Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Kısa Notlarla
Cuma, 01 Şubat 2008 - (15:15)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Irak'ta bir milyon insan öldürüldü

İngiltere'de bir araştırma kuruluşunun hazırladığı rapora göre 2003 yılında ABD'nin Irak'ı işgal etmesinden sonra bu ülkede bir milyondan fazla insan öldürüldü. Merkezi Londra'da bulunan Opinion Research Business adlı kuruluşun diğer bazı araştırma kuruluşlarıyla işbirliği yaparak hazırlattığı raporda Irak'taki her beş aileden birinin en az bir ferdini kaybettiği vurgulandı. Raporda işgalcilerin saldırılarında, çatışmalarda ve işgalden buyana gerçekleşen şiddet olaylarında bu kadar insanın öldüğü dile getirildi. Ancak bütün bu şiddet olaylarının temelde sebebi işgaldir. Çünkü ülkede güvenliğin ortadan kalkmasının, insanların topluca öldürülmelerine yol açan şiddet olaylarının gerçekleştirilmesinin sebebi işgaldir. Zaten ABD'nin İslâm dünyasında gerçekleştirdiği diğer işgallerde de benzer durumların ortaya çıkması güvenlik mekanizmasını atıl duruma getirip insanların sürekli ölüm korkusuyla yaşamalarına yol açmanın Amerikan işgallerinin bir genel politikası olduğunu gözler önüne sermektedir. Bütün bu gerçekler Amerikan emperyalizminin bizim insanlarımızı sivrisinekle bir tuttuğunu çok açık bir şekilde gözler önüne seriyor. Böyle bir anlayışla nasıl dost olunabilir?

Somali unutuldu mu?

Somali uzun süreden beri gündemden düştü. Bunun en önemli sebebi rutinleşmedir ki işgalci güçlerin en çok işlerini kolaylaştıran da toplum psikolojisinin genel karakterinden kaynaklanan rutinleşme, olan bitenlere gözlerin ve kulakların alışması sebebiyle artık onları garipsemez, yadırgamaz duruma gelmedir. Bir önemli sebep de yeni hareketliliklerin öne geçmesi karşısında geniş zamana yayıldığı düşünülen olayların normalde ilgilenilmesi gereken türden olsa da gündemden düşmesi ve ilgiden uzak kalmasıdır.

Somali hakkındaki haberlere göre ülke bu sıralarda oldukça zor bir dönemden geçiyor. Etyopya işgaline karşı direniş sürmekle birlikte işgalciler de şehirlerde rasgele insanlara saldırarak cinayetler gerçekleştirmektedirler. Çünkü Irak'taki işgal güçlerinin zihniyetiyle yine ABD'nin işaretleriyle ve destek vermesiyle Somali'ye giren Etyopya işgal güçlerinin zihniyetleri arasında bir fark yoktur. Bu sebeple işgal altındaki Somali'de can güvenliği ortadan kalkmış durumdadır. Somali'nin çok zor dönemden geçiyor olmasının bir sebebi de insani yardım ve ekonomik desteğin ulaştırılmasının neredeyse imkânsız hâle gelmiş olmasıdır.

Winograd raporu yeniden gündemde

Siyonist işgalin 2006 yazında Lübnan'da aldığı ağır yenilginin tahlil edilmesi amacıyla hazırlanan Winograd raporu bu sıralar yeniden gündemde. Bu raporun amacı yenilginin sorumluluğunu Olmert'e ve ekibine yükleyerek işgal devletinin imajını kurtarmaktır. Oysa 2006 yazındaki 33 gün savaşı yenilgisi Olmert'in ve kadrosunun değil işgalci saldırgan devletin yenilgisidir. Ayrıca o olay işgal devletinin ilk yenilgisi değildir. 1968 Kerame Savaşı'nda, 2000 yılında Güney Lübnan'dan çıkarılarak, 2003'te Cibaliya'daki çatışmalarda ve 2005'te Gazze'den çıkarılarak da ağır yenilgiler almıştı. Siyonistlerin 1948 ve 1967 savaşlarındaki başarıları da kendi güçlerine değil bölgedeki ihanet yönetimlerinin hainliklerine dayanıyordu.

Biz Winograd raporunun ilk tartışıldığı günlerde (4 Mayıs 2007 tarihli) bir yazı yazmıştık. O yazımızda dile getirdiğimiz fikirler bugün için de geçerlidir. İlgilenenlere Web sitemizden okumalarını tavsiye ederiz.

Kime göre "yasadışı"

25 Ocak Cuma günü Beyazıt'ta Gazze'ye destek mitingi sonrasında bazı arkadaşlar HAMAS bayrağı taşımaktan dolayı polis merkezinde sorgulamaya alındılar. Arkadaşların yaptığı açıklamalarda söz konusu bayraklar hakkında "yasadışı" iddiasıyla bir savcılık soruşturması açıldığı için bayrakların kendilerine iade edilmediği dile getirildi. Bu bilgiler bize Annapolis Konferansı'nda öne çıkan tutumu hatırlattı. Bu konferansın ana hedeflerinden biri Filistin'deki İslâmî hareketi ve işgale karşı direnişi "yasadışı" ilan etmek, bölge ülkelerine de böyle kabul ettirmekti. Böyle bir tutum yasallığı ve yasa dışılığı ABD'nin dayatmasına göre belirlemek anlamına gelir. Filistin yasalarına göre yasallığı tescil edilmiş, halkın üçte ikisinin desteğine sahip olduğunu belgelemiş İslâmî kitlesel hareket, Annapolis Konferansı'nda belirlenen stratejinin hedefi olsa da Filistin davasına sahip çıkanların gönüllerinde taht kurmuş durumdadır. Böyle bir hareketin yasallığını öğrenmek isteyenlerin Amerikan emperyalizmine veya işgalci Siyonist devlete değil Filistin halkına başvurmaları, onun tercihini öğrenmeleri gerekir.

1 Şubat 2008 Cuma, Vakit gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   Lübnan olayları üzerine
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.