Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Bu ne yüzsüzlük?!!
Perşembe, 06 Mart 2008 - (06:59)
Mehmet Emin Arvas

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

ABD Dışişleri Bakanı Cındoleezza Rice, "Orta Doğu barış sürecini canlandırmak" üzere Orta Doğu turu yaptı. Bush yönetimi "dostlar alışverişte görsün" kabilinden bu tür barış gösterilerine zaman zaman başvuruyor. Dünyanın birçok yerini kana buladıktan sonra buna ihtiyaç duyuyorlar çünkü. Fakat ABD'nin barış gösterilerinin hiçbiri Rice'ın bu seferki Orta Doğu turunda olduğu kadar abes ve zamansız değildi.

Bu öyle bir ziyaret ki, İsrail'in son yıllardaki en kanlı ve en ölümcül saldırılarının hemen akabinde, daha yakınlarını kaybeden Filistinlilerin gözyaşları dinmeden, saldırılarda ölen ve yaralananların üzerindeki kanlar kurumadan geldi. Üstelik, sadece zamanlama berbat değildi, Rice'ın açıklamaları da insanın kanını donduracak cinstendi.

İsrail’in 2000 senesinden bu yana en kanlı saldırılarında aralarında kadın ve çok sayıda çocuk da dahil 120 Filistinli ölür yüzlercesi de yaralanırken Rice, İsrail'e hiçbir şekilde saldırıları durdurmasına dair çağrıda bulunmadı. ABD zaten katliam sırasında da İsrail'i kınamadı ve Arap alemi de bunu saldırılara yeşil ışık yakılması olarak telakki etti. Öldürülenlerin yarıdan fazlası sivil. 30'u da daha ne olduğundan, niye öldüklerinden habersiz masum çocuklar. Ama tüm bunlar barışsever(!) Rice'ın kalbinde en ufak bir merhamet duygusuna yol açmamış olacak ki, sadece şiddetin sona erdirilmesi temennisini dile getirmekle iktifa etti. ABD Dışişleri Bakanı, saldırılardan dolayı da İsrail'i değil Hamas'ı suçladı. Akıl alır gibi değil ama anlaşılıyor ki "zalim değil mazlum suçluydu". Rice, bununla da yetinmedi ve İsrail'e değil Filistinlilere ateşkes çağrısında bulundu. Amerikalı Bakan, "Birinci olarak ve en önemlisi, Hamas'ın İsrail'e roket saldırıları durdurulmalı" diye konuştu. Rice, artık ABD’nin kabak tadı veren tekerlemesini de tekrarlayarak “İsrail'in kendisini savunma hakkı olduğunu” ifade etti. Kara ve havadan saldırılarla savunmasız Gazze Şeridi’ni tarumar etmek nasıl bir savunmaysa artık...

KATLİAMA İKİ GÜNLÜK MOLA

İsrail, kara birliklerini bölgeden çekerken İsrailli yetkililer bunu Rice'ın ziyaretinden dolayı verilen "iki günlük ara" olarak ifade etti. Demek ki ziyaretten sonra katliamlar aynen devam edecek. Yani Rice’ın barış (!) teşebbüslerinin öncesi de sonrası da kan ve katliam olacak.

Rice, 2006'da İsrail'in Lübnan'da gerçekleştirdiği saldırılar sırasında sivil yerlerini bombardıman ederek çok sayıda sivilin ölümüne yol açtığı, yürek paralayan sahnelerin olduğu savaşta da İsrail'e ateşkes çağrısında bulunmamış ve Müslümanların ABD'ye büyük öfke duymalarına yol açmıştı.

Amerikalı Bakan, dün Orta Doğu turu kapsamında geldiği Kahire'de düzenlediği basın toplantısında, Filistinli militanların İsrail şehirlerine attıkları roketleri kastederek, "Şehirlerde masum sivillere karşı yapılan roket saldırılarının durması gerekiyor. Hiçbir İsrail hükümeti bunu hoş göremez" dedi. İsrailliler için "masum siviller" ibaresini kullanan Rice’ın bu sevecenliği Filistinliler için de gösterdiğine hiç şahit olmadık. Ölen Filistinliler insan değil mi? Batı'nın taşlaşmış kalpleri ve nasırlaşmış vicdanlarına hitap edebilmeleri için daha kaç Filistinlinin ölmesi gerekiyor?

Aslında bu tür ahlaksız barış gösterilerine yer vermemek, bu rezil tuluatta rol almamak lazımdı. Zerre kadar haysiyet taşıyan hiçbir Müslüman lider ve yetkilinin, katliama verdiği destekten dolayı Rice'la görüşmemesi, onunla bir araya gelmeyi reddetmesi gerekirdi. Ama ne gezer. Gittiği her ülkede izzet ikram gördü. Katliama maruz kalan Filistinlilerin lideri ünvanını taşıyan Mahmud Abbas tarafından bile kabul gördü. Arap liderler, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora'nın 2006'daki Lübnan savaşı sırasında Rice'la görüşmeyi reddetmesinde olduğu gibi asil bir davranış sergileyemedi. Savaş sırasında İsrail'i destekleyen Rice, yine Bush yönetiminin bir yandan savaşı teşvik ederken diğer taraftan barış gösterileri yapma alışkanlığı kapsamında Kudüs'ten Beyrut'a geçmeye hazırlanırken Sinyora, "Gelmesin, istemiyorum. İsrail saldırısı bitmeden görüşmem" mesajıyla karşılaşmıştı. Hatta henüz sadece özerk bir bölgenin lideri durumunda olan Mesud Barzani'nin bile aralık ayında Irak'ı ziyaret eden Rice'la, Türkiye'nin bölgede PKK'ya karşı hava harekatı yapması dolayısıyla görüşmediğini de hatırlatalım. Üstelik, belki de siyasi açıdan mevcudiyetini ABD’ye borçlu olmasına rağmen.

M. Emin ARVAS

İHA Dış Haberler Servisi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Mehmet Emin Arvas'in Diğer Yazıları
   Amerika İran'a niye saldıramaz?
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.