor muyuz?

Sakın birileri tavşana kaç, tazıya tut diyor olmasın..

Kel alaka gibi gelebilir ama, buyurun size bir şüpheli / sır ölümler zincirine bir halka daha. “Isparta'daki uçak kazasında ölen bilim adamları grubunda yer alan 27 yaşındaki başarılı parça fiziği uzmanı Yrd. Doç. Dr. Bilge Demirköz, tatilini geçirdiği Kartalkaya’da şüpheli bir kazada ölümle burun buruna geldi. Genç kadın fizikçi, kayak pistinde kasklı bir kayakçının çarpması sonucu ağır yaralandı. Göğüs bölümüne aldığı ağır darbeyle yere düşen Yrd.Doç.Dr. Demirköz’ün vücudunda kırıklar oluştu, solunum borusu hasar gördü.”
Ha! Şu bir gerçek.. Biri bizi gözetliyor! BBG evinden BBGyi ekranda izlemek nasıl bir duygu dersiniz?

“BBG evi”nde neler olup bittiğini anlayan biri varsa beri gelsin..

Selam ve dua ile..

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Abdurrahman Dilipak'in Son 10 Yazısı
   Mehdi mi dediniz?
   Efkar bastı!
   Futbol, bir din ya da put mu?..
   “Allah sana rahmet etmesin!?”
   Cehaletin böylesi - 2
   Cehaletin böylesi - 1
   Ker-bela
   Ah Gregory ah!
   Novo Ordo Seclorum ya da, Süleymaniye’den Pakistan’a..
   BENAZİR'İ DE VURDULAR...
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.