Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

'İsyan Kafkasya'ya Yayılıyor'

Çarşamba, 26 Ekim 2005 - (18:17)

Facebook da paylaş

Nalçik saldırısı sonrası bölgeye gelen ve gezdiği Kuzey Kafkasya ülkelerinde halkın nabzını tutan Los Angeles Times’dan Kim Murphy, gidilen yolun dönüşünün artık olmadığını söylüyor. Kim Murphy'nin değerlendirmesini sunuyoruz.

Rusya, yüzyıldır Karadeniz ve Hazar denizi arasındaki 650 millik karlı ve verimli toprakları evcilleştirmek istiyor ama uyguladığı politika, görünüşe göre herkesi kızdırarak İslami bir hareketi körüklüyor. Bugün Kafkas savaşı Çeçenistan'dan, çoğunlukla Müslümanların bulunduğu diğer Kafkas cumhuriyetlerine doğru yayılıyor. Uzmanlara göre yavaş yavaş ilerleyen İslam devrimi, Kremlin'in 23 milyonluk bir Müslüman kitlede, aşırı dincilikle savaşmak için uygun politikayı uygulamaktaki başarısızlığının sonucu.

Moskova'nın Kafkasya'daki asi Müslümanları kontrol altına almak için kullandığı organize olmayan şiddet politikaları, binlerce masum inananı ezip geçti. Şiddet uygulayarak yapılan tutuklamalar, polis baskınları, camilerin kapatılması, Moskova'ya yakınlaşan bölge halkını giderek ondan soğutuyor.

Gimri, Dağıstan'da küçük bir köy ve İmam Şamil'in 1859'da İslam adına Rus ordularıyla savaştığı zamandan beri islami militanlık hiç de yabancı değil. Bugün, orada kadınlar ve hatta genç kızlar başörtüsü örtüyorlar, hatta bazıları yüzlerini bile kapatıyor. Kuran'ın dili Arapça, tüm öğrencilere öğretiliyor. Köy imamı, geçen sene kızlar ve erkekler için ayrı okullar oluşturmaya çalıştı. Ve ancak ikinci binanın bulunamayışı ile vazgeçti. İmamı kasaba konseyinde olan komşu köydeki camide de haftada dört gün ikişer saat İslami program yapılıyor. 3 bin 800 nüfuslu köyde, şeriat kanunu Rus kanununun tamamlayıcısı olarak empoze edilmiş durumda. Bazen hırsızlardan, hapse gönderilmesi yerine camide herkesten özür dilemesi isteniyor. Ve buradaki insanlar, yerel hükümete karşı gelmeye de korkmuyorlar.

'İnsanlar, şeriat kanunlarına dönüyorlar çünkü kanunu uygulamakla yükümlü olan yetkililer kanunsuzluğun kaynağı haline geldi. İnsanların adaletin yerine gelmesi gibi bir ümitleri kalmadı bu yüzden destek için müftülere gidiyorlar' diyen 38 yaşındaki işsiz Kazimagomed, soy ismini belirtmiyor ve bunun kendisinin sonu olacağını düşünüyor.

Kazimagomed, kapı eşiğinde medeniyetler savaşının işaretlerinin bulunduğunu da söylüyor ve ekliyor; 'Eğer Dağıstan'daki her şeyi kökten en başa kadar değiştirmezsek savaş kaçınılmaz olur ve bu savaş Çeçenistan'daki ya da diğer taraflardaki gibi küçük bir savaş değil yüzyıllar süren bir savaş olur.'

Bu sene Kremlin'e sunulan ve Rus basınına sızan bir raporda, Dimitri Kozak, Kafkasya'daki istikrarı bozabileceğini söylediği yozlaşma ve yoksulluğa karşı verilen tepki konusunda uyarıda bulunuyordu. Moskovsky Komsomolets gazetesinde Temmuz ayında yayınlanan raporda uzmanlar, 'Çözülmeyen sosyal, ekonomik ve politik problemler, kritik bir seviyeye ulaşıyor. Dahası problemleri görmezden gelmek ve onları güç kullanarak bastırmaya çalışmak, 'sonuçları Dağıstan'da sosyal, inter-etnik ve dini sorunların oluşması' olabilecek kontrol edilemez olaylar zincirine yol açabilir' diyorlar.

