Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Baykal: ''Türkiye İslâm dünyasının en istikrarlı ülkesi''

Cuma, 11 Kasım 2005 - (11:48)

Facebook da paylaş

CHP lideri Deniz Baykal, İslâm dünyasının en istikrarlı, modern ve çağdaş ülkesinin Türkiye olduğunu, bunun da Atatürk’ün attığı temellerle sağlandığını söyledi.

Atatürk’ün ölümünün 67’nci yıldönümünde Trabzon’da düzenlenen anma programına katılan Baykal, “10 Kasım’dan 3 Ekim’e Türkiye” başlıklı bir konuşma yaptı. Atatürk’ün işgal hareketini sona erdiren bir komutan olarak algılanmaması gerektiğini belirten CHP lideri, “Atatürk, askerî kimliğinin ötesinde bir devlet kurucusu olarak ön plana çıkmaktadır. Geleneğe dayalı egemenlik anlayışını, millî irâdeye dayalı hale dönüştürmüştür.” dedi. Atatürk’ün millet anlayışının bugünkü Türkiye’nin en önemli gücünü oluşturduğuna dikkat çeken Baykal, Atatürk’ün Misak-ı Millî sınırları içerisindeki herkesi ve kendisini Türk sayanları Türk kabul ettiğini kaydetti. Türkiye’nin kesinlikle bir ırk, kan, kafa devleti olmadığının altını çizen Baykal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Bizde siyasî ve millî iradeye dayalı bir yönetim söz konusudur. Bunun kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Irak kimliği tuzla buz oldu. Kimisi Kürt, kimisi Sünnî, kimisi Şiî, kimisi Türkmen olduğunu açıkladı. Ortada Iraklı kalmadı. Atatürk, bu ülke içerisinde kimlikleri inkar etmeden, Türk kimliğinin komplekssiz bir şekilde paylaşılmasını sağlamıştır. Kimlik çatışması, Türkiye’nin huzur ve istikrarına konabilecek en büyük tuzaktır.”

Laiklik anlayışının Türkiye’yi ileri bir noktaya getirdiğini de kaydeden Baykal, din-siyaset meselesinin ‘dünyanın en sancılı konularından biri’ olduğunu belirtti. Baykal, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün Batı toplumunda bu mesele yoktur. İslam dünyasında ise hâlâ çözülememiştir. Din ile siyaset arasındaki ilişki net olarak çözümlenmemiştir. Bu konuyu çözmeden İslam dünyasının istikrarı çok güçtür. Bu dünyada en iddialı açılımı Atatürk yapmıştır. Bugün gelinen noktada kadın-erkek eşitliği varsa, eğitim çağdaş anlayış içerisinde sürdürülebiliyorsa, bunun altında laiklik anlayışı vardır.”

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Gündem' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Van'da Halepçe ve Filistin Fotoğraf Sergisi
   Danıştay`ın `ibretlik` kararları
   ''Halkımızı duyarlı ve tepkili olmaya çağırıyoruz''
   Sakarya Başörtüsü Platformu 123.Başörtüsü Eylemi
   Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 102. Hafta Basın Açıklaması
   İKÖ'de enformasyon toplantısı
   Aydınlardan uyarı saldırı demokrasiye
   2005'de 47 gazeteci, hayatını kaybetti
   Arınç: ''Laiklik de gelişir!''
   Susurluk'tan Şemdinli’ye Derin Terör
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.