Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Annapolis Kararlarının İnfazı
Cuma, 11 Ocak 2008 - (14:46)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Bush’un Ortadoğu seyahati Filistinlilerin büyük tepkileriyle ve protestolarıyla karşılandı.

HAMAS’ın çağrısıyla Gazze’de düzenlenen protesto gösterisine büyük bir kalabalık katıldı. Yapılan açıklamalarda da ziyaretin amacının İsrail işgal devletinin hesaplarına destek olduğuna dikkat çekilerek tepki gösterildi. Biz bu tepkilerin ve açıklamaların fazla ayrıntısına girmeden kendi değerlendirmelerimizi yapmak istiyoruz. Ancak söz konusu tepki açıklamalarında da önemli vurgular olduğunu hatırlatarak, özellikle Filistin Enformasyon Merkezi’nin Türkçe bölümünde(www.filistinhaber.com) ) yayınlanan haberlerden bu açıklamaları okumanızı tavsiye ediyoruz.
Bush’un Ortadoğu gezisi Annapolis Konferansı’nda alınan kararların infazı için atılmış bir adımdır. Söz konusu konferansta alınan kararların ana noktasını ise Filistin’de direnişin tasfiyesi, onun yerine işgalci Siyonistlerle işbirliği içinde bir sözde özerk yönetimin daha aktif duruma getirilmesi oluşturuyordu. Bunun başarılabilmesi için de işgale karşı direnişi savunan tüm oluşumların tasfiyesi, bu gibi oluşumların halkın desteğini elde etmelerinin tümüyle engellenebilmesi için “yasadışı” ilan edilmesi ve sadece işgalci Siyonist devletle işbirliğini savunan oluşumların “yasal” ve “Filistin tarafı” olarak lanse edilmesi gerekiyordu.
Bush da zaten, başkanlık koltuğunu terk etmeden önce işgalci Siyonist devletin geleceğini sağlama alma yönünde önemli bir adım atmış olabilmek için Annapolis Konferansı’nı planladı. Tam suya düşmek üzereyken Türkiye’nin devreye sokulmasıyla kurtarılıp icra edilen konferansın kararlarının infazı için de şimdi diplomatik ve siyasal ataklar gerçekleştirilmesine çalışılıyor.
Annapolis Konferansı kararlarının infazı için Mahmud Abbas yönetiminin daha aktif bir şekilde devreye sokulması ve işgal devletinin kullandığı kuvvetin aynısını özellikle İslâmî harekete karşı onun kullanmasının, bu konuda işgal devletiyle sınırsız bir şekilde işbirliği içine girmesinin sağlanması isteniyor. Bush’un işgal devleti yetkililerinden sonra Abbas’la ve elemanlarıyla görüşmesinin amacı da kendisine bu konuda talimatlar vermekti. Bush ayrıca işgal devletini zorlayan silahlı organların sayıca azaltılabilmesi için el-Fetih adına herhangi bir silahlı mücadelenin kalmamasını sağlamak istiyor. el-Fetih’in askerî kanadı durumundaki el-Aksa Şehitleri Birlikleri’nin tamamen dağıtılmasının kararlaştırılması da zaten Annapolis kararlarının infazıydı. Mahmud Abbas’ın ve Selâm Feyyad hükümetinin çabaları neticesinde el-Aksa Şehitleri Birlikleri’nin önemli bir kısmı dağıtıldı. Ama Bush’un bu kadarını yeterli görmediği ve el-Fetih’in tamamen siyasi harekete dönüştürülmesini, hiçbir şekilde işgalci Siyonist devletin uykusunu kaçıracak bir silahlı eyleminin olmamasını, böyle bir eyleme girişebilecek silahlı elemanının dahi bulunmamasını istediği anlaşılıyor.
Müslüman halklar Filistin’deki fitnenin son bulması için diyaloğun yeniden başlatılmasını isterken, ABD Başkanı Bush tam aksine fitnenin daha da derinleşmesini ve Abbas’ın adamlarının işgalcilerle işbirliğini artırarak, direnişten yana olanlara daha fazla yüklenmesini istiyor.
Abbas yönetimi eğer işgalci Siyonist devletle güvenlik ve istihbarat işbirliğini genişleterek sürdürürse Filistin’deki fitnenin kurutulması kolay olmayacaktır. Çünkü fitnenin ana sebebi zaten bu işbirliğidir. Gazze’deki fitnenin kaynağını da bu işbirliği ve işbirlikçilerin Filistin direnişini yıpratma çabaları oluşturuyordu. Bunu ABD ve onun başkanı Bush da biliyor. Dolayısıyla Filistinliler arasında diyaloğun başlatılmasının engellenmesi için işgalcilerle Abbas yönetimi arasındaki işbirliğinin daha da güçlenmesini ve genişlemesini istiyorlar. Bush’un ziyaretinin en önemli amaçlarından biri işte bunu gerçekleştirmek, bu doğrultuda Abbas yönetimine teşvikte bulunmak, talimatlar vermek ve kendisine ABD desteğinin devamının bu konuda istenenleri yerine getirmesine bağlı olduğunu bildirmektir.
Fakat şunu da belirtelim ki direniş Filistin’in bir gerçeğidir. Filistin direnişi bugün geldiği noktaya ABD desteğiyle gelmedi ki onun politikasından etkilenerek düşüşe geçsin. ABD yönetimi Filistin direnişinin ve özellikle İslâmî hareketin her zaman karşısında oldu. Zaten düşüşte olan taraf direniş değil, işgalci taraf, onunla işbirliği içine girenler ve onların arkalarında duran Amerikan emperyalizmidir.
Bush’un ziyaretinin bölgesel yönünü ve İran - ABD sürtüşmesiyle ilgili yanını da müteakip yazımızda ele alacağız inşallah.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.