Bu, 1999 yılında Dağıstan'ı işgal etmeye çalışan Basayev'in açık bir şekilde deklare ettiği amacıydı zaten. Basayaev, Rusya'nın Kafkasya'dan çekilmesine ve halifelik kurulmasına yol açacak bölgesel bir ayaklanma çıkarma umudunu gizlemedi. Ama 1999 yılında yanlış bir hesap yaptı; Dağıstanlılar Çeçen baskınına sert bir şekilde karşı koydu ve Rusya Çeçenistan'a karşı ikinci savaşını ilan etti. 2,6 milyon insanın yüzde 90'ının Müslüman olduğu Dağıstan'da, en büyük başarısızlık Moskova yanlısı hükümetin. Magomedali Magomedov, ülkenin Moskova'dan destek alan devlet başkanı. Üç oğlu, petrol taşımacılığını ve ülkenin diğer en karlı işlerinden ikisini kontrol ediyor. Hükümete yakın olan iş adamları, büyük sanayilerden köşedeki küçük pazara kadar, her şeyi kontrollerine almış durumdalar. Hükümette bir işe girip ya da polis olarak çalışıp ayağa kalkmak isteyenler binlerce dolar rüşvet ödemek zorunda.

Bu arada Dağıstan'da insanlar ortalama olarak ayda 100 dolar kazanıyor ki, bu miktar Rusya'nın diğer yerlerine göre çok az. İnsanların en az yüzde 30'u işsiz. Son iki yılda Kuzey Kafkasya'da, islamcı militanların saldırılarındaki artışa bir cevap olarak, hükümet dışı islami hareketlere de seri kısıtlamalar getirildi ve iki taraf arasındaki gerginlik iyice arttı. Dağıstan'da son iki yılda 970 asker ve sivil öldürüldü. Ülkede neredeyse her gün hükümete ve polislere yönelik saldırılar yaşandı ve yaşanıyor. Ülkenin başkenti Mahaçkale'de, camilere operasyonlar düzenledi, yüzlerce kişi ibadet ederken gözaltına aldı.

Bu ay Nalçik'te meydana gelen saldırıda, camilerin kapatılmasının, sakallı erkeklerin ve başörtüsü takan kadınların sürekli taciz edilmelerinin ve şüphelenilen asilerin sorgulamalarında şiddet kullanılmasının büyük bir payı vardı. Oradaki durum o kadar kötü bir hale geldi ki, Ağustos ayında 400 Müslüman göç etmek için Putin'den resmen izin istedi ama dilekçe görmezden gelindi.

Müslüman haklarının güçlü bir savunucusu olan Rus İslam Komitesinin başkanı Gaydar Cemal, 'İnsanlar, şimdiye kadar Moskova'yı, yerel klancı elitlerle olan mücadelelerinde bir destekçi ve hakem olarak görüyordu ama Kremlin'in başarısızlığı o kadar aptalca ve zorlayıcı ki, artık insanların Moskova'yı yenilik için bir üs olarak kullanma umutlarını kaybettiklerini düşünüyorum. En kötü ayrımcı da Kremlin'in kendisi oldu' diyor.
Gassan-Hadzhi Gasanaliyev, geçen sene baskına uğrayan Dağıstan'daki caminin imamı. Gasanaliyev, 'Sanki kendi insanlarına karşı savaşı yayan başkaları değil de polis. Kimin suçlu kimin masum olduğunu sormuyorlar. İnsanlar götürülen akrabalarını aramaya gidiyor, ama kimse nerede olduklarını bilmiyor. Hepten kayboluyor ya da sakat bir şekilde geri dönüyorlar' diye konuşuyor.

İmam, insanların intikam hayalleri kurduğunu, ilan edilmemiş, görünmez bir savaş başladığını düşünüyor ve 'Ve bu savaşı kimse durduramaz' diye konuşuyor.

Yetkililer ise, Müslümanların büyük kısmının şiddeti reddettiğini ve dinlerinin aşırıcılar tarafından kullanıldığını görmek istemediklerini söylüyor. Dağıstan'ın Diyanet İşleri Başkanı Ahmed Mogamedov, 'Aşırıcılar hakkında en tehlikeli şey kendi ideolojilerine uymayan herkesi İslam düşmanı olarak görmeleri' dedi. Magomedov'a göre, böyle bir yaklaşım, din ve ibadet özgürlüğünün garanti olduğu laik Rusya Federasyonu'nda yaşamak isteyen Kuzey Kafkasyalı Müslümanlar için kabul edilemez bir durum.

Moskova'daki Avrasya Güvenlik Çalışmaları merkezinde görevli olan Nabi Abdullayev ilginç bir konuyu gündeme taşıyor; 'Bir köy yöneticisi düşünün emrine bağlı iki polis var ama aynı köyün imamının ise kendisine inanan ve güvenen 200 kişisi. Yönetici bir seçim yapmak zorunda, ya Mahaçkale'den gelip gelmeyeceği belli olmayan destek istemek ya da imama gidip saygı göstererek, gelecek faaliyetleri onunla birlikte koordine etmek.'

