Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

İsrail 'Utanç Duvarı'nı Kuzey Kafkasya'ya Taşıyor

Pazartesi, 17 Ekim 2005 - (10:56)

Facebook da paylaş

Mossad Filistinlileri kendinden ve birbirlerinden ayırmak için kullandığı utanç duvarını, Rus görevlilerin gayretkeşlikleriyle şimdi de Kuzey Kafkasya'ya taşıma planları yapıyor. Haber, İsrail'e yakın olduğu ileri sürülen bilgilendirme ve analiz amaçlı Global Challenges Resarch'un internet sitesinde Sami Rosen imzasıyla yer aldı.

Ekim ayının sonunda Putin'in Güney Rusya özel temsilcisi Dimitri Kozak, İsrail'i ziyaret etmeyi planlıyor. AIA bu bilgiyi Tel-Aviv'deki güvenilir kaynaktan edindi. Kozak, İsrail'e kısa adı MALAL olan Ulusal Güvenlik Konseyinin Başkanı Tümgeneral Giora Eiland tarafından davet edildi. Görüşmenin ana konusu da, Rusya'nın güneyindeki Stavropol bölgesi ile Kuzey Kafkasya'daki Çeçenistan ve Dağıstan arasında bir güvenlik duvarının oluşturulmasına, İsrail'in olası katılımı.

Kozak'ın İsrail'i ziyaret etme planına ilişkin bilgi, Kabardey Balkar'ın başkenti Nalçik'teki silahlı kargaşadan önce ulaştı. Kabardey Balkar Cumhuriyeti, Kuzey Kafkasya'nın merkez tarafında ve Stavropol ile o da ortak sınıra sahip.

Nalçik'teki saldırılar, Rusya'yı Kafkasya'ya koruma duvarının inşası da dahil olmak üzere daha güçlü bir şekilde İsrail ile işbirliği yapmaya yöneltecektir. Çeçenistan'ın bölgedeki terörizmin kaynağı olduğunu belirterek onu, bir duvar ile komşu cumhuriyetlerden ayırması da mümkün. Bununla beraber, bu yapılırsa Kremlin neredeyse resmi olarak Çeçenistan'da düzeni sağlamadaki yetersizliğini kabul etmiş olacak ve yine bu duvar Çeçenistan Cumhuriyeti'nin Rusya'nın bir parçası olmadığını iddialarını da doğrular.

Diğer bir varyant ise yerli nüfuslarının çoğunluklarına göre Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerini duvarlarla, Stavropol bölgesi gibi çoğunluğunun Rus olduğu bölgelerden ayırmak. Kremlin, Kuzey Kafkasya'nın tam anlamıyla bir askeri faaliyet bölgesi olduğunu tanımalı ki, zaten bölge de askeri faaliyet bölgesi gibi görünüyor.

Kremlin doğal olarak bunu yapmaz. Her şeyden önce bu 19. yy'da başlayan Kafkas Savaşı'ndan beri Rusların bölgedeki özgürlük bağımlısı insanları egemenliği altına alamadığı anlamına gelir. İkinci olarak Putin ve takımı, Kafkasya'da durumu “stabilize edemeyen” Rus ordusunun ve özel servislerin zayıflığını asla kabul etmez.

Dağıstan ve Çeçenistan'da birçok askeri birliğini ve çeşitli güvenlik servislerinin varlığına rağmen, Kremlin tam 15 yıldır düzeni sağlayamıyor. Hergün çatışma ve patlamalar ve hatta hükümet güçlerinin radikal islamcılara ya da bağımsızlık taraftarlarına karşı düzenlediği toplu operasyonlar var. Sonuç olarak Rus yetkililer, İsrail ile Ürdün Nehri'nin Batı tarafını birbirinden ayıran güvenlik duvarının faydalarını göz önünde bulundurarak İsrail'den yardım istediler.

İsrail Genel Güvenlik Servisi ŞABAK'tan alınan bilgiye göre duvarın inşa edildiği ilk yıl için, İsrail'deki terörist saldırılarda yüzde 90'dan daha çok azalma oldu. 2004 Ağustos'una kadar İsrail emniyetinin başında bulunan Şolomo Aharonishki'nin de Rusya'nın güneyinde güvenlik duvarının planlanmasında ve inşasında danışman olarak görev alması bekleniyor.

İsrail ziyareti sırasında çok az kişi Kozak'a eşlik edecek. Moskova'daki İsrail konsolosluğundan bir görevli bu konu hakkında Çarşamba günü AIA'ya bilgi verdi. Ona göre İsrail'e gidecek delegelerin hepsinin vizeleri çoktan hazır. Ayrıca gidecekler arasında yüksek rütbeli bir Rus güvenlik servisi görevlisi de bulunuyor.

Edinilebilen bilgilere göre Kozak, İsrail Dış İstihbarat Teşkilatı Mossad'ın başkanı Meir Dagan ile de görüşmeyi planlıyor. Eğer bu görüşme olursa, Rus delegelerin İsrail'e sadece güvenlik duvarı meselesini görüşmek için gelmedikleri anlamı çıkacak çünkü duvar konusu tamamen Mossad'ın yetki alanı dışında.

İki taraf da yaklaşmakta olan görüşme ile ilgili her hangi bir bilginin açığa çıkmasından dikkatlice kaçınıyor. Bu konuyla ilgili şu sana kadar ne Rus basınında ne de İsrail basınında hiçbir açıklama olmadı.

 

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Haber Analiz' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları
   (Ahlaksızlıkta) Sınır Tanımayan Gazeteciler
   47 yıllık Türkiye AB ilişkileri
   Krokiler, baskın tutanağında var
   İran’a BM çerçevesinde müdahale de ciddi yaptırımlar da mümkün değil
   Batı Dünyası Stratejisini Gözden Geçiriyor
   'İsyan Kafkasya'ya Yayılıyor'
   ''Tüm Kuzey Kafkasya Aynı Anda Patlayabilir''
   Nalçik Saldırılarında Enformasyon Savaşı
   Rusya Kafkasya'daki Huzursuzluğun Yayılmasına Katkıda Bulunuyor
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.