Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Nalçik Saldırılarında Enformasyon Savaşı

Çarşamba, 19 Ekim 2005 - (14:20)

Facebook da paylaş

Rusya ve Çeçen direnişçiler, geçen hafta Nalçik'teki kanlı çatışmaların sonucu hakkında bilgi vermek için Pazartesi günü (dün) basına döndüler. Hem Ruslar hem de Çeçen direnişçiler saldırı ile ilgili birbirinden tamamen farklı sonuçlar verdi.

Kalaşnikoflarını bilgisayarlarla değiştiren direnişçiler, internette Rusların zafer iddialarını hor gören ve yalanlayan açıklamalar yayınladılar.

Kıdemli bir gerilla lideri ve Rusya'nın en çok aranan adamı olan Şamil Basayev, direnişçilere ait bir internet sitesinde yaptığı açıklamada, sürpriz saldırıyı şahsen kendisinin idare ettiğini iddia etti. Basayev, mücahitlerin 140 kadar “inançsız ve haini” öldürdüğünü ve 160 kadarını da yaraladığını söyledi. www.kavkazcenter.com sitesine yazdığı açıklamada, kendi kayıplarını ise sadece 41 kişi olarak verdi.

Yermuk Cemaati'nin de aynı sitede yer alan açıklamasında, 'Düşmanlarımızın gözünde korku, panik, çaresizliği gördük. Kaçmak için binanın üçüncü katından nasıl atladıklarını gördük' ifdaleri kullanılıyor.

Ama aynı zafer açıklamaları Moskova'dan da geliyor. Rus bakanlar, saldırganların bölgedeki hiçbir binayı ele geçiremediklerine dikkat çekiyor.

'Önemli sayıdaki saldırganları yok etmeyi başaran özel birlikler ve güvenlik güçlerinin iyi bir işbirliği' diyerek geçen hafta sonundan sonra Putin de olumlu konuşmaya başladı.

Moskova, özel birliklerinin, saldırıya hızlı ve toplu cevabının sayıları 200 civarında tahmin edilen saldırganlardan 92'sini öldürüp 50 kadarını ele geçirerek saldırganları dağıttığını iddia ediyor.

Yerel güvenlik servisinden bir kaynak pazartesi günü Kommersant gazetesine, 'Her şekilde çok büyük kayıplar verdiler' dedi. Resmi rakamlara göre güvenlik güçlerinde ise 33 kişi öldü ve 85 kişi yaralandı -saldırganların iddia ettiğinden çok daha az-.

Bu bilgi savaşı, Moskova'nın Çeçenler ve İslamcı direnişçiler tarafından kullanılan propaganda merkezlerini kapatmadaki başarısızlığını ortaya koyuyor. Gizlice basılan yayınlar, mobil radyo istasyonları ve hatta bir zamanlar Çeçenler tarafından dağlardan ara sıra yapılan korsan televizyon yayınları uzun bir süre sonra bastırılabilmişti ama internet yeraltı dünyası için çok daha uzun ömürlü bir çıkış imkanı sağladı. Moskova'nın kavkazcenter sitesine izin verdikleri için baskı yaptığı çok sayıda ülke var, bunların sonuncusu ise İsveç.

Moskova ayrıca Basayev'in röportajını yayınladıkları için Amerikan ve İngiliz televizyon kanallarına oldukça sert çıkmıştı. Moskova geçen hafta Londra'da bulunan Zakayev'in Nalçik saldırısına desteğini belirtmesiyle iyice çılgına döndü. Bununla beraber her iki tarafında, gerçek konusunda tekel oldukları iddialarına rağmen sonuç Rusya'daki her büyük acil durumdan sonra olduğu gibi yine karışıklık oldu.

Moskova'daki yetkililer tarafından açıklanan bilgiler, hem yurt içinde hem de yurtdışında güvensizlikle karşılaştı. Bunun nedeni ise resmi görevlilerin Çeçenistan'dan, Uzakdoğu'da batan Kursk nükleer denizaltısına kadar kadar her şeyde yanlış veya tamamlanmamış rapor sunma alışkanlıkları.

Muhalif bir web sitesi olan www.grani.ru, Nalçik'teki bilgi bloğunu kınadı ve 'Nalçik'teki savaşın başarı şeklinin, tamamen hükümetten yapılan açıklama ve bilgilere dayandığını' not etti.

İzvestia gazetesi ise olaydaki en büyük sırrın, yani saldırganların neden böylesine olağanüstü yüksek bir riski olan saldırıyı düzenledikleri sorusunun hala cevapsız olduğunu söylüyor. Yine bir gazete, 'teröristler hep beraber çok rahat bir şekilde yapabileceklerine rağmen her hangi bir talepte bulunmadılar ya da bir yeri ele geçirmeye çalışmadılar' deniyor.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Haber Analiz' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları
   (Ahlaksızlıkta) Sınır Tanımayan Gazeteciler
   47 yıllık Türkiye AB ilişkileri
   Krokiler, baskın tutanağında var
   İran’a BM çerçevesinde müdahale de ciddi yaptırımlar da mümkün değil
   Batı Dünyası Stratejisini Gözden Geçiriyor
   'İsyan Kafkasya'ya Yayılıyor'
   ''Tüm Kuzey Kafkasya Aynı Anda Patlayabilir''
   İsrail 'Utanç Duvarı'nı Kuzey Kafkasya'ya Taşıyor
   Rusya Kafkasya'daki Huzursuzluğun Yayılmasına Katkıda Bulunuyor
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.