Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Aydınlardan uyarı saldırı demokrasiye

Cumartesi, 27 Mayıs 2006 - (00:37)

Facebook da paylaş

"Bu saldırı, sadece toplumun bir kesimine değil, bütün topluma, barışa ve demokrasiye karşı yapılmıştır. Tarih tekerrür etmemeli, 28 Şubat tuzağına bir daha düşmemeliyiz, iktidarın el değiştirmesinin tek yolu serbest seçimlerdir, demokrasinin tekrar kesintiye uğramasına izin vermemeliyiz"

Danıştay saldırısının ardından toplumsal barışın zedelenmesi ve kurumlararası çatışma ortamının Türkiye'yi bölgedeki çatışmalara taraf kılma baskıları karşısında zayıf bırakacağı endişesini taşıyan aydınlar, TBMM kapısından uyarı ve sağduyu çağrısı yaptı.

Aydınların yayımladıkları bildiride, saldırıyı dar bir "laiklik-irtica" ekseninde görmemek gerektiği vurgulanarak, "Bu saldırı, sadece toplumun bir kesimine değil, bütün topluma, barışa ve demokrasiye karşı yapılmıştır. Tarih tekerrür etmemeli, 28 Şubat tuzağına bir daha düşmemeliyiz, iktidarın el değiştirmesinin tek yolu serbest seçimlerdir, demokrasinin tekrar kesintiye uğramasına izin vermemeliyiz" denildi.

Meclis'in Çankaya kapısında dün biraraya gelen bir grup aydın, Danıştay'a yönelik saldırının ardından gelinen süreci bir bildiriyle kamuoyuna duyurdu. Aralarında Mustafa Karaalioğlu ile Diyarbakır Eski Milletvekili Abdulbaki Erdoğmuş, Rize eski milletvekili Mehmet Bekaroğlu, Mazlum-Der Genel Başkanı Ayhan Bilgen, Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, yazar Fikret Başkaya, yazar Gülay Göktürk, yazar İbrahim Karagül, Prof. Dr. Mümtazer Türköne, yazar Nuray Mert, Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, İHD Genel Başkanı Yusuf Alataş ve eski İstanbul Barosu Başkanı Yücel Sayman'ın imzasının bulunduğu açıklamayı Hüsnü Öndül okudu.

Aydınlar, açıklamalarında, henüz tamamlanmayan bir soruşturmada siyasetçilerin olayı malzeme olarak kullanmasını eleştirerek, bunun sonucunda toplumun gerildiğini ve kuralsız bir siyaset alanı açıldığını vurguladılar. Bildiride, "Öfke ve intikam çağrılarıyla bir yere gidilmez, öfkenin siyaseti bir çıkmazdan başka bir şey getirmez" denilerek, hükümet ve tüm yetkileri kamuoyuna verilen demeçlerde sorumlu haraket etmeye, basın yayın organları da toplumsal barış ve hukuk devletini zaafa uğratacak yaklaşımlardan kaçınmaya davet edildi.

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Gündem' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Van'da Halepçe ve Filistin Fotoğraf Sergisi
   Danıştay`ın `ibretlik` kararları
   ''Halkımızı duyarlı ve tepkili olmaya çağırıyoruz''
   Sakarya Başörtüsü Platformu 123.Başörtüsü Eylemi
   Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 102. Hafta Basın Açıklaması
   İKÖ'de enformasyon toplantısı
   2005'de 47 gazeteci, hayatını kaybetti
   Arınç: ''Laiklik de gelişir!''
   Susurluk'tan Şemdinli’ye Derin Terör
   Baykal: ''Türkiye İslâm dünyasının en istikrarlı ülkesi''
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.