Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Yeni bir 367 kararına doğru mu?
Cumartesi, 26 Ocak 2008 - (13:52)
İsmet Berkan

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ile muhalefetteki Milliyetçi Hareket Partisi, türbanı serbest bırakan bir Anayasa değişikliği metninde uzlaşmaya çalışıyorlar. Bu iki partinin metni ortaya çıktıktan ve Meclis'e sunulduktan sonra Demokratik Toplum Partisi de o metne oy vermeye hazır gözüküyor. Yani türbanı serbest bırakmayı hedefleyen olası bir Anayasa değişikliği kolayca mümkün olabilecekmiş gibi duruyor.

Duruyor ama bu değişiklik de tartışılıyor. Şimdilik tartışmanın taraflarını şöyle sıralamak mümkün: 1. Türban serbest olsun diyenler; 2. Türban serbest olsun ama bu Anayasa değişikliğiyle yapılmasın diyenler; 3. Türban serbest olmasın diyenler.
İşte bu üçüncü grupta yer alanlar bir süredir ilginç bir görüşü dile
getiriyorlar. Bu görüşü anlatmazdan önce kısa bir bilgi vermeliyim.

Biliyorsunuz, Anayasa Mahkemesi, Anayasa değişikliklerini sadece Anayasa'da yazılı gerekli şekil şartlarının yerine getirilip getirilmediği yönünden inceleyebiliyor. O şekil şartları da belli: Değişiklik teklifi yeterli sayıda imzayla (184) verilmiş mi, teklif komisyonda yeterince oyla kabul edilmiş mi, Genel Kurul'da teklife yeterli oy (en az 330) verilmiş mi, teklif iki kez görüşülmüş mü, ikinci oylamada da yeterli oyu (en az 330) almış mı?

1961 Anayasası'nın ilk halinde böyle bir sınırlama yoktu, o yüzden Anayasa Mahkemesi, Meclis'in yaptığı Anayasa değişikliklerini içerik açısından da denetlemiş, bazı değişikliklerin gerçekleşmesini de engellemişti. Bunun üzerine 1971'de 12 Mart sonrasında yapılan bir Anayasa değişikliğiyle mahkemenin yetkisi şekil denetimiyle sınırlı tutuldu. 1982 Anayasası da aynı rejimi öngördü.

Öngördü ama bir soru var: Ya Meclis, Anayasa'nın değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen bir maddesini değiştirmeye kalkarsa bunu kim engelleyecek veya denetleyecektir?

Sorunun cevabı belli: Anayasa'da 'teklif dahi edilemez' dendiği için, mahkeme bunu 'şekil denetimi' kapsamına alacak ve Anayasa değişikliğini iptal edecektir.

Buradan gelelim 'ilginç' görüşe: Anayasa Mahkemesi, türbana serbestiyet için yapılan değişikliği Anayasa'nın 2. maddesindeki laiklik ilkesini kısmen de olsa değiştirmeye yeltenmek olarak yorumlayabilir, böylece de Anayasa değişikliğini şekil şartını ihlal ettiği için iptal edebilir.
Bu görüşü ciddiye almak gerekir bence.

Çünkü Anayasa Mahkemesi daha önce defalarca türbanı 'Siyasal İslam'ın simgesi' olarak niteledi ve 'Laikliğe aykırı' buldu. Bu kararlarında hep Anayasa'nın 2. maddesindeki laiklik ilkesine gönderme yaptı.

Şimdi yapılmak istenen, özü itibarıyla bir dizi Anayasa Mahkemesi kararının sonuçlarıyla birlikte ortadan kaldırılması girişimi. Bu kararlar, Anayasanın değiştirilmesi teklif dahi edilemez 2. maddesine dayanıyor. Bu durumda, yapılmak istenen değişikliğin fiilen 2. maddeyi değiştirici nitelikte olduğu savı tartışılabilir bir sav.

Bunun olması durumunda yeni bir 367 kararı gibi algılanacağına benim hiç kuşkum yok. Ama 367 kararına defalarca açıkça karşı çıkmış, bu kararın bir hukuk ayıbı olduğunu ve yapılanın da hukuku zorlamak olduğunu söylemiş biri olarak bu kez o kadar kesin konuşamıyorum; çünkü iddia 367 iddiası kadar zayıf değil.

Üniversite öğrencilerinin okula giderken kıyafetlerini seçebilmesini, devletin öğrencilerin kılık kıyafetiyle uğraşmaması gerektiğini savunuyorum. Ama bence bu sorunu çözmenin yolu, Anayasa'yı değiştirmek değil Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın kararını değiştirmesini beklemektir.

Radikal

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'İsmet Berkan'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.