Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Net kırılma
Perşembe, 25 Ağustos 2005 - (15:15)
Nuh Gönültaş

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Bugün Ortadoğu merkezli bir 3. dünya savaşından bahsediliyorsa, bu politikanın miladını kimlerin belirlediğini bilmeliyiz. 11 Eylül faciası sanıldığı gibi bir milat değil sadece operasyonun ilk halkası olduğunu devam eden terör provakasyonlarıyla kavrayabildik. Asıl milad "Net Kırılma: İsrail'in Güvenliği İçin Yeni Strateji" isimli rapordur. Richard Perle, Douglas Feith, David Wurmser gibi ABD'de etkin görevler üstlenen Musevi stratejist ve lobiciler hazırladı raporu. Perle ve Feith, o sırada Türkiye'nin de Washington'daki lobi işlerini yapan şirketin sahibi ve yöneticileriydi. Ateşi yakan ikili artık emekli oldu.

Merkezi Kudüs'te bulunan İleri Strateji ve Siyasi Araştırmalar Enstitüsü için 8 Temmuz 1996'da hazırlanan 'Net Kırılma" raporu, o dönemde İsrail başbakanı olan Benyamin Netanyahu'ya sunulmuştu. '2000'lerin İsrail'i için stratejiler' üst başlıklı 6 sayfalık raporda, Oslo Barış Süreci'nin kırılması, Filistin bölgelerine güvenlik amaçlı 'sıcak takipler' yapılması, Arafat'ın alternatiflerinin ortaya çıkarılması gibi tavsiyeler yapılıyordu. Arafat öldü, yeni liderler çıkartıldı, süreç devam ediyor.

Rapor, Türkiye ve Ürdün ile yakınlaşarak bölgede güç dengesi politikasıyla İsrail'e yönelik tehditlerin çerçevelenmesi ve istikrarsızlığa sürüklenmesini öneriyordu. İsrail'in güvenliği için, Türkiye ve Ürdün'ün yardımı ile Suriye'nin kuşatılması isteniyordu. Irak'ta Saddam rejiminin devrilerek burada iktidara Ürdün Haşimi krallığına yakın isimlerin getirilmesi öneriliyordu. 28 Şubat öncesi başlayan yakınlaşma Kürt politasındaki çelişkiler yaşamamıza rağmen ilerletildi. Irak, İsrail'in istediği gibi oldu.

Rapora göre, Lübnanlı Şii Hizbullah grubu da (Fadlallah kastediliyor), Irak'taki Necef ve Kerbela'yı asıl dini merkez kabul ettiğinden, İran nüfuzunu kırma amacına matuf olarak burasının önplana çıkarılması tavsiye ediliyordu. Necef'teki dini düşüncenin Haşimiler'in nüfuzu ile ılımlılaştırılabileceği üzerinde duruluyordu. Müstakbel Irak'ta askeri işgalle birlikte daha da ılımlılaşacak ve makas değiştirecek olan Necef'in, Kum'a rakip hale getirilmesinin planı ve fikri çalışması o zamandan hazırlanmıştı. İran'ın elinden Şii liderliğin alınması için Irak'ta Şii iktidara göz yumuldu, Lübnan dönüştürüldü, Hizbullah'ın siyasete girişine icazet verildi..

Kısaca, domino teorisi gereği ABD bir taşla birçok kuş vurmak istiyordu. Saddam'ı tasfiye etmek, Arafat'ı silmek ve Irak üzerinden İran rejimini de ideolojik olarak yıpratmak, Kendine bende kılmak.

Irak kilitti. Perle İran'da reform derken bunları kastediyordu. Fadlallah, Hamaney'in merciiyetine bağlı Hizbullah'ın manevi lideri olarak görülmekle birlikte, kendisi Necef çıkışlı ve müstakil bir takliti mercii ve Ayetullah. İran ise onun bu yönünü onaylamıyor. İşgalden sonra ABD, Necef'in itibarını iade etmek ve İranlıların dini merkezi Kum'un etkisini kırmak için onu Arap şiilerin dini merkezi haline getirmek istiyor. Tatlı rekabeti kaşıyor ya da tefrika haline getirmek istiyor.

Net Kırılma Raporu artık Faruk Arslan tarafından yazılan Karakutu Yayınları'nca basılan bir kitabın adı. Bu kitabı okuduktan sonra 11 Eylül saldırılarına, Afganistan ve Irak'ın ABD tarafından işgaline ve petrol savaşlarına farklı bir gözle bakmaya başlayacaksınız. İngilizler tarafından İslam'ı bölmek adına ortaya çıkartılan Usame Bin Ladin'in de bağlı bulunduğu Vehhabizm tarikatına karşı, ABD Başkanı Bush'un mensubu olduğu Hıristiyan Evanjelizm tarikatının, yıllar sonra Afganistan ve Irak'ta karşı karşıya getirilerek çatışma haline sokulması bir hesabın sonucuydu. Net kırılma sağlandı. Kitap, 11 Eylül saldırıları ile Evanjelistlerin, ABD'de bir iç darbe gerçekleştirdiğini ve bu darbeyle ipleri ele alan şahinlerin terörle savaşı istismar ederek Ortadoğu'da Yahudi emelleri için kullandığını belgeleriyle ispatlıyor.
Evanjelistler, Ortadoğu'da İsrail için yapılmış bir politikanın devamını sağlıyorlar. Terör eylemlerinin devamı, istikrarsızlaştırma süreci gereği raporun öngördüğü gibi tıkır tıkır yürüyor. ABD Başkanı Bush'un başlattığı savaşları Tanrı adına yapıyor olması, bir dinler savaşının alt yapısını oluşturdu. ABD-İsrail-İngiltere, Kuzey Irak'ta bir Kürt devleti kurmak için işbirliği yapmaya 1998'de başladı. Washington'la çelişme tarihimiz çuval ve tezkere krizleriyle başlamadı. ABD, Kürtler üzerinde planlanan oluşumda PKK'ya bir rol biçtiği için dokunmuyor!

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Nuh Gönültaş'in Diğer Yazıları
   Erbakan'ın söyledikleri, söylemedikleri...
   Kızları rahat bırakın ulen...
   Ne kadar zamanımız var!
   Sizi nutuk atarken değil, uçak gemilerimizi idare ederken görmek isteriz!
   Ali Kırca'nın düğmesine kim bastı
   Bunun adı gazetecilik değil peygamber düşmanlığı
   Ne Günlere Kaldık!
   Londra Bombacısı MI-6 Ajanı!
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.