Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Domino Taşları Dağıstan'ın Kapısında
Perşembe, 30 Haziran 2005 - (12:36)
Karla Engelhard

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Rusya'ya bağlı özerk Dağıstan Cumhuriyeti'nde son aylarda suikast eylemleri ve siyasi cinayetler sık sık gündeme geliyor. Çeçenistan anlaşmazlığının da istikrarını etkilediği Dağıstan'da yaşananlar, bir ayaklanma çıkacağının sinyalleri olarak değerlendiriliyor. Karla Engelhard'ın haberi:


Rusya Federasyonu'na bağlı özerk Dağıstan Cumhuriyeti Hazar Denizi'nin batı kıyısında, yaklaşık 2,5 milyon nüfusa sahip küçük bir ülke. Stratejik önemi ise Gürcistan, Azerbaycan ve Çeçenistan'a sınırı olmasından kaynaklanıyor. Çeçen mülteciler, iki ülke arasındaki sınır üzerinden sürekli Dağıstan'a kaçıyorlar.

Bu da Çeçenistan anlaşmazlığının Dağıstan'ın politikalarına ve istikrarına yansımasına neden oluyor. Diğer yandan, ülkede son aylarda suikast eylemleri ve siyasi cinayetler sık sık gündeme geliyor. Tüm bunlar, Dağıstan'da da ayaklanma çıkacağının ilk sinyalleri olarak değerlendiriliyor.

Çıkar alanları

Çeçenistan'dan farklı olarak, Dağıstan'ı Rusya Federasyonu sınırları içinde tutan faktör Rusya'yı çok sevmesi değil, ekonomik nedenler. Ancak Rusya'dan bağımsızlığını isteyen Çeçenistan savaş alanına dönüşmesi Dağıstan'ın da huzurunu kaçırdı. Moskova yanlısı siyaset bilimci Sagid Varizov, Hazar Denizi'ne bakarak şu değerlendirmede bulunuyor:  

“Aralarında ABD'nin de bulunduğu bazı ülkeler, Rusya'nın güney bölgelerini kendi çıkar alanı ilan ettiler. Burada söz konusu olan Hazar Denizi'nin ham petrolüdür. Gürcistan zaten şimdiden ABD'nin yanında yer aldı. Azerbaycan da aynı yolda. İran da savaş tehdidi altında. Burada Dağıstan'ın stratejik önemi var. Bunun ötesinde bu güçler, Rusya Federasyonu'nun güney bölgelerinin istikrarını zayıflatma çabası içindeler.”

Cinayetler, suikastler, saldırılar

Dağıstan, güneye giden yolun üzerinde olması dolayısıyla ve Hazar Denizi'ndeki kış limanı konumuyla anahtar role sahip. Nitekim, daha 19. yüzyılda “Dağıstan'a hakim olan Kafkaslar'a hakim olur” sözü boşa söylenmemiştir. Şu günlerde Dağıstan'ın başkenti Mohaçkale, haftalardan beri bombalı suikastlara, bakanların, milletvekillerinin ve polislerin yaşamlarını yitirmesine sahne oluyor.

Dağıstan'da yaşananlarla ilgili olarak insan avına çıkıldığı görüşünde olan siyaset bilimci Sagid Varizov, “Kullanılan iç güçler de var, aşırı Çeçen eylemciler de. Ancak bunlar içerisinde Dağıstanlı olan çok azdır. Bunun ötesinde paralı katiller de görev başında. Amaçları, ülkeyi huzursuz etmek. Çünkü sadece yolsuzluklara karışmış insanlar öldürülmüyor, rastgele herkese ateş açılıyor” diyor.

İktidar kavgası başladı

Kim kimi, neden öldürüyor, bu belli değil. Dağıstan'da 100 kadar farklı etnik kökenli ve farklı dilleri olan halk grubu yaşıyor. Bunların çoğu dağlarda yaşayan göçebe gruplar. Devlet Başkanı Megomedali Megomedov, neredeyse 15 yıl bu etnik grupları barış içinde birarada yaşatmayı başarmış, anlaşmazlıklara meydan vermemiş ve köktendinci İslam'ı engellemişti. Ancak 75 yaşındaki Megomedov, şimdilerde geri çekilme arzusunda.

Moskova ise Dağıstan'da gelecek yıl başkanlık sistemi oluşturmak ve Megomedov'u bu göreve getirmek istiyor. Gözlemciler, bu nedenle ülkede iktidar kavgası başgösterdiğini belirtiyorlar. Bunlara ek olarak Dağıstan'ın ekonomisi de çökmüş durumda, işsizlik ise dizboyu. Birçokları çalışmak için Rusya'ya ya da Türkiye'ye gidiyor. 

http://www2.dw-world.de/turkish/politik/1.144454.1.html

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Karla Engelhard'in Diğer Yazıları
Yazarın başka yazısı bulunmamaktadır.
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.