Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Rusya Kafkasya'daki Huzursuzluğun Yayılmasına Katkıda Bulunuyor

Pazartesi, 17 Ekim 2005 - (10:51)

Facebook da paylaş

Nalçik saldırısı, Batı medyasının zaten Kuzey Kafkasya'dan pek ayrılmamış gözünü, bir anda bölge üzerine yeniden çevirmesini sağladı. Nalçik saldırısından dolayı uzmanlar özelde Kabardey Balkar'daki Müslümanların kötü koşullarını anlatırken, genelde de Kremlin'in Kuzey Kafkasya politikasının çıkmazlarına işaret ediyor.

Kafkaslardaki en son saldırı, Kremlin'in 'uluslararası terörizm' ile savaş hakkındaki bilinen çizgisini sorgulamaya ve daha sıkı güvenliğe ihtiyaç duyulduğunu gözler önüne serdi.

Gazeta.ru 'Şimdi Nalçik'te, Kabardey Balkar'da da insanlar ölüyor. Geçen sene Nazran ve Beslan'da insanlar öldü. Dağıstan'da her hafta ve Çeçenistan'da her gün insanlar ölüyor' diyor.

Gazeta.ru, Kremlin'in altı sene önce Rus tanklarının girdiği Çeçenistan'da her şeyin sakin ve barış içinde olduğunu göstermek için, 'vahhabiler' ve 'uluslar arası teröristlerin' baş suçlu gösterildiğini de belirtiyor. Fakat Kuzey Kafkasya, yüksek yoksulluk oranı, yönetici kesimdeki sınır tanımayan yozlaşma ve şu an oldukça yaygın olan keyfi tutuklamalar gibi ağır polis taktikleri ile barıştan çok ama çok uzak.

The Caucasus Knot- Kafkas düğümü- için yazan sağcı bir aktivist ve analist olan Grigory Shvedov, 'Kuzey Kafkasya'da işkence, keyfi tutuklamalar ve masum sivillerin tutuklanmasıyla sonuçlanan teröre karşı bir savaş var. Yöneten kesimdeki yozlaşmalar da, zaten zor olan sosyo-ekonomik durumu daha da zorlaştırıyor' ifadelerini kullanıyor.

Uzmanlara göre, Kremlin'de politika belirleyenler, kendilerini resmi çizgiler içerisine hapsetmiş durumda ve çoğunluğun Müslüman olduğu Kuzey Kafkasya'daki 'radikalleşmenin' asıl sebeplerine yeni yaklaşımlar düşünme niyetinde de değiller.

Putin, Perşembe günü Nalçik'te gerçekleştirilen büyük çaplı saldırıya sert bir tepki verdi, Rus güvenlik güçlerinin, 'şu anda da yaptıkları gibi koordineli, etkili ve sert' bir şekilde teröre karşı durmaya devam edeceklerini söyledi. Ekonomi bakanı Alexei Kurdin de, Kremlin'in resmi çizgisini bir kez daha vurguladı. Kurdin, 'Ülkemiz uluslararası terörizme karşı bir savaşta ve en önemli cephe de Kuzey Kafkasya' diye konuştu.

Bununla beraber bu tahmin edilebilir cevaplar, ne Çeçenistan'daki ne de Kuzey Kafkasya'nın diğer yerlerindeki insan haklarında ve yaşam standardındaki kötüleşmeden bahsetmiyor. Uzmanlar, bu kötüleşmenin bölgedeki artan aşırıcılıkla bağlantılı olduğunu söylüyorlar. Stratejik ve İnançsal Çalışmalar Merkezi Başkanı Maxim Shevchenko, "polis halkı yıldıran, uyuşturucu ticaretini kontrol eden, yasa dışı yollardan para toplayan bir suç örgütüne dönüştürüldü" iddiasında.

Siyasi analistler, tarihi olarak Moskova tarafından yönetilmeye karşı hep bir direnci olan ve gençler arasında işsizlik oranının yüzde 70'leri geçtiği bir bölgede nasıl olup da, Kremlin'in otorite kurabilmeyi beklediğini, soruyorlar.

Ve yine aynı uzmanlara göre, kendi yaşam kalitelerini geliştirme umutları tükenen gençler arasında, silahlı isyancılara katılma eğilimi sadece ve sadece artıyor.

Shvedov, durumun özellikle yetkililerin İslam'da bir çökme gerçekleştirdikleri Kabardey Balkar'da çok daha karışık olduğu görüşünde. 2004 Ağustos'unda burada, beş caminin kapatıldığını ve sadece 'resmi' bir caminin açık olduğunu anlatan Shvedov'a göre, bu durum da, bazı Müslüman halk liderlerini yer altına inmeye zorlamış sıradan Müslümanların da radikalleşmesine yol açmış.

Shevchenko, 'Müslümanlar işkenceler ve ağır sorgulamalarla, sivil toplumda yerini almak yerine radikal gruplara katılmaya mecbur bırakılıyor' diyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Haber Analiz' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları
   (Ahlaksızlıkta) Sınır Tanımayan Gazeteciler
   47 yıllık Türkiye AB ilişkileri
   Krokiler, baskın tutanağında var
   İran’a BM çerçevesinde müdahale de ciddi yaptırımlar da mümkün değil
   Batı Dünyası Stratejisini Gözden Geçiriyor
   'İsyan Kafkasya'ya Yayılıyor'
   ''Tüm Kuzey Kafkasya Aynı Anda Patlayabilir''
   Nalçik Saldırılarında Enformasyon Savaşı
   İsrail 'Utanç Duvarı'nı Kuzey Kafkasya'ya Taşıyor
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.