Abdullayev'e göre, şu anda görülen durum, yavaş yavaş ilerleyen bir islami devrim. Gimri'deki insanlar, bağımsız İslamcı bir devlet kurmaya çalışmadıkları sadece düzgün yöneticilerin seçilmesi, şiddet dolu polis baskınlarına bir son verilmesi, iş ve sebze yetiştirecek kadar bir bahçe istedikleri konusunda ısrar ediyorlar.


Kazimagomed, 'Eğer Dağıstan'da bir referandum yapılsaydı yüzde 50'si şeriat kanunlarını isterdi. Onlar gerçek inananlar. Diğer yüzde 50 ise yozlaşma, fuhuş, mafya, uyuşturucu bağımlılığı ve rüşvetçiliği desteklerdi' diyor.
Kazimagomed iki buçuk yıl önce bir hidroelektrik inşaatından çıkarıldığından beri iş bulamadığını söylüyor. Eşini ve çocuklarını hükümetin verdiği 5 dolar maaşla desteklemeye çalışıyor. Arkadaşı Şamil ise 2000 yılından beri iş bulamamış.

Şamil 'nüfusun sadece yüzde 5'i çalışıyor. Geri kalanı parasız yaşamaya çalışıyor. Üç çocuğum var bir de ben ve eşim, beş kişi. Onlara nasıl yiyecek bulabilirim? Ne yapabilirim?' diye soruyor. Şamil ve Kazimagomed geçen sene Moskova'ya gitmişler ve bir projenin inşaatında iki ay boyunca çalışmışlar. Ama inşaat sona erdiğinde kontrat yaptıkları işveren çok sık görülen bir tablo ile iflasını ilan edince, tek kuruş para alamamışlar.

Kazimagomed, 'Bir tür militan ya da benzeri bir şey arıyorsan bulmak hiç de zor değil. Eğer birinin yanına gidip 25 veya 30 bin dolara, psikolojik olarak biraz uğraşırsan her şeyi yapar. Bana bak, yoksullaştım. Gidecek hiçbir yerim yok. Ve eğer bana o miktarda bir para teklif edersen, ne olmasını bekliyorsun?' diye konuşuyor.


Mübarek Ramazan ayında müezzin akşam ezanını okumaya başlayınca, böyle oruç bozmalarının İslam'a aykırı olduğunu düşünen ama dayanamadıklarını belirten bir şekilde özür diler gibi gülümseyerek hepsi birer sigara yakıyor.

Kazimagomed son olarak, 'Ayrımcılık hakkında bütün bu konuşmaları desteklemiyoruz. Eşimi ve çocuklarımı alıp denize, Moskova'ya gitmek istiyorum. Hayatımın geri kalanında her tarafı saran bu dört dağı görmek istemiyorum' diye konuşuyor.

Bazı Dağıstanlılar uzun süre önce Rusya ile olan çıkmazlarından bir çıkış olmadığına inanmaya başladıklarını söylüyor. Ali, Mahaçkale'de şehir merkezine doğru giderken arkadaşı Magomed'in 'Rusya bizim anavatanımızdı ama şimdi üvey anneye döndü' homurdanmalarına şu karşılığı veriyor; 'Sürekli şikayet ediyorsun. Bana neyi hatırlattığını bilmek ister misiniz? Ağla yakalanan bir balık var. Balık debelenmeye ve çabalamaya devam ediyor, çünkü aklında tek bir düşünce var, deniz. Ama onu az öteden izliyorum. Ve asla asla kurtulamayacağını biliyorum.'

LT/CA/AK

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Haber Analiz' Kategorisinde Son 10 Yazı
   İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları
   (Ahlaksızlıkta) Sınır Tanımayan Gazeteciler
   47 yıllık Türkiye AB ilişkileri
   Krokiler, baskın tutanağında var
   İran’a BM çerçevesinde müdahale de ciddi yaptırımlar da mümkün değil
   Batı Dünyası Stratejisini Gözden Geçiriyor
   ''Tüm Kuzey Kafkasya Aynı Anda Patlayabilir''
   Nalçik Saldırılarında Enformasyon Savaşı
   İsrail 'Utanç Duvarı'nı Kuzey Kafkasya'ya Taşıyor
   Rusya Kafkasya'daki Huzursuzluğun Yayılmasına Katkıda Bulunuyor
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.