Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  
Londra bombalamaları barbarca, ya Irak'takiler?
Pazartesi, 11 Temmuz 2005 - (10:32)
Robert Fisk

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

Irak'taki direnişle savaşırken, direnişin bizi vurmayacağını düşündüren ne acaba? Usame bin Ladin son video kasetlerinden birinde, “Bizim şehirlerimizi bombalarsanız, biz de sizinkileri bombalayacağız.” demişti.

Dedikleri gibi de yapıyorlar. Tony Blair'in, George Bush'un “teröre karşı savaşına” ve Irak'a müdahalesine katılmaya karar vermesinden beri İngiltere'nin hedef olacağı çok aşikârdı. Dedikleri gibi uyarılmıştık. G-8 zirvesi kasıtlı olarak seçildi, saldırı günü olarak seçildi. Ve, Blair'in bize dün, “Sevdiğimiz şeylere zarar vermekte asla başarılı olamayacaklar.” demesinde bir fayda yok. Onlar bizim sevdiğimiz şeylere zarar vermeye çalışmıyor. Onlar Blair'in Irak'tan, Birleşik Devletler ile müttefiklikten ve Bush'un Ortadoğu politikalarına gösterdiği sadakatten çekilmesi için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor. İspanyollar Bush'a verdikleri desteğin bedelini ödedi -ve İspanya'nın müteakiben Irak'tan çekilmesi Madrid bombalamalarıyla bu hedefleri amacına ulaştı. Bali'de de Avustralyalılar acı çekti. Tony Blair'in dünkü bombalamaları “barbarca” olarak nitelemesi kolay -elbette öyleler- ancak 2003 yılında İngiliz-Amerikan işgali altında Irak'ta öldürülen sivillere, misket bombalarıyla paramparça olmuş çocuklara, Amerikan kontrol noktalarında öldürülen sayısız masum insanlara ne demeli? Onlar öldüğünde, bu “savaş zayiatı”; “biz” öldüğümüzde “barbarca terörizm”.

Irak'ta direnişçilere karşı savaşırken, onların bizi vurmayacağını düşündüren nedir acaba? Bir şey kesin: Eğer Tony Blair gerçekten Irak'ta “teröre karşı savaşın” İngiltere'yi daha etkin koruyacağına inanıyorsa, -buraya gelmelerine olanak sağlamak yerine onlarla orada savaşın- Bush'un sürekli savunduğu gibi bu argüman artık geçerli değil. Dünyanın İngiltere'ye odaklandığı sırada bombalamaların G-8 zirvesiyle aynı zamana gelmesi çok dahiyane bir şey değil. Bush ile Blair'in el sıkışacağı merkeze yakın bir yerde 30'dan fazla kişinin bombalarla katledilmesi çok sürpriz değil. G-8 zirvesi bombacılara hazırlanmaları için gerekli tüm zamanı verdi. Dün gördüğümüz türde koordine edilmiş bir sistemle bombalı saldırıların planlanması aylarca almış olmalı -güvenli evler seçmek, patlayıcıları hazırlamak, hedefleri belirlemek, güvenliği sağlamak, bombacıları seçmek, zaman, dakika, iletişimi planlamak (uzaktan yönlendirilen mobil telefonlar). Koordinasyonlu ve kompleks planlama-ve masum yaşamlara yönelik ayrım yapmayan saldırı-el Kaide'nin stilini yansıtıyor. Ve şu gerçeği ifade edelim ki, G-8'in başlangıcı, böylesine önemli, böylesine kanlı bir gün, güvenlik servislerimizin başarısızlığını ortaya koydu. Irak'ta kitle imha silahı yokken var olduğunu iddia eden aynı istihbarat “uzmanları” ne yazık ki plan aşaması aylarca süren ve Londralıları öldüren bu hain planı ortaya çıkarmada başarısız oldu.

Trenler, uçaklar, otobüsler, araçlar, metrolar... Ulaşım, el-Kaide'nin karanlık sanat bilimi olmuş görünüyor. Hiç kimse her gün seyahat eden 3 milyon Londralıları arayamaz. Kimse her turisti durduramaz. Bazıları Eurostar'ın el-Kaide'nin hedefi olacağını düşündü- emin olun bunu düşünmüşlerdir ancak ortak otobüsler ve metrolar varken neden başka hedefe yönelsinler ki? Ve gelelim, bu kâbusu uzun zamandır bekleyen İngiltere'nin Müslümanlarına. Şimdi her bir Müslüman “olağan şüpheli”, kahverengi gözlü her kadın ya da erkek, sakallı erkek, başörtülü kadın, tesbihli genç ve ırkçı muameleye maruz kaldığını söyleyen genç kız. 11 Eylül yaşandığında ABD hava sahasını kapattığı için uçağım İrlanda'ya geri dönmüştü. Ben ve uçak personeli herhangi şüpheli bir yolcu bulmak için nasıl da uçak kabinlerinde gezmiştik ve ben bir düzine şüpheli bulmuştum, elbette kahverengi gözlü, uzun tesbihli tamamen masum insanlardı. Ve emin olun, birkaç saniye içinde dostane, liberal ve hoş Robert, Usame bin Ladin'e bir anti Arap ırkçısına dönüştü. İngiliz Müslümanlarını Müslüman olmayan İngilizlerden bölmek (Hıristiyanlar diye isimlendirmeyelim) ırkçılığı cesaretlendirecektir. Ancak sorun burada. İngiltere'nin düşmanlarının “sevdiğimiz şeyleri” yok etmesini engelliyormuş gibi yapmak ırkçılığı teşvik eder. ABD başkanlık seçimlerinden önce bin Ladin sormuştu: Neden İsveç'e saldırmıyoruz? Şanslı İsveç; ne bir Usame bin Ladin'i var ne de bir Tony Blair'i.

(The Independent - 8 Temmuz 2005)

Zaman Gazetesi

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Facebook da paylaş Twitter da paylaş

'Robert Fisk'in Diğer Yazıları
   Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
   ABD suçlarını da Saddam'la gömdü
   Avrupa İsrail'i korumak zorunda değil
   İran’la savaşın sonu çok kirli olacak
   Blair'in Bush'la İttifakı Bombalandı
   Irkçılığımızı açığa çıkaran görüntülerin ele verdiği yasadışı, ahlâksız bir savaş
   Irak'taki ironiyi kimse görmüyor
   Batı Oryantalist Düşüncelerden Arınmalı
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.