Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
BOP’un tek alternatifi: İttihad-ı İslâm!
Pazar, 19 Mart 2006 - (11:15)
Ahmet Muhsin Meriç

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

İslâmiyet’te gelenekten kopmayan bir tecdid sistemi vardır. İslâm’ın nesilden nesile tevârüs eden zenginliğini kötülemek -niyet her ne olursa olsun- sadece İslâm’ı yeniden tanımlama cüretine giren şer komitelerinin işine yarar.


Ortadoğu’da uzunca bir süredir devam eden keşmekeşin çok eskiden beri kurgulanan karanlık planların sonuçları olduğu, günübirlik reflekslerin neticeleri olmadığı gün geçtikçe daha açık bir şekilde görülüyor. Bölgeye ve hadiselere bu zaviyeden bakılmadığı takdirde esas aktörler bilinemediği gibi ‘esas aktör olma’ fırsatı da Müslümanlar adına bir başka bahara ertelenmektedir. Bu itibarla mâzi ve müstakbel şuuru uyanık olması gereken İslâm dünyası, bugün, tüm enerjisini her sahada ve her ölçekte ‘ittihad’ için harcasa hata yapmış olmayacaktır. Bilakis, İslâm dünyasının içine çekilmeye çalışıldığı girdaptan kurtulmasının ikinci bir formülü görünmemektedir.

Dr. Ramazan Yıldırım, “Büyük Ortadoğu Projesinin Propaganda Alfabesinde Din” başlığıyla ‘Yarın’ dergisinde yazdığı bir makalesinde BOP’un kodlarını şöyle deşifre etmişti: “Ortadoğu coğrafyasında yeni bir alfabe yazılmaktadır ve bu yeni alfabenin sesli harflerinin din olacağının, din üzerinden seslendirileceğinin aşikâr işaretleri belirmeye başlamıştır. Bu coğrafyanın tüm ilişki biçimleri din diliyle hayatiyet bulmuştur. Çünkü bu coğrafya semavî dinlerin beşiğidir, dünyayla buluştukları mekânlardır. Din hayatın bizatihi kendisidir.”

Bu tahrip ve ifsat projesine karşı İslâm toplumlarının en büyük sigortası, şimdilerde birkaç kendini bilmez nevzuhur İlâhiyatçının kıyasıya tenkit ettiği ‘gelenek’tir. Zaten İslâmiyet’te gelenekten kopmayan bir tecdid sistemi vardır. İslâm’ın nesilden nesile tevârüs eden zenginliğini kötülemek -niyet her ne olursa olsun- sadece İslâm’ı yeniden tanımlama cüretine giren şer komitelerinin işine yarar. BOP’un ana damarlarından birisi, belki birincisi İslâmiyet’i tarihinden kopartıp yeni bir kimliğe büründürmektir. Bunun için sağda solda görünen ve mâziyi kötüleyip, uyduruk ve uçuk bir şeyler söyleyen, diyalog diline sıkılmadan Kur’ân’ı da maske yapanlara dikkat etmek zarureti vardır.

BOP alfabesinin bir diğer harfi ise ‘ihtilaf’tır. Dr. Yıldırım, buna da yazısında şöyle dikkat çekmiş: “Büyük Ortadoğu Projesi, bölgeye Ortaçağ Avrupa’sından kalma bir hiyerarşiyi kurmak amacını taşımaktadır. Buna göre; dünya iktidarını küresel krallık, dinin iktidarda temsilini veya ruhanî iktidarını tarikat-cemaatler, bölgesel iktidarı da her birinin feodal bir karakterle ortaya çıktığı aile-kabile-aşiret-ordu karmasından oluşan yerel devlet ve emirlikler icra edecektir. Ancak bu üçlü sacayağından oluşan müşterek otoritenin unsurları ortaçağdaki gibi birbiriyle çatışmayacak ve birbirini boğazlamayacaktır. Küresel krallık, göstermelik bazı yetkilerin yerel devlet ve emirlikler tarafından kullanılmasına rıza gösterecek ve dini cemaatlere de mevcut konjonktür bağlamında bir teoloji tesis etme misyonu yüklenecektir.”

Üç dilde yayın yapan bir site (www.dunyabulteni.com), geçen hafta “Siyonizmin Ortadoğu Planı” başlıklı İsrail Dışişleri’nde eski bir görevli olan Oden Yinon’un1982 yılında Dünya Siyonist Örgütü’ne bağlı Enformasyon Dairesi’nin İbranice yayın organı Kivunim’de yazdığı bir raporu yayınladı. Rapor, İsrail’in Ortadoğu stratejisini ortaya koymakla kalmıyor, ABD’nin başını çektiği BOP’un da âdetâ çatısını kuruyor. Rapordan sadece birkaç paragrafı okumak bunu görmek için kâfi: “Lübnan’ın tam anlamıyla parçalanıp beş ayrı bölgeye ayrılması, içerisinde Mısır, Suriye, Irak ve Arap Yarımadası’nın da bulunduğu bütün bir Arap dünyası için bir örnek teşkil edecektir ve zaten bir süredir de böylesi bir yönelime girmiştir. Daha sonraki süreçte tıpkı Lübnan gibi Suriye ve Irak’ın da etnik veya dini bölgelere ayrılması şeklinde ortaya çıkacak parçalanması İsrail’in bölge için uzun vadeli amacıyken, söz konusu bu ülkelerin askeri güçlerinin etkisizleştirilmesi kısa vadeli hedefi oluşturmaktadır. (…) Söz konusu bu parçalanmışlık uzun vadede bölgenin barış ve güvenliğini garanti altına alacaktır.” (…) “Irak’ın bölünmesi Suriye’nin bölünmesinden çok daha önemlidir. Çünkü Irak, Suriye’den daha güçlü bir konumdadır. Kısa vadede İsrail için en büyük tehdit unsuru Irak’tır. (…) Araplar arasındaki her türlü iç çatışma kısa vadede bizim lehimize sonuçlar doğuracaktır ve tıpkı Suriye ve Lübnan’da olduğu gibi Irak’ın da mezhepler çerçevesinde bölünmesi gibi çok daha önemli hedeflere ulaşılması sürecini hızlandıracaktır.”

Bu ve buna benzer raporlara göre geliştirilen BOP ve benzeri projelerin akim kalması için tek çıkar yolun ve bu zamanın birinci, farz vazifesinin ittihad-ı İslâm olduğu hakikatini kuvvetlice haykırmak zamanı değil mi şimdi?

Vakit Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ahmet Muhsin Meriç'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.