Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

'Rahşan affı' sayesinde yırtmış

Pazar, 02 Mart 2008 - (12:22)

Facebook da paylaş

Üniversitelerarası