Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Gazze'den çekilme fitnesi
Çarşamba, 17 Ağustos 2005 - (10:39)
Fehmi Hüveydi

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Tuzağa düşmeye ve başarının hacmini abartmaya karşı temkinliyim. Her halükarda bu başarı gasp edilmiş hakların alınması yolundaki ilk adım ancak İsrail son adımıyla dava dosyasını kapatmak istiyor ve Arap dünyasıyla ilişkileri normal seyrine getirmek için kapı aralıyor


Gazze'den çekilme, karşı koyamayacağınız ve sonuçlarını da kabul edemeyeceğiniz zehirli bir başarı. Nispeten ileriye doğru atılan bir adım ancak beni endişelendiren bu adıma geriye atılacak on adımın eşlik etmesi. Şöyle ki İsrail Batı Yaka'yı yutmak ve Filistin hayalini bitirmek için Gazze kâbusundan kurtuluyor.

Tuzağa düşmeye ve başarının hacmini abartmaya karşı temkinliyim. Her halükarda bu başarı gasp edilmiş hakların alınması yolundaki ilk adım ancak İsrail son adımıyla dava dosyasını kapatmak istiyor ve Arap dünyasıyla ilişkileri normal seyrine getirmek için kapı aralıyor.

Eylemin pazarlanmasının bir fiil başladığı sır değil. İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom bu yıl Arap-İsrail ilişkilerinde sıçrama yaşanacağını ifade ederken ABD Dışişleri Bakanı Condalize Rice konuyu netleştiriyordu. Rice, 22 Temmuz'da Telaviv'de Amerikan yönetiminin Gazze'den çekilme sonrası Araplarla İsrail arasında kopuk ilişkilerin ele alınması için etkin rol oynamayı kararlaştırdığını açıklamış ve Wahington'un bu amaçla birçok Arap ülkesinin de katılacağı uluslararası bir toplantı önerdiğini ifade etmişti.

İSRAİL GAZZE'DEN NEDEN ÇEKİLİYOR?
Görüldüğü gibi pazarlama bir fiil başladı ve bu durum kesinlikle hafife alınmamalı. Eylemi müjdeleyen tarafın ağırlığını ve önemini dikkate aldığımızda- her ne kadar Washington girişimlerini öneriler ve düşünceler bağlamında görse de ki bu diplomatik çözüm kabilindendir- Gazze'den çekilme sonrası Arap başkentlerine İsrail'e güzel şekilde karşılık vermelerini isteyen Amerikan baskıları ve eğilimleri karşısında olacağız demektir.
Peki İsrail Gazze'den neden çekiliyor? Bu soruya cevap vermek açık olmayı gerektirir. İbrani devletindeki yorumcular arasında bu adımın krizi çözmek değil idare etmek mantığından hareket ettiği konusunda ortak bir görüş var ve bu adamın yani Şaron'un Batı Yaka, Gazze ve Golan tepelerindeki yerleşim projesini eksiksiz koruma imkanı olmadığını anladığını vurguluyorlar. Bunun iki sebebi var: Kendisi açısından oldukça maliyetli olan Aksa intifadasının patlak vermesi ve Filistin tarafıyla siyasi uzlaşının faturasını ödemeye hazır olmaması. Bu yüzden tek taraflı çekilme kararına baş vurdu ve Gazze de planını uygulamak için en uygun yerdi. Peki niçin? Filistin nüfus yoğunluğundan kurtulmak için.. Gazze şeridinde 1 milyon 300 bin Filistinli yaşıyor. Bu oran İsrail'in uykusunu kaçırmakta. Zira Gazze'den çekilme sonrası çekişme demografik olarak İbrani devletinin lehine işleyecek. Ki Şaron bunu defalarca açıkça ifade etti. Gazze şeridinin konum ve hacim açısından stratejik yaranının olmaması. 365 km2'lik bir yüzölçümü var ve Batı Yaka'daki herhangi bir kentten daha küçük. Stratejik faydasızlığı yanı sıra Gazze'de yerleşmenin dini efsaneler açısından da hiçbir gerekçesi bulunmamakta.

İSRAİL GAZZE'Yİ KULLANMAK İSTİYOR
İsrail Güvenlik Konseyinin 242 nolu kararını uygulayarak kendi lehine pazarlamak için Gazze'den çekilmeyi kullanmak istiyor. İsrail'deki ilgili kesimlerin bu bağlamda uluslararası platformlarda pazarlamak için destek alacakları araştırmalar ve hukuki belgeler hazırladıkları kesin. Acaba çekilme sonrası Gazze'nin işgali bitecek mi? İsraillilerin Gazze'den çıkması uluslararası hukuk açısından gerçek bir çekilme sayılabilir mi? Elimde içeride yaşayan ve İsraillilerin düşüncelerini iç yüzünü idrak eden Filistinli bir grubun hazırladığı hiç umut vermeyen raporu var. Zira bu hukukçular işgalin farklı şekilde süreceği görüşündeler ve bakış açılarını şöyle özetliyorlar: İsrail Gazze hava sahası üzerindeki kontrolünü sürdürecek. Aynı zamanda Filistin oluşumunu İbrani devletinin izni olmaksızın bu hava sahasını kullanmaktan mahrum bırakacak. İsrail'in Gazze uluslararası havaalanının yeniden açılmasına onay vermemesine rağmen açılması durumunda ağır şartlar dayatacağı ortada.

AMBARGO YİNE DEVAM EDECEK
İsrail Gazze sahillerindeki kontrolünü de sürdürecek ve ambargosunu devam ettirecek. Filistin oluşumu rahat şekilde çalışacağı liman kurma hakkını kendisine veren bölgesel sulardan yararlanamayacak. Limanın çalışmasına onay verilmemesine rağmen İsrail, havaalanına yaptığı muamelenin aynısını uygulamakta ısrar ediyor. Batı Yaka ve Gazze'ye tek bir coğrafya olarak bakılmamakta. Çünkü İbrani devleti Filistinlilerin her iki bölge arasında bağlantı kurma hakkını kabul etmiyor. Tel Aviv Batı Yaka ile Gazze arasındaki güvenlik koridoru düşüncesine onay vermemesine rağmen koridorun İsrail güvenliğinin kontrolünde olması gerektiğinde ısrar ediyor.

Dahası İsrail, Gazze şeridindeki Filistin oluşumuyla Oslo anlaşmalarının bazı maddelerinin yorumundan istifade ederek ilişki kurmakta ısrarlı. Zira İsrail Yargı Bakanı Tesifi Lefini, bakanlığının, çekilme sonrası dahi Filistin yönetiminin parlamento seçimlerine Hamas hareketinin katılmasına izin veremeyeceğini ifade eden bir yasa tasarısı hazırladığını açıkladı. İsrail Haretz gazetesi de Şaron'un ofisinden önemli bir kaynaktan İsrail ve Amerikan yönetiminin, yasama seçimlerinin ertelenmesi kararının Hamas'ın seçimlere katılmasını engellemek için alındığına dair Filistin yönetiminin teyitlerini aldığını aktarıyordu.
(Mısır'da yayınlanan El Ehram gazetesi, 9 Ağustos 2005) Arapça'dan çeviri: Halil Çelik

(Vakit'ten)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Fehmi Hüveydi'in Diğer Yazıları
   Batı yine radikal grupları besliyor
   Irak’ta iç savaş kapısı sonuna kadar açık!
   Laiklerle İslâmcılar Uzlaşabilir mi?
   İran'da ironi ve sürpriz bir aradaydı
   Londra Belediye Başkanının Konuşması
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.