Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Emperyalizm, Lübnan’da yenilmeye mahkûmdur!
Çarşamba, 14 Mayıs 2008 - (22:25)
Selahaddin Eş Çakırgil

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Lübnan, bu kez, daha bir temelden ve daha bir karıştı.. Bu sun’î/ yapmacık/ uyduruk devlet, zaten son elli yıldır Amerikan ve Fransa’nın zorlamasıyla ayakta duruyor.. Osmanlı’nın dağılmasından sonra Suriye ve Lübnan diyarlarına el koyan Fransa, oralarda iki ayrı devlet oluşturmuştu.. Halbuki, Lübnan sosyal yapı olarak da, coğrafî olarak da Suriye’nin ayrılmaz bir parçası idi.. Lübnan, kuzey ve doğusundan Suriye’yle çevrili, güneyinden de Filistin’in işgalcisi siyonist İsrail rejimiyle sınırdaş, batısı da Akdeniz sahili.. 10 bin km. kare büyüklüğünde, (Kıbrıs adası kadar..) Kuzeyden güneye 300 km., doğudan batıya da, en geniş yerinde 160 km. kadar olan bir diyar.. Suriye ve Lübnan’lı aileler o kadar iç-içe ki, insanlar her sabah, onbinler halinde Suriye veya Lübnan’a çalışmaya gidip, akşam dönüyorlar..

Yani, Suriye’nin Lübnan üzerindeki siyasî gücünü kırsanız bile, her iki ülke de birbirine sosyolojik olarak o kadar bağlıdır ki, diplomatik entrikalara rağmen, birbirlerinden kolayca koparılamazlar.. Âdeta, bir bedenin iç organları gibi.. O kadar iç içe ve ayrılması o kadar zor..

Suriye, özellikle (aslen Hatay- Samandağlı bir ailenin çocuğu olan) General Hâfız Esed’in 1969-2002 arasında, 33 yılı bulan ve ülke nüfusunun ancak yüzde onunu teşkil eden Lazkiye yöresindeki ’nusayrî alevîleri’ne dayalı bir Baasçı diktatörlüğü zamanında, Lübnan’a tam olarak hâkim olmuştu.. Lübnan’daki düzen, Suriye’den daha eski bir yapıya sahib ise de..

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Suriye’ye şeklen siyasî istiklal/ bağımsızlık verilmişti, ama, yıllar boyu arka arkaya gerçekleşen iktidar savaşları ve neredeyse her 6 ayda bir tekrarlanan darbelerle boğuşuyordu..

O iktidar savaşlarının içinde, ’Devlet Başkanlığı’na kadar gelen Edib Çiçekli (Şişekli), Şükrî el’Kuvvetli ve daha sonralarda ise, Nâzım el’Quddûsî, gerçekte, ailelerinin yarısı Anteb, Urfa ve Nusaybin taraflarında kalmış ailelerin eski Osmanlı vatandaşı olan çocuklarıydılar.. (Sinan Çetin’in ’Propaganda’ filmi, o bölünmenin acılarını traji-komik şekilde yansıtır..)

Bu arada, 1956- Suveyş Savaşı sonrasında, Amerika’nın Lübnan’a büyük bir deniz gücü çıkarıp yıllarca bölgede kaldığını ve Suriye’nin 1958-61 arasında, Abdulhamîd Sırâc zamanında, ’Nâsır Mısırı’ birleştiğini, coğrafî olarak arada İsrail rejimi olduğu için, kağıd üzerinde, teorik bir şekilde birleşip, Birleşik Arab Cumhurîyeti adıyla, ’tek devlet’e dönüştüğünü de hatırlayalım..

Bu badireli gelişmeler bilinmezse, Lübnan’ın bugünkü buhranın anlaşılması da imkansızlaşır. Hâfız Esed döneminde, Lübnan’daki siyasî yapı genelde, Şam’ın isteğine göre şekilleniyordu.. Baas Hareketi’nin liderliği üzerindeki derin ideolojik ihtilaf yüzünden ’Saddam Irakı’ ile yaşadığı derin düşmanlık dışında, Hâfız Esed’in hemen bütün arab rejimleriyle müthiş bir poker oyuncusu gibi oynadığı ve eli bomboş oturduğu oyun masasından, oyunun galibi olarak kalkmak şeklindeki kurnazlığı bilinmektedir.. Onun ölümünden sonra yerine getirilen oğlu Beşşâr’ın karakter olarak babasının diktatörlüğünden ve diplomatik oyunculuğundan uzak olduğu veya yeteri kadar tecrübe sahibi olmaksızın o makama getirildiği iddiaları önemsenmelidir..

Esasen, USA emperyalizmi de, Beşşâr’ın, babasının gücünü kazanamaması için, elinden gelen baskıyı uyguladı.. Özellikle Lübnan’ın eski başbakanlarından ve arab dünyasının en büyük sermayedârlarından, milyarlarca dolarlık bir servetin sahibi ve ’Amerika’nın has kulu’ olarak bilinen Refik Harirî’nin Beyrut’ta bir suikasd’e kurban gitmesinden sonra, Amerika ve AB’nin baskıları üzerine, Suriye, Lübnan’daki binlerce askerini beklenmiyen bir çabuklukla geri çekince, Lübnan tablosu daha bir içinden çıkılmaz hâle geldi. Halbuki, tersi umuluyordu.

ZORAKİ DENGE OYUNLARININ İFLASI KAÇINILMAZDI..

