Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Susurluk'tan Şemdinli’ye Derin Terör

Cuma, 11 Kasım 2005 - (12:30)

Facebook da paylaş

Şemdinli’de bombacıların kullandığı aracın içinden otomatik silahlar, eylem haritası ve isim listesi çıktı. Aracın ‘JİTEM’e ait’ olması ise olayın 2. Susurluk vakası şeklinde değerlendirilmesine yol açtı.

Başbakanlık ve Genelkurmay krize el koyarken, bölge milletvekilleri tartışmayı Meclis’e taşımaya hazırlanıyor.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde iki kişinin öldüğü olaylarda bombacıların kullandığı aracın Jandarma İstihbarat Özel Harekat Timi (JİTEM)’ne ait olması yeni bir tartışma başlattı. Önceki gün PKK eylemcisi olduğu iddia edilen Seferi Yılmaz’a ait kitabevinde meydana gelen patlamanın ardından başlayan olaylar dün de devam etti.

Susurluk benzeri bir olayla karşı karşıya olunduğu yönünde değerlendirmeler yapılırken hükümet, Genelkurmay ve İçişleri Bakanlığı konunun aydınlatılması için harekete geçti. Patlama sonrası vatandaşlar tarafından yakalanan ve polisin linç edilmekten kurtardığı 3 kişinin JİTEM'ci olduğu iddia edildi. Hakkari Valisi Erdoğan Gürbüz ise gazetecilere bu konuda açıklama yapmayacağını ifade ederken Ankara ile yaptığı telefon konuşmasında olaylarla polisin bir ilgisinin olmadığını, ancak JİTEM'cilerin isminin geçtiğini söylediği öğrenildi.

Elde edilen bilgilere göre linç edilmek istenen kişinin uzman çavuş değil PKK itirafçısı olduğu, diğerlerinin ise jandarma istihbaratında görevli amirler olduğu ortaya çıktı. Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe de ilginç bir iddiayı dillendirerek, bombalama olayı sonrasında savcının araçta inceleme yaptığı sırada kalabalığın üzerine ateş açıp bir kişinin ölümüne sebep olan kişinin bir uzman çavuş olduğunu kaydetti. Vatandaşların bomba attığını iddia ettiği kişinin sığındığı araçta Jandarma Astsubay A. K. adına düzenlenmiş askerî kimlik ve aracın 09 Kasım 2005 gününe ait görev kağıdı bulundu. Aracın benzin alımı ve yağ değiştirme evraklarında da aynı kişinin isminin ve imzasının bulunduğu belirtildi.

Öte yandan Şemdinli’deki olaylarla ilgili siyasi kesimden farklı iddialar ortaya atıldı. CHP Hakkari Milletvekili Esat Canan, bombacıların kullandığı araçtan jandarma istihbaratına ait dokümanların çıktığına dikkat çekerken, ele geçirilen isim listesini Meclis gündemine taşıyacağını söyledi. Meclis Susurluk Araştırma Komisyonu üyesi Fikri Sağlar da olayları Susurluk’un devamı şeklinde yorumladı. İçişleri Bakanlığı da bölgeye iki müfettiş gönderdi. Genelkurmay Başkanlığı’nın da JİTEM’le ilgili iddialara kayıtsız kalmayarak açıklama yapması dikkat çekti. Açıklamada, olayların adli makamlara intikal ettiği ve gerekli yasal işlemlerin yapılmakta olduğu bilgisine yer verildi. Bölgedeki faili meçhul eylemlerinin 3 aydır meydana geldiği vurgulanıyor. Şemdinli’de 1 Kasım’da da bomba yüklü bir araç şehir meydanında infilak etmişti.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Gündem' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Van'da Halepçe ve Filistin Fotoğraf Sergisi
   Danıştay`ın `ibretlik` kararları
   ''Halkımızı duyarlı ve tepkili olmaya çağırıyoruz''
   Sakarya Başörtüsü Platformu 123.Başörtüsü Eylemi
   Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 102. Hafta Basın Açıklaması
   İKÖ'de enformasyon toplantısı
   Aydınlardan uyarı saldırı demokrasiye
   2005'de 47 gazeteci, hayatını kaybetti
   Arınç: ''Laiklik de gelişir!''
   Baykal: ''Türkiye İslâm dünyasının en istikrarlı ülkesi''
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.