Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Lübnan olayları üzerine
Salı, 13 Mayıs 2008 - (00:00)
Ahmet Varol
www.vahdet.com.tr

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Lübnan"da uzun süredir Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışması var. Eski Cumhurbaşkanının görev süresinin dolmasının üzerinden epey zaman geçtiği halde yeni cumhurbaşkanı seçilmesi konusunda muhalefetle iktidar arasında ittifak sağlanamadığından bu görev hâlâ vekâletle yürütülüyor. Ancak son olaylar bu konudaki ihtilafın doğurduğu olaylar değil. Fuad Sinyora hükümetinin kendisini destekleyen, işbaşına gelmesine katkıda bulunan dış güçlerin dikte ettiği politikayı sürdürmekteki ısrarının sebep olduğu olaylar.

Sinyora"nın işbaşına gelmesini sağlamak için muhtelif politik oyunlara başvuran güçler bunu karşılıksız yapmıyorlardı. Ondan bölgesel alanda Suriye"yle ilişkilerini asgari düzeye çekmesini ve bu ülkeyi Lübnan"dan el etek çekmeye zorlayacak senaryolara malzeme oluşturmasını istemişlerdi. Bunu dış güçlerin desteğinden de yararlanarak eksiksiz yaptı. İçeride ise en önemli talepleri ordu dışındaki tüm silahlı organları dağıtmak ve silahlarına el koymaktı.

1989 Taif Anlaşması"nda Lübnan"daki silahlı grupların dağıtılması ve silahlarının toplanması kararlaştırılmıştı. Bundan sadece Siyonist işgale karşı mücadele eden Hizbullah"ın askeri kanadı ve Filistinli mülteci kampları müstesna tutulmuştu. Lübnan hükümeti mülteci kamplarının içine müdahale etmeyecek, buralardaki eğitim faaliyetlerine engel olmayacaktı. ABD, Sinyora"nın işbaşına getirilmesinden sonra Lübnan"a dikte edilen yeni politikayla bu istisnaların artık kalkmasını, Siyonist devletin Lübnan yönünden rahatlatılmasını istiyordu.

Planın mülteci kamplarıyla ilgili kısmının uygulamaya geçirilmesi için Trablus"taki Nehru"l-Bârid mülteci kampı hakkında uydurulan senaryodan yararlanıldı ve kamp tamamen dağıtıldı. O zaman “el-Kaide"nin Lübnan kanadı” senaryosundan hareketle 35 bin kişinin ikamet ettiği mülteci kampının dağıtılması Hizbullah"ı da hedefe yerleştiren büyük komplonun parçasıydı. Hizbullah"ın da o olaylarda “el-Kaide” merkezli iddiaları bir kenara koyarak Sinyora hükümetinin tutumuna çok daha keskin ve aktif bir şekilde karşı çıkmasını, tavır koymasını bekliyorduk. Karşı çıktı ama yeterli değildi.

Sinyora hükümetinin, mülteci kamplarına karışmama şartını geçersiz sayarak diğer mülteci kamplarına müdahale ve silahları toplama suretiyle planı uygulama işini sürdürmesi beklenirken Hizbullah"a yüklenmeyi öne alması aynı zamanda sert kayaya çarpmasına sebep oldu. Bunda belki dış güçlerin talimatlarının da etkisi olmuştur. Çünkü işgalci Siyonist devletin Gazze"ye yönelik geniş çaplı operasyon planını gerçekleştirmekte mütereddit davranmasında kuzeydeki tehdidin devam ediyor olmasının da rolü vardı. Malum olduğu üzere ABD ve işgal devleti daha önce bu konudaki hesaplarını yürütmek amacıyla Suriye"ye birtakım tehditler gönderdi, askerî tatbikatlarla psikolojik savaş oyunlarından yararlanmaya çalıştı ama başarılı olamadılar.

Gelişmeleri tahlil edince Lübnan"daki Sinyora hükümetiyle Filistin"deki Abbas yönetiminin bayağı benzeştiğini görüyorsunuz. En önemli benzer yanları ise kendi özgür iradeleriyle hareket etmek yerine birilerinin temsilciliğini yapmaları, dolayısıyla onların düdüklerini çalmalarıdır. Çünkü onlara destek verenler bu şartla destek veriyorlar. Böyle olunca da çözüme ve diyaloğa yanaşmaları zor oluyor.

Abbas"ın Dahlan"ının Lübnan"daki benzerinin de Velid Canbulat olduğunu söyleyebiliriz. Dürzilerin siyasi lideri olan Canbulat normalde kendini solcu ve sosyalist olarak tanıtıyor. Başkanlığını yaptığı siyasi partinin adı da İlerici Sosyalist Parti"dir. Ama bu sıralar ABD"den beslendiği ve destek gördüğü için onun Lübnan"daki çıkarlarının bekçiliğini yapıyor. Canbulat"ın şimdilik Dahlan"ınki gibi silahlı çetesi yok. Fakat ortalığı kızıştırmak, havayı ısıtmak gerektiğinde hemen öne çıkıp siyasi çetecilik yapabiliyor.

Sabra ve Şatilla katliamlarında, kendilerine işgal güçleri tarafından kafa kesme görevi verilen Falanjist milislerin liderliğini yapan ve katliamlardaki suçundan dolayı ömür boyu hapse mahkûm edilen Dr. Semir Ca"ca"ın Sinyora döneminde serbest bırakılması da siparişle gerçekleştirilmiş bir işlemdir. Artık Falanjist Parti"yle ilişkisi tamamen kesilen Ca"ca" hapisten çıkar çıkmaz kendi özel çetesiyle politik sahnede yerini aldı ve yönlendirme faaliyetlerinin öncü gücü olarak görev yapmaya başladı.

İşgalci Siyonistler Lübnan"da yaşananlara seviniyor. Hatta bir İsrail generali Lübnan olaylarını “altın fırsat” olarak değerlendirdi. Fakat gelişmeler Lübnan üzerine oyun oynayan güçlerin hesaplarının da tutmadığını gösteriyor.


vakit

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Varol'in Son 10 Yazısı
   'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
   Filistin’de Yaşananlar Yine Saptırılıyor
   İsrail, İran’a saldırabilir mi?
   Şeytanın askerleri görevde
   60. yıl etkinlikleri
   Büyük Felaketin Altmışıncı Yılı
   İşgalcinin azgınlığı
   Haçlılık damarları kabardı
   Kısa Notlarla
   Kosova'nın Bağımsızlığı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.