Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Katrina neyin cezası?
Salı, 06 Eylül 2005 - (18:50)
M. Lütfi Arslan
Medyapazarı

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Malcom X filminin jeneriğinde ABD'nin çubuklu, yıldızlı bayrağı yanar, yanar ve ortaya Malcom'ın, atalarının bilinmezliğini ifade etmek için kendisine soyadı olarak seçtiği X harfi çıkar. Bugünlerde Amerika için o X harfinin yerinde Katrina var. 

Çılgın kız anlamına gelen Katrina ABD'nin havasını söndürüverdi. Louisiana, Mississippi, Alabama eyaletlerinin etkilendiği kasırgada % 70'ini siyahların oluşturduğu 500.000 kişilik New Orleans şehri sular altına gömüldü. Yaklaşık 1 milyon insan evsiz kaldı. Louisiana senatörü David Vitter'in ifadesine göre ölü sayısı sadece kendi eyaletinde on binden fazla. Zararın boyutları Katrina'nın Amerikan tarihinin en yıkıcı kasırgası olduğunu gösteriyor. İlk tahminlere göre New Orleans'ı yeniden inşa etmenin maliyeti 25 milyar doları bulacak. Ama bu rakamın 11 Eylül saldırılarının maliyetini (40 milyar dolar) bile aşabileceği söyleniyor.

Katrina ABD için, aynen Malcom X'de olduğu gibi siyahlarla bir yüzleşme vesilesi olacak herhalde. Ulaşıldıkça görülüyor ki kasırgadan en çok etkilenenler siyahlar. Kamplara toplanan siyahların hali anlatıldığına göre içler acısı. Felakete maruz kalanlar ABD'nin en fakir kesiminden. Yıllık gelirleri ülke ortalamasının 10.000 dolar altında.

Bush Kongre'den, 10,5 milyar dolarlık, bugüne kadar görülmüş en büyük yardım paketini çıkarsa da aldığı darbeyi kolay atlatacağa benzemiyor. Bush yönetiminin geçen sene New Orleans'a her yıl ayrılması gereken sel yardımında tenkisat yaptığı ortaya çıktı. Aklı başında birçok yorumcuya göre hadise açıkça Bush'un yönetim yetersizliğinden kaynaklandı. Başkan yardımcısı Cheney'in tatilini kesmemesi, Dışişleri Bakanı Rice'ın bu işler olup biterken ayakkabı satın almakla meşgul olduğunun ortaya çıkması, bölgedeki yardım işlerinden sorumlu FEMA adlı yardım teşkilatının başkanının Kongre Merkezi'nde üst üste yığılmış 15.000 siyahtan haberinin olmadığını söylemesi öfkeyi artırdı. Üstüne üstlük aç, susuz ve hastalık tehdidi ile yüzyüze bu kadar insan varken, Hyatt otelindeki 700 müşteri ve personelin kurtarılmasına öncelik verilmesi New York Times'tan bir yazara ülkesine yeni bir ad bile buldurttu: “Utanç Birleşik Devletleri.” 

Katrina ile ilgili herkes bir şeyler söyledi ama ben esas Bush'un akıl hocası Pat Robertson'ın ne tür bir yorumu olduğunu merak ettim. Pat Robertson, ABD'ye özgü bir akım olan televangelistlerin en meşhurlarından birisi. Televangelist, televizyondan yaptığı vaazlarla taraftar ve destek toplayan Hıristiyan vaizlerine deniyor.

Biliyorsunuz bu ateşli vaiz geçenlerde Amerikan yönetimine Venezüella Başkanı Chavez'in işini suikastla bitirme daveti yapmıştı. Tepkiler üzerine özür dileyerek geri adım attı ama şuna inanın ki Bush'un bu adama duyduğu saygı, yaptığı teklifin bir tarafa not edilmesini sağlayacak kadar büyük.

Robertson'un tepkisini niye mi merak ettim? Çünkü bu Evanjelik vaizi 11 Eylül saldırılarını “ahlaki değerlerdeki çöküntü sebebiyle Tanrı'nın ABD'ye bir cezası” olarak yorumlamıştı. Beni meraklandıran esas şu: Robertson, acaba Katrina'yı nasıl bir ceza olarak görüyor? Resmi sitesinde yığınla açıklama olmasına rağmen bu konuda bir beyanatı yok. Neden acaba? O günden bu yana ABD'nin değerlerinde bir değişim olmadığı ortaya çıktığı için mi? Yoksa Tanrı tarafından seçildiğini iddia ettiği Bush'u şu aşamada aklamanın imkânsız olduğunu bildiği için mi susuyor?

Gerçekten 11 Eylül'den beri ABD'nin ahlakında iyiye doğru bir değişme olmuş mudur bilinmez ama Pat Robertson'ın halinde vaktinde bayağı bir iyileşme olduğu kesin. Bugün kendisini daha önce kimsenin almadığı kadar ciddiye alan bir yönetim var. Sahibi olduğu yardım kuruluşu “Operation Blessing” bugüne kadar ABD hükümetinden 25 milyon dolardan fazla yardım almış. Şimdi de Katrina'nın vurduğu bölgelere yardım edecek kuruluşlar listesinde Kızıl Haç'tan sonra ikinci sırada. Sahip olduğu servet milyar dolarlarla ifade ediliyor. Afrika'da elmas madenleri olduğu söyleniyor. Hatta 1997'de Zaire'ye insani yardım adı altında yaptığı transferleri, sahibi olduğu elmas arama şirketinin malzemelerini almak için kullandığı şeklinde iddialar da var.

Katrina'dan Robertson'a atladık; boşuna değil. Robertson, ABD'nin doğu kıyılarını zaman zaman tehdit eden kasırgalara karşı kendi şirketinin merkezini duaları ile koruduğunu ileri sürmüştü. Acaba Katrina için de dua etmiş midir Robertson? Yoksa şirketini ayırması gibi orası için de ayırımcı bir dua mı yaptı? Hadi bunları öğrenmesek de olur ama neden her konuda görüş bildirirken neden Katrina'yı es geçtiğini bilmek isterdik doğrusu. Belki de dün açık bir dille suikast yapılmasını istediği Chavez'in Katrina felaketi için yaptığı yüklü insani yardım sus pus yapmıştır onu, kim bilir?

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'M. Lütfi Arslan'in Diğer Yazıları
   Aferin Yusuf Ali
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.