Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Çuvallanan mızrak
Pazartesi, 22 Mayıs 2006 - (10:46)
Hüseyin Hatemi
Yeni Şafak

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Mızrak çuvala sığmaz. Ne var ki halk bilinci yeterli seviyede değilse, bizde "hükmen sığdığı" ilân edilir. Resmî Tarih'e de böyle geçirilince (tabiî ki hükmen değil, gerçekten sığdığı şeklinde), bir süre sonra mızrağın çuvala sığmadığının görgü tanıkları da yazılı tanıklık belgesi bırakmaksızın göçer, ölümünden sonra okunabilmesi için bırakmış ise, mümkünse imha, mümkün değilse "bir bunağın sayıklamaları" olarak istihza edilir, böylece sonraki nesillere yalın gerçekler değil hükmî gerçekler öğretilir. "Yalın gerçekler"in vuku bulduğu günlerden itibaren, "iktidar"dan düşürülme eylemine maruz kalanların feryad ve figanlarının bastırılması için, kimi gönüllü-kimi kiralık bir "amigo" korosu hazırda bekletilir. Bunların bir kısmı "oldu da bitti maşaallah/iyi olur inşaallah!" gibi dinî söylemlerle, bir kısmı "kaba güç görelim n'eyler/neylerse güzel eyler" diye "gerçekçi idealist" (!) söylemlerle şakşakçılık yapar.

Çok az kişi de bir yandan mızrağın hükmen çuvala girmiş olduğu hükm-i zamanına ağlarken, bir yandan da "Mevlâ görelim n'eyler/Neylerse güzel eyler!" nihaî iyimserliklerini koruyabilirler.

Bilinçsizlik ve basîretsizlik çuvalı; halkın yüzyıllar boyunca "Mustaz'af" bırakılmış olması dolayısı ile çok derin ise, üstelik mızrak dikine konmuş veya çuval yatay yerleştirilmiş ise, Yüce Şehid'in mübarek başının geçirildiği mızrak da, Kur'an sahifelerinin geçirildiği mızrak da, bunun gibi nice mızraklar da, hükm-i zaman tutanağı demek olan Resmî Tarih tarafından, üzerine "cemaziyelevvel" yazılarak çuvallanır ve kaldırılır. Ne var ki her cemaziyelevvelin bir de âhırı vardır. Bir gün gelir ki bu mızraklar da ortaya çıkar. Fakat son "cumâdel-uhrâ"nın son günü gelmeksizin, Kaba Güç'ün Resmî Tarih'i inatla savunulur.

Yıldırım Türker'in, "Danıştay saldırısını Türkiye'nin 11 Eylül'ü ilân edenler, çok tehlikeli bir yönelimi açığa vuruyor" yargısı, tam onikiden vuran ve mızrağın çuvala sığmadığını açıklayan bir yargıdır. Gerçeği görenler ve söyleyenler var olalar! (Radikal iki - Pazar Gazetesi, 22 Mayıs 2006) Gerçeği görebilmek için, hiç değilse -tercihan ABD'de- "master" yapmış olmak gerekmiyor. Esasen birçok kimse -bilerek veya bilmeyerek- "cehl-i mürekkep" tahsili için uğraşırlar. Bilerek uğraşmış ve diploma almış ise, geçici dünya hayatında çektiği zahmete "değer". Çünkü Resmî Tarih'in tutanakları "cehl-i mürekkeb"in mürekkebi ile tutulur. Bu işde kullanılacak yazıcıların da sadece bu mürekkebi kullanması yeterlidir, içtenlik aranmaz, kurnaz olan, pazarlamacılıkta mahir olan, samîmî cehl-i mürekkep erbabına yeğ tutulur.

Adlarının önünde ünvan olanların birçoğu, Yıldırım Türker'in aksine, derhal -31 Mart yerine artık 11 Eylül tarihini koyarak- ısmarlanmış fetvalarını yazmaya başladılar. Bir ülkede başbakan olan Amr, İslâm'ın uygarlık için ne büyük tehlike olduğundan gaflet edûp ve dahî kendisi de zaman zaman İslâmî sözler söylemeye cür'et eder ve sonucunda Türkiye'nin 11 Eylül'ü hükmünde olan Danıştay cinayetine yol açarsa, üstelik bu kez Selânik'e giden tek kişilik Hareket Ordusu'nun ünlü serdarı Selânikli Dede'nin daha önce vermiş olduğu hal' fetvasına da kulak asmayıp yırtma cürmünü işlerse, siyaseten ve hukuken sorumlu mudur? El-cevap: Bütün yaranı ile sorumludur. Derhal tebdîl edilmelerinin çaresine bakılmak ve Hükûmdâr-ı Zaman'dan yerlerine ikame edildiklerine dair ferman getirenlere biy'at edilmek vâciptir!

Kimi zaman bir işletme kazası olur ve Yeryüzü Canavarı'nın "Uluslararası Mızrak Çuvallama Servisi"nin bütün ustalığına rağmen mızrak çuvala sığdırılamaz. Son Danıştay Cinayeti'nde olduğu gibi. Buna rağmen, Yeryüzü Canavarı kuzuyu yemeyi kafaya koymuş ise başka bir çuvallama olayı sahnelenir.

Hükûmet, hele bütün üyeleri ile, çok sevimli bir kuzu olmayabilir. Ne var ki 1909'dan da önce, 1876'da Sultan Aziz Merhum'un hal' ve izalesinden başlayan bu (130) yıllık mızrak çuvallama darbelerinin yönetim merkezini halkın uyanık bilinci ve demokratik ve sosyal Hukuk Devleti ilkeleri üzerinde ödünsüz uzlaşma ile husrana uğratmadıkça, mızrak çuvallama darbelerinde bizzat çuvallatmadıkça, başımıza geçirilen çuvaldan kurtulmadıkça, hiç değilse "bir utanmak hissi ver gaaib Hazîne'nden bize!" diyerek utanalım ve "İstiklâl"den söz etmeyelim. Bu zillete razı değilsek, demokratik Hukuk Devleti ilkelerinden ödün vermeyerek erken seçimi bile değil, zamanında seçimi bekleyelim.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Hüseyin Hatemi'in Son 10 Yazısı
   Ilımlı İslâm'ın anlamı
   Balta sapları
   Sevgi ve akıl
   İyi ağaç
   Şerrin derin devleti
   Türkiye sırada mı?
   Kur'an
   Misyonerlik
   Kötünün kaynağı nerede?
   Fâsid daire
   Dinî referanslar
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.