Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Sakarya Başörtüsü Platformu 123.Başörtüsü Eylemi

Pazartesi, 21 Ocak 2008 - (13:04)

Facebook da paylaş

SBP’nun 123. Başörtüsü Eyleminde; Başbakan’ın Madrid’de yaptığı açıklamaların arkasında durması ve yasağın her yerde kalkması için somut adımlar atması gerektiği vurgulandı. Eylemde Filistin halkına ve İntifadaya destek mesajları verilirken, Siyonist-katil İsrail protesto edildi.

SBP:“Başörtüsü siyasi bir simgedir!(Hem Madrid’de hem de Ankara’da)”

SBP’nun 123. Başörtüsü Eyleminde; Başbakan’ın Madrid’de yaptığı açıklamaların arkasında durması ve yasağın her yerde kalkması için somut adımlar atması gerektiği vurgulandı. Eylemde Filistin halkına ve İntifadaya destek mesajları verilirken, Siyonist-katil İsrail protesto edildi.

“Başbakan Sözlerinin Arkasında Durmalı, Somut Adımlar Atmalıdır!”

Sakarya Başörtüsü Platformu adına SABED(Sapanca Bilgi Eğitim Dayanışma Derneği) gönüllüsü Sena ARICI tarafından okunan basın açıklamasında; Başbakan’ın Madrid’de yaptığı açıklamaların memnuniyet verici olduğu belirtilirken, Başbakan’ın yaptığı açıklamaların arkasında durması ve yasağın koşulsuz olarak her alanda kaldırılması için somut adımlar atması gerektiği vurgulandı. Bu noktaya gelinmesinin Türkiye genelinde sürdürülen başörtüsü mücadelesinin önemli bir kazanımı olduğu, Daha öncekilerde yaptığı gibi yasaktan şikâyet etmeyi bırakıp Başbakan’ın bu aşamaya gelmiş olması Kocaeli’nden Van’a, Antalya’dan Sakarya’ya, Konya’dan Ankara’ya yıllardır sürdürülen başörtüsü mücadelesinin ciddi bir kazanımıdır. sözleriyle ifade edildi.

“İslam’a Duyulan Tahammülsüzlüğün En Somut Tezahürü Başörtüsü Yasağıdır!”

“Bu ülkede İslam’a ve Müslümanlara duyulan tahammülsüzlük başörtüsünde somutlaşmış ve cisimleşmiştir. Zaten Başbakan’ın çıkışından sonra Yargıtay’dan gelen “türban serbestîsi laikliğe aykırıdır” açıklaması ile kartel medyasının televizyonlarında Ali Kırca ve Mehmet Ali Birand’ın sarf ettikleri sözler ve ortaya koydukları görüşler hepsi birden bu tahammülsüzlüğün en bariz örnekleri olarak karşımızda durmaktadır.” sözleriyle Türkiye’de, İslam’a ve Müslümanlara duyulan tahammülsüzlüğün en somut tezahürünün başörtüsü yasağı olduğu vurgulandı.

“Özgür Kudüs mücadelesinin başarıya ulaşacağına olan inancımız tamdır!”

Siyonist katillerin Filistin’de apaçık bir katliam uyguladıklarını ve tüm dünyanın bu vahşeti sadece seyrettiğinin ifade edildiği açıklamada, işgale karşı onurlu bir direniş sergileyen Filistin halkına şu sözlerle destek verildi: “İşgale karşı direnen onurları ve özgürlükleri için direnmekten ve canlarını feda etmekten çekinmeyen bu onurlu halkı; Filistin halkını, Hamas’ı, İslami Cihadı, İzzettin Kassam Tugaylarını ve Kudüs Seriyyelerini selamlıyoruz. İşgale boyun eğmeyen, işgalcilere sığınarak var olmayı reddeden bu onurlu insanların mücadelelerinin, Özgür Kudüs mücadelesinin başarıya ulaşacağına olan inancımız tamdır. Kudüs bir gün elbet özgürlüğüne kavuşacak, işgalci Siyonistler acı bir yenilgiyi yüreklerinde hissedeceklerdir.”

