Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Ziyaretçi Mesajları

1. Sayfa

Deftere Yaz! (Toplam mesaj sayısı: 97)

04/11/2010 - 14:46

Abdurrahman Muhammed
abdur . mohammad . 2010 @ hotmail . com

Davet yazısı

İSLAM DİNİNDE BİRLEŞELİM
(CEMAATLERDE, TARİKATLARDA, PARTİLERDE VS. DEĞİL)

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla!
Esselamu aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu!
Sevgili Müslüman kardeşlerimiz!
İslam, birlik ve beraberlik dinidir. Kur’an’ın emri olan Müslümanların birlik ve beraberliği, aynı zamanda onların düşmanlarına karşı üstün gelmelerinin esaslarından da biridir. Kur’an-ı Kerim Müslümanların çeşitli fırkalara ve gruplara ayrılmasını yasaklamış ve bunun büyük bir azaba götüreceğini bildirmiştir:
“Hep birlikte Allah'ın ipine (İslam'a) sımsıkı yapışın; parçalanmayın. Allah'ın size olan nimetini hatırlayın: Hani siz birbirinize düşman kişileriydiniz de O, gönüllerinizi birleştirmişti ve O'nun nimeti sayesinde kardeş kimseler olmuştunuz. Yine siz bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle açıklar ki doğru yolu bulasınız.” (Al-i İmran/103)
“Kendilerine apaçık deliller geldikten sonra parçalanıp ayrılığa düşenler gibi olmayın. İşte bunlar için büyük bir azap vardır.” (Al-i İmran/105)
“Dini ayakta tutun ve onda ayrılığa düşmeyin diye Nuh'a tavsiye ettiğini, sana vahyettiğimizi, İbrahim'e, Musa'ya ve İsa'ya tavsiye ettiğimizi Allah size de din kıldı.” (Şura/13)
“Dinlerini parça parça edip guruplara ayrılanlar var ya, senin onlarla hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi ancak Allah'a kalmıştır. Sonra Allah onlara yaptıklarını bildirecektir.” (Enam/159)
Kur’an-ı Kerim Müslümanların çeşitli fırkalara parçalanmasını yasaklamakla yetinmemiş, bilakis onları kardeş ve bir ümmetin üyeleri ilan etmiştir:
“Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah'tan korkun ki esirgenesiniz”. (Hucurat/11)
“Siz, insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz; iyiliği emreder; kötülükten meneder ve Allah'a inanırsınız: Ehl-i kitap da inansaydı, elbet bu, kendileri için çok iyi olurdu. (Gerçi) içlerinde iman edenler var; (fakat) çoğu yoldan çıkmışlardır.” (Al-i İmran/105)
Maalesef bu ilahi uyarılara rağmen günümüzde Müslümanlar çeşitli fırkalara, cemaatlere, tarikatlara, guruplara ve devletlere ayrılmıştır. Böyle bir ayrılık biz Müslümanlara çok pahalıya mal olmaktadır; zira bunun bir sonucu olarak ümmetimiz İslam düşmanlarının kölesi durumuna düşmüştür. Ancak bazı kardeşlerimiz böyle perişan bir durumun farkında değiller ve bırakın birlik ve beraberliği, adeta ayrılığı teşvik etmekteler. Bu şekilde her cemaat, parti ya da grup kendinde olanla övünmektedir:
“Dinlerini parçalayan ve bölük bölük olanlardan (olmayın. Bunlardan) her fırka, kendilerinde olan ile böbürlenmektedir.” (Rum/32)
Allah (cc) bizleri kendi fırkalarımız, cemaatlerimiz, tarikatlarımız, guruplarımız ve devletlerimiz ile değil, İslam dini ile şereflendirmiştir. Demek ki müslümanlar kendi cemaat ya da fırkaları ile övünemezler ve böbürlenemezler. Bizi birbirimizden ayrı düşüren böyle bir durumdan kurtulmanın tek yolu, hiçbir şeyde değil, sadece ve sadece İslam dininde birleşmemizdir. Bunun gerçekleşmesi için cemaatlerimizin, tarikatlarımızın ve partilerimizin olumsuz yanlarını terk ederek, ortak bir noktada birleşmek için gayret etmeliyiz.
Müslümanların birlik ve beraberliğine engel olan ana faktörler şunlardır:
1. Cemaatlerde mevcut olan bencillik problemi.
2. İstisna olmakla beraber, genelde tarikatların esasını oluşturan “vahdet-i vücut (Allah ve mahlûkatın birliği)” akîdesi.
3. Siyasi partilerin temelini oluşturan demokrasi (tağut) inancı.
4. Irkçılık, kabilecilik ve ahalisi müslüman olan devletlerin bencillikleri.
İslam dini bütün bu problemleri ortadan kaldıracak tek çaredir. Yukarıda sayılan problemler herhangi birimizin cemaatinde, partisinde, tarikatında olursa, bu problemlerin terk edilmesi için çaba göstermek müslümanlar olarak bizlerin öncelikli vazifemizdir.
Biz işte böyle önemli hedefe varabilmek için yola çıktık. Bunun için “Yol Haritamız”ı belirledik. Biz kendimizi müslüman ve dinimizi İslam olarak tanımlamaktayız. Bizim bundan başka hiçbir kimliğimiz yoktur. Sizleri de Allah’ın (cc) bizleri şereflendirdiği tek kimlikte birleşmeye davet ederiz.
Başarı Allah’tandır.

