Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Demokles nükleer kılıç kuşanıyor
Pazartesi, 10 Nisan 2006 - (21:31)
Ceyda Karan
Radikal

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Geçen hafta Kongre'ye yaşlanmış ve güvenilir bulunmayan nükleer bombalar ıskartaya çıkarılırken, yeni nükleer bombalar üretmeyi içeren planın taslağı sunuldu. Soğuk Savaş'tan beri nükleer silah üretmek amacıyla en geniş çaplı modernizasyon planı bu.


'Nükleer silah sahibi bir İran dünyaya tehdittir' söylemini duyduğumda yüzüme müstehzi bir gülümseme yayılır. Zira ABD'nin, yerküremizde hangi gerekçe adına olursa olsun bir savaşı kazanmak uğruna nükleer silah kullanmaktan çekinmemiş ilk ve tek ülke olduğunu anımsarım. Lakin geçen hafta öğrendiklerimden beri bu gülümseme suratımda donmaya başladı. Lügatından 'nükleer silahsızlanma' kelimesini çıkaralı epey olmuş Bush yönetiminin, İran'a çok yakında nükleer silah seçeneğini içeren saldırı planlaması ile Kongre'ye sunulan ve yeni nükleer bomba üretimini hedefleyen devasa modernizasyon planından ötürü...

Önce ilk gelişmeye bakalım. Amerikalı ünlü gazeteci Seymour Hersh yazınca ciddiye almak gerek. Vietnam Savaşı'nda Mai Lai katliamını ifşa etmiş bu ünlü gazeteci, en son 2004'te Ebu Garib'deki işkence skandalını dünyaya duyurarak bizleri aydınlatmıştı. Hersh bu kez de yaklaşan tehlikenin habercisi. New Yorker'daki makalesine bakılırsa, İran'a ciddi ciddi saldırmaya hazırlanan Bush yönetimi, bu ülkenin yeraltı tesisleri için yıkıcı taktik nükleer silahlar kullanmayı planlıyor. 'Canım bunlar o bildiğiniz atom bombası değil, bunlar zararsız' nidaları eşliğinde...

Ve İran'a 'nükleer saldırıyı dahi göze almış' Amerika'nın ahval-i şeraitine gelince... ABD son nükleer silahını 1989'de üretmiş, son denemesini 1992'te yeraltında gerçekleştirmişken, 1998'de Clinton döneminde Rusya'yla imzalanan ortak bildiri, iki ülkenin 'nihai olarak nükleer silahsızlanma hedefini benimsediğinin' altını çiziyordu. Bu doğrultuda envanterdeki silahların azaltılması gündeme geldi. En son Mayıs 2002'deki Moskova anlaşması ile Bush, nükleer silahlarını Aralık 2012 itibarıyla 1700-2 bin 200 civarında savaş başlığına düşürmeyi taahhüt etti. Lakin ABD'li uzmanlar, cephaneliğin ana dayanağını oluşturan W-76 savaş başlıklarının depolarda çürüdüğünü söylerken, Bush da yıl başında kongreden bunların güvenilir biçimde yenilenmesi için 27.7 milyon dolar talep etmekten çekinmedi. ABD'nin laboratuvar ortamında yeraltı sığınaklarını vurabilen yeni nesil nükleer silahlarla iştigal ettiği ise herkesin malumu. Bu arada Senato'nun nükleer denemelerin yasaklanması moratoryumunu yenilemeye yanaşmadığını anımsatalım.

Hal böyleyken, ABD Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi Başkanı Linton Brooks 'nükleer silahsızlanma' hedefinin kilit önemdeki uluslararası belgelerde artık yer almayacağını açık sözlülükle anlattı: "ABD'nin öngörülebilir gelecekte, nükleer gücünü muhafaza etmeye, geliştirmeye ve modernize etmeye ihtiyacı olacak. Soğuk Savaş'ın bitmesi nükleer silahların önemini azaltmadı. Hayatımın geri kalanında nükleer silahların ortadan kaldırılması için gerekli siyasi koşulların oluşacağına dair hiçbir şans göremiyorum."

Nitekim geçen hafta Kongre'ye yaşlanmış ve güvenilir bulunmayan nükleer bombalar ıskartaya çıkarılırken, yeni nükleer bombalar üretmeyi içeren planın taslağı sunuldu. Soğuk Savaş'tan beri nükleer silah üretmek amacıyla en geniş çaplı modernizasyon planı bu. Halihazırdaki dağınık tesislerdeki plütonyum dört yıl içinde inşa edilecek tek bir devasa tesiste toplanmaya başlanacak. Böylece olası terör saldırılarına karşı güvenli bir yerde, daha ucuza yeni yeni bombacıklar üretilebilecek. Planın hedefi 2022 itibarıyla her yıl 125 yeni nükleer bomba üretme kapasitesine ulaşmak. Ama tabii yaşlanmış nükleer silahların ıskartaya çıkarılacak olması, envanterdeki silahların azaltılması niyetinin sürdüğünün göstergesi olarak 'Canım biz yeni silahlanma yarışına filan yol açmıyoruz ki' nakaratı eşliğinde pazarlanacak.

Tüm bunlar Bush yönetiminin yasadışı biçimde nükleer silah sahibi olmuş Hindistan gibi ülkelerle anlaşarak Nükleer Silahların Önlenmesi Anlaşması'nın (NPT) altını oyduğu düşünüldüğünde daha da manalı.

Kimileri 'Demokles'in kılıcı İran'ın başının üzerinde sallanıyor' diyor. Ama galiba 'Demokles'in kılıcı 21. yüzyılda tüm insanlığın başının üzerinde sallanıyor'.

Radikal Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Ceyda Karan'in Diğer Yazıları
   Hartum yolu Darfur'da kurtarıcı olmaktan geçince...
   Neocon'lar, Suudiler ve Lübnan'dan yükselen pis kokular
   UNIFIL'in bütün yolları Tahran'a çıkıyor
   Olmert ve Lieberman'lı İsrail...
   Fidel'in savurduğu kasırga Bush'u vurdu
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.