Başörtüsü İslam’ın Emri; Müslüman Kadının Kimliğidir” ve “Tevhid Adalet Özgürlük” yazılı pankartlar taşıyan platform mensupları, eylem boyunca “Yasakçılar Halka Hesap Verecek” ve “Filistin’e Kudüs’e Başörtüye Özgürlük.” sloganlarını attılar. Eylemde “Başörtüsüne Özgürlük; Hemen Şimdi”, “Yasakçılar Yenilecek, Direnenle Kazanacak”, “Örtüne, İnancına, Kimliğine Sahip Çık” ve “Yasak Sürüyor, (D)uyuyor musunuz?” yazılı dövizler de taşındı. Eyleme Akyazı Başörtüsüne Özgürlük Platformu da destek verdi.

Sakarya Başörtüsü Platformu 123.Basın Açıklaması Tam Metni:

Başörtüsü siyasi bir simgedir!

(Hem Madrid’de hem de Ankara’da)

Geçtiğimiz hafta İspanya ziyaretinde bulunan Başbakan Erdoğan’ın başörtüsü ile ilgili açıklamalarına değinerek 123.basın açıklamamıza başlamak istiyoruz.

Hükümet olduğundan bu yana izlemiş olduğu siyasi taktiğine alışık olduğumuz Başbakan’ın velev ki siyasi simge olsun başörtüsü takmanın suç sayılamayacağını söyleyerek, Türkiye’de uygulanmakta olan başörtüsü yasağının hiçbir gerekçe ile savunulamayacağını vurgulaması ülkedeki tüm kesimlerin dikkatini çekti. Buradan yıllardır savunduğumuz şeyin yani Başörtüsünün siyasi simge olarak algılanmasının, yasaklanmasına neden gösterilemeyeceği gerçeğinin Başbakan’ın ağzından dillendirilmesi memnuniyet vericidir. Bununla beraber Başbakan’ın her zaman olduğu gibi bunu lafta bırakmamasını ve en kısa zamanda bu saçma yasağın ortadan kaldırılması ile ilgili somut adımlar atmasını bekliyoruz. Daha öncekilerde yaptığı gibi yasaktan şikâyet etmeyi bırakıp Başbakan’ın bu aşamaya gelmiş olması Kocaeli’nden Van’a Antalya’dan Sakarya’ya Konya’dan Ankara’ya yıllardır sürdürülen başörtüsü mücadelesinin ciddi bir kazanımıdır.

Biz buradan yasakçıların başörtüsünü siyasi bir simge olarak gördüklerini ve bunun için yasakladıklarını, başörtüsünü savunacağım derken bunu kaygan zeminlerde yapmanın bir sonuç getirmeyeceğini ısrarla vurguluyoruz. Zira yasakçı zihniyet kendisini siyasi simge noktasına kilitlemişken ısrarla insan haklarından, Avrupa birliğinden veya farklı yaklaşımlardan bahsetmenin bir fayda getirmeyeceği açıktır. Bu ülkede İslam’a ve Müslümanlara duyulan tahammülsüzlük başörtüsünde somutlaşmış ve cisimleşmiştir. Zaten Başbakan’ın çıkışından sonra Yargıtay’dan gelen “türban serbestîsi laikliğe aykırıdır” açıklaması ile kartel medyasının televizyonlarında Ali Kırca ve Mehmet Ali Birand’ın sarf ettikleri sözler ve ortaya koydukları görüşler hepsi birden bu tahammülsüzlüğün en bariz örnekleri olarak karşımızda durmaktadır.

Hükümet Halkın gönlünü almaya yönelik, kıyısından köşesinden işlerle değil sahici çözümlerle halkın karşısında durabilmelidir. Dışarıda doğru söyleyip içeri gelince şaşırmamalıdır. Madrid’de söylediklerini Ankara’da inkâr edecek bir yaklaşım kabul etmiyoruz. Başörtüsü hem Madrid’de ve hem de Ankara’da siyasi bir simgedir. Ayrıca başörtüsüne özgürlüğü sadece üniversitelerden ibaret saymak gibi bir kolaycılığı da reddediyoruz. Başörtüsü yasağının her alanda hiçbir ön şart koşulmadan tamamen kaldırılmasına yönelik somut adımlar bekliyoruz.

Evet! Başörtüsü siyasi bir simgedir ve on yıllardır bu ülkede planlı ve programlı olarak uygulanan Batıcı politikaların iflas ettiğinin en açık ve en somut göstergesidir. Müslüman halk öğrendikçe, bilgilendikçe, modernleştikçe ve geliştikçe batılılaşmamış, açılıp saçılmamış, başörtüsünde özgürlüğünü bulmuştur. Bu anlamıyla dahi başörtüsü siyasi bir simgedir ve Müslüman halkın özünden gelen sessiz bir isyandır.

Bu hafta değineceğimiz bir diğer konu Filistin’de yaşananlar. Herkes açıkça görüyor, bütün dünya gözleriyle seyrediyor. Siyonist katiller Filistin’de apaçık bir katliam uyguluyor. İşgalci ABD’nin Başkanı Bush’un Ortadoğu gezisinin hemen ardından gerçekleştirilen saldırılarda şehid olan Filistinli sayısı 25’e yaklaştı. Tanklar ve buldozerlerle birlikte yaptıkları saldırıları havadan helikopterlerle destekleyen bu Siyonist çeteler karşılarına kim çıkarsa katlediyorlar. Yaşlı genç, kadın erkek, çocuk onlar için fark etmiyor. İnsanları öldürüyor, evlerini yıkıyor, yaşam alanlarını mahvediyorlar. Bütün bir halkı göçe, yurtlarını terk etmeye zorluyorlar.

Ancak Müslümanlar yılmıyorlar yılgınlık göstermiyorlar. İşgale karşı direnen onurları ve özgürlükleri için direnmekten ve canlarını feda etmekten çekinmeyen bu onurlu halkı; Filistin halkını, Hamas’ı, İslami Cihadı, İzzettin Kassam Tugaylarını ve Kudüs Seriyyelerini selamlıyoruz. İşgale boyun eğmeyen, işgalcilere sığınarak var olmayı reddeden bu onurlu insanların mücadelelerinin, Özgür Kudüs mücadelesinin başarıya ulaşacağına olan inancımız tamdır. Kudüs bir gün elbet özgürlüğüne kavuşacak, işgalci Siyonistler acı bir yenilgiyi yüreklerinde hissedeceklerdir.

Filistin’e, Kudüs’e, Başörtüye özgürlük.

Yaşasın İslami mücadele.

Yaşasın Özgür Kudüs mücadelesi.

Yaşasın Başörtüsü mücadelesi.

Sakarya Başörtüsü Platformu adına SABED (Sapanca Bilgi Eğitim Dayanışma Derneği)

http://www.basortusuplatformlari.org

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Gündem' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Van'da Halepçe ve Filistin Fotoğraf Sergisi
   Danıştay`ın `ibretlik` kararları
   ''Halkımızı duyarlı ve tepkili olmaya çağırıyoruz''
   Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 102. Hafta Basın Açıklaması
   İKÖ'de enformasyon toplantısı
   Aydınlardan uyarı saldırı demokrasiye
   2005'de 47 gazeteci, hayatını kaybetti
   Arınç: ''Laiklik de gelişir!''
   Susurluk'tan Şemdinli’ye Derin Terör
   Baykal: ''Türkiye İslâm dünyasının en istikrarlı ülkesi''
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.