www.yenideniman.com

17/08/2009 - 16:19

Mehmet UFUKALP
arpacali @ hotmail . com

VELAYETİ FAKİH

Münafıklar her zaman, müslümanları zayıf gördükleri zamanlarda varlıklarını belli etmeye çalışırlar. Ama şunu hesap edemezler ki, müslümanların gücü, onların tasavvurları gibi olmaz her zaman. Belki en zayıf zanettikleri zamanlar en güçlü zamanlarıdır müslümanların.
İranda yapılan seçimlerdeki gelişmeler vesilesi ile öteden beri Velayeti Fakihe karşı içlerinde hastalık bulunanlar bunu Velayeti Fakihe dil uzatmak, tartışmak adına bir fırsat olarak değerlendirmeye çalıştılar. Utanmadan, arlanmadan süreci en mükemmel şekilde yöneten Veliyyi Fakih İmam Ali Hamanei aleyhinde laflar ettiler. İmam Hamanein açıkça Ahmedi Nejada destek vermesinin yanlışlığından filan dem vurdular. Bizler ümit ediyoruz ki, u tür hainlerin bu tür açıklamaları yarın kendi aleyhlerinde bir delil olur ve islama ve müslümanlara o marazlı hastalıklı ruh halleri ile daha fazla zarar veremezler. Muhammed can ın yazdığı İran Seçimleri ve Batının Nehrevan hazırlığı yazısı sebebiyle kendisini kutluyoruz.

30/09/2008 - 01:53

murat oraz
muratoraz @ hotmail . com

genel

bütün yusuf yüzlü yalova alperenleri bütün türk ve islam aleminin ramazan bayramını kutlar bu mubarek bayramın huzur barış ve kardeşlik getirmesi dilegiyle allaha emanet olun

23/03/2008 - 03:54

Ferit
ozgur_sahin_63 @ hotmail . com

Üste Kayan Haber

Selamun Aleykum Siteniz Güzel Olmuş Emeginize Saglık Üstekki Kayan Haberi Eklemk İstedim siteme Ama Ayrı bir Kod Geldi ßende Onu Eklmedim Sizden Rica Etsem Kayan Yazı Şeklinde Bir Haber Kodu Verirmisniz..Teşekkürler Selam ve Dua İle...
http://islamvehuzur.okuyoruz.biz

25/03/2008 - 23:20

sertac
sertacozgur @ gmail . com

komplolar

Keske bu kadar kapsamli bir site ismi almasaydiniz. Sitenizin 1.5 milyar muslumani temsil ettigini maalesef dusunmuyorum. Asil yazarlarinizdan sevdigim isimler var. Lakin ozellikle Sayin Kuru'da komplo teoriciligi goruyorum. Amerika kitasinda bulunmamiz hasebiyle bize dusman gozuyle bakan Turkler'e biri daha eklendi, sagolsun! Burada insanlara once kim oldugumuzu, sanli bir medeniyetten geldigimizi, putlara tapmadigimizi anlatmaya calisirken tutup da vay efendim konferansinizda Efendimiz (aleyhissalatu vesselam)'in ismi gecmemis, yok duzenleyen komitenin sahibi universitenin basindaki adamin arkadasi soyleymis, boyleymis diye komplo teorilerini dokmus. Burda insanlara hitap edebilecek bir olay buldugumuzda oyle seviniyoruz ki..ama bu gibi tepkiler beni cok uzuyor, kiriyor. Tas atacagina o da bir seyin ucundan tutsaymis keske.

24/01/2008 - 19:31

beraemre
beraemre @ windowslive . com

site

sitenizi çok beğendim ve..anında güzel haberler veriliryor islam dünyasında neler olduğunu hemwncik öğreniyorum

05/01/2008 - 11:29

mhtr
anti_pkk38 @ hotmail . com

slmalykm

ayşenur bulutun çocuklara eylemi büyükler öğretir yazısında geçen Güney Kürdistanlı mültecilerin ifadesini kınıyorum..güneyi varsa kuzeyide vardır..dogusu ve batısıda..söz konusu yazı teror olurken kıymetli! yazarın böylesine saçma bir ifade kullanmasına anlam veremiyorum..umarım iyi niyetlidir ve yazıısını değiştireceğini düşünüyorum...selametle

05/01/2008 - 12:08

Gerçeğin Peşinde
gercegin_pesinde @ yahoo . com

İslama sabetayist sızma mı var?

Soner Yalçın ve "Müslümanlara Beyaz Saldırının Sırrı"

İslama sabetayist sızma mı var?

Türkiye'de büyük bir oyun oynanıyor...
Güvendiğimiz, inandığımız, uğruna can verdiğimiz her şey,
İslam'ı ve Türklüğü ayakta tutan bütün isimler ve değerler
sinsi ve düşmanca bir planla; her türlü iftira, yakıştırma ve karalama ile töhmet altında bırakılmaya çalışılıyor...
Milletimizin temel direği olan değerler ve isimler üzerinde şüphe bulutları oluşturarak güven duygularımızı kökünden yıkmaya kalkışıyorlar.
Ektikleri şüphe tohumlarıyla birliğimizi önce zihinlerde parçalamak istiyorlar.

04/01/2008 - 02:11

Mehmet Tuncay Kuşçu
iletisim @ esasholding . com

Teşekkürler

Esas Holding ailesi olarak sitenin formatı ve makale ve değerlendirmelerin veriliş biçimiyle pek çok siteden ayrılan; hergün ziyaret etmeye değer bulduğum sitenizin yayınına aynı kalite ile devem etmesi temennisi ile.

29/12/2007 - 17:15

yusuf yaman
yusufyaman20001 @ hotmail . com

slm ve dua ile

siteyi takip ediyorum fırsat buldukça. elinize sağlık.
 Sayfa: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 ...
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.