Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Danıştay`ın `ibretlik` kararları

Pazartesi, 21 Ocak 2008 - (13:21)

Facebook da paylaş

Başörtüsüne her defasında `hayır`, içkiye anında `evet`

Meclis’in başörtüsü yasağına yönelik çözüm arayışlarına sert bir üslupla karşı çıkan Danıştay’ın, “karar sicili” kurumda hakim olan anlayışı ortaya koyuyor. Danıştay, 1987-2006 yılları arasında önüne gelen başörtüsüyle ilgili 38 kararın 38’inde de mağdurları mahkum ederken, sadece bir kez davaya konu olan içki reklamlarının kısıtlanmasına ise karşı çıktı.

* * *

Başörütüsüne özgürlük tanınmaması için millî iradeye laf yetiştiren “yüksek yargı” organları arasında hemen yerini alan Danıştay, yıllar içinde verdiği “ibretlik” kararlarla dikkat çekiyor habervaktim.com'un yaptığı araştırmaya göre; Danıştay, 1987 ile 2006 yılları arasında 1, 2, 5, 8 ve 10 Daireler ile İdari Dava Daireleri’nin önüne gelen başörtüsü mağdurlarına ilişkin 38 davanın 38’inde de mağdurlar aleyhine karar verdi. Dosyalardan pek çoğundaki açık hak ihlallerine rağmen verilen kararlara itiraz eden hakimlerin karşı oy yazıları ise hiçbir şekilde dikkate alınmadı. Buna karşılık aynı 19 yıl içinde alkol reklamlarının kısıtlanmasına ilişkin talebe ise Danıştay, anında karşı çıkıp, içki satıcılarını sevindirdi.

MESLEKTEN ATMALARA ARKA çIKTI

Danıştay, ağırlıklı olarak meslekten çıkarma kararlarına ilişkin olarak mağdurların açtığı davalarda, işten atma kararı veren idareyi haklı buldu. Bu çerçevede, Van’da başörtüsü taktığı için hakkında memurluktan atılma kararı verilen bir öğretmenle ilgili olarak, öğretmenin hastanede yattığı için kendisini savunamadığı, bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı’nın aldığı kararın savunma hakkını engellediği iddiasıyla açtığı davaya bakan Danıştay, hasta şikayetçinin bir şekilde kendisini savunması gerektiği görüşünü dile getirerek, meslekten men etme kararını haklı buldu. Danıştay’ın başörtüsü nedeniyle meslekten atmaları haklı bulduğu karar sayısı beşe ulaştı. Bunun dışında çok sayıda disiplin cezası, başka ile atama, aylık kesme gibi yine başörtüsü mağdurlarına uygun görülen cezalar da Danıştay tarafından uygun bulundu.

“HER NE KADAR SUÇ DEĞİLSE DE…”

Kararların yaklaşık yarısını oluşturan öğrencilere ilişkin davalarda da Danıştay “istikrarı” korudu. üniversitelerdeki başörtülü öğrencilere uygulanan disiplin cezalarına karşı çıkan bir davacının başvurusunu görüşen Danıştay, mağduriyetin devamı yönünde karar aldı. Kuruldaki bir hakim ise karar metninde yer alan “öğrencilerin kılık kıyafet nedeniyle öğrencilik sıfatının gerektirdiği itibar ve güven duygusunun sarstığı, düzeni bozdukları” şeklindeki ifadelere itiraz ederek karşı oy yazısı yazdı. Benzer bir diğer davada ise Danıştay kararında, “her ne kadar disiplin yönetmeliğinde kılık kıyafetle ilgili bir hüküm bulunmamaktaysa da türbanla okula gelmenin anayasadaki laiklik kavramına aykırı olduğu açıktır” denildi.

Bir başka davada ise İmam Hatip Lisesi’nin yasakçı müdür ve müdür yardımcılarına karşı çıkan bir öğretmenin başka bir ile “sürgün tayinle” gönderilmesiyle ilgili olarak ise Danıştay, öğretmenin başka bir ile tayin edilmesinde “kamu yararı” olduğuna hükmetti. Danıştay, Milli Güvenlik dersi öğretmeni subayın başörtülü olduğu gerekçesiyle öğrenciyi sınıfta bırakmasına yönelik kararı da haklı bularak, aksi yönde karar veren yerel mahkemenin hükmünün bozulmasını onadı. Karşı oy yazısı kaleme alan bir başka Danıştay hakimi ise ilgili yönetmeliğin en az 2,5 not alan öğrencinin hiçbir şekilde sınıfta bırakılamayacağına hükmettiğini, söz konusu öğrencinin ise 5 üzerinden 5 not aldığını dile getirerek karara itiraz etti.

İÇKİ ÜRETİCİLERİNİ SEVİNDİREN KARAR

Danıştay, başörtüsü ile ilgili kararlarında “38’de 38” mağdurlar aleyhinde hüküm verirken, içki reklamına izin verilmesine ilşikin olarak ise “1’de 1” alkole reklam izni isteyenler lehine karar verdi. Hükümet, 2003 yılında içki reklam yasakları ile ilgili yasa metninde belirsizlik olduğu gerekçesiyle duruma açıklık getirilmesi için Danıştay’a müracaat etti. Danıştay da, kanundaki “yayın araçları” ibaresinin sadece devletin kontolündeki yayın araçlarını kapsadığını, gerçek kişiler ile özel hukuk tüzel kişilerine ait gazete, dergi, sinema salonları, bilboardlar, internet, afiş ve benzeri yayın araçlarını kapsamadığına hükmetti. Böylece Danıştay, içkiyle ilgili reklamların rahatça yapılmasına imkân tanındı.

(Murat Unay – habervaktim)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Gündem' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Van'da Halepçe ve Filistin Fotoğraf Sergisi
   ''Halkımızı duyarlı ve tepkili olmaya çağırıyoruz''
   Sakarya Başörtüsü Platformu 123.Başörtüsü Eylemi
   Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 102. Hafta Basın Açıklaması
   İKÖ'de enformasyon toplantısı
   Aydınlardan uyarı saldırı demokrasiye
   2005'de 47 gazeteci, hayatını kaybetti
   Arınç: ''Laiklik de gelişir!''
   Susurluk'tan Şemdinli’ye Derin Terör
   Baykal: ''Türkiye İslâm dünyasının en istikrarlı ülkesi''
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.