Lübnan’daki siyasî tablo, Fransa’nın 1942’de yaptırdığı nüfus sayımına göre oluşmuştu..

Fransız emperyalizmi öyle bir entrika uygulamıştı ki, müslümanlar, şiî ve sünnî diye ayrı ayrı ve yığınla mezheblere ayrılmış olan hrıstiyanlar ise, tek bir grup olarak sayılmıştı.. Böyle olunca da, hristiyanlar en büyük grup hale getirilmişti.. Sünnî müslümanlar ikinci, şiî müslümanlar üçüncü ve dürziler ise dördüncü sosyal grup idiler..

Ülkenin yönetimi de, buna göre belirlenmişti.. Cumhurbaşkanı hristiyan olacaktı.. Başbakan sünnîlerden, Meclis Başkanı şiîlerden.. (Hristiyanlarla Müslümanlar arasında, her iki dine aid bazı özellikleri taşıyan ve güç dengesine göre, her zaman taraf değiştirmeleriyle bilinen ve sürekli Canbolat ailesinin liderliğinde gelen) Dürzîler ise, Hükûmet’te bir Bakan’la..

Daha da önemlisi, Dışişleri, İçişleri, Savunma, Maliye Bakanları ve Genel Kurmay ve Merkez Bankası Başkanları ve Emniyet Gen. Müdürü de hristiyanların elinde olacaktı..

Şimdi, son buhran, işte bu tuhaf denge oyunlarının sonunda ortaya çıktı.. Lübnan Cumhurbaşkanı’nın süresi aylarca önce bitmişti.. Ama, yenisi bir türlü seçilemiyor. Oylamalar, evvelki gün, 19. kez, ertelendi.. Çünkü, Suriye’nin desteklemediği bir kimsenin C. Başkanı seçilmesi son derece zor.. Bunun için de, hristiyan adayların hemen herbirisi, Suriye önünde takla atmak, amuda kalkmak zorunda, neredeyse.. Amerikan emperyalizmi ve onun Ortadoğu uzantısı olan İsrail rejimi ise, Suriye’nin gücünün, etkisinin kırılmasını istiyorlar..

Ayrıca, Bush ve İsrail, devreye İran İslam Cumhûriyeti’nin de Hizbullah aracılığıyla girdiğini ve bunun kabul edilemiyeceğini belirtiyor.. Bunu dile getirirken, bahaneleri de son derece ironik ve bir kara mizah örneği: Lübnan’a yabancıların müdahalesine engel olmak!. Ve herkes için açık olan bir durum da, Hizbullah teşkilatının, Lübnan’ın bugün en büyük sosyo-politik ve askerî gücü haline gelmiş olması.. İki yıl once, İsrail rejimi, bir askerinin kaçırılmasını bahane edinerek, bütün Güney Lübnan’ı ezdi geçti ve binlerce sivil insan katledildi, bütün şehirler, yerleşim birimleri yerle bir edildi, Beyrut’a kadar..

Ve 35 gün süren o dehşetli saldırıya rağmen, savaşın psikolojik açıdan galibi, Hizbullah oldu ve bu örgüt, ülkenin savunma gücü olduğu kadar, bozulan sosyal hayatı yeniden tanzim eden bir büyük sosyal otoriteyi temsil ettiğini de gösterdi.. Halbuki, siyonist İsrail rejiminin hesabı,

1974-90 arasında Lübnan’ı 15 sene kasıp kavuran ‘iç-savaş’ı hortlatmaktı.. 1982 Eylûlü’nde, Menahem Begin ve Ariel Sharon’un ‘falanjist hristiyan militanlar’a işlettiği ve binlerce Filistin’li mülteciyi öldürttüğü ‘Sabra ve Şetila Katliâmı’nın yenisini tezgahlatacaktı..

Ama, bütün bu entrikalar şimdilik tutmadı..

Çünkü, hristiyan ekseriyetin gerçek bir çoğunluğu temsil etmediği bir yana; Hizbullah ise, ateşle imtihan olunarak bu güne geldi.. Ve müslümanlar bugün daha bir uyanık..

Hizbullah’ın sabırlı ve ince taktiklerle bugüne kadar getirdiği mücadelenin sonunda, öyle kolayca bertaraf edilemiyecek bir ’demir leblebi’ olduğu artık hemen herkesçe kabul ediliyor.. Üstelik, sünnî denilen başbakan Fuad Sinyore’nin, Demirel ne kadar sünnî ise, sünnîleri o kadar temsil ettiğini, sünnî müslümanlar da biliyor ve şiîsiyle / sünnîsiyle müslüman halk, bugün Hizbullah etrafında daha bir kenetlenmiş bulunuyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Selahaddin Eş Çakırgil'in Son 10 Yazısı
   Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
   Allah’ın diniyle savaşta olanların, o dinin terimlerinden istifade kurnazlığı..
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   ‘Diktatörlük cumhuriyeti / cumhuriyet diktatörlüğü’ mü?
   Kalblere hükmedilemiyeceğini hâlâ anlamıyan zavallılar..
   ''Kutsal'' karşıtları, sahiden de ''dua''sız mı?
   ‘Kişilere tapma hastalığı’, başka nasıl olur ki?
   Kosova, bir çetin 'devlet' yolculuğuna çıkarken..
   -Zulm, şirk ve küfrün hâkim olduğu-; ’Her yer Kerbelâ, her gün Âşûrâ..’
   ‘Modern klanlık / kabilecilik’ anlayışının çizgisinde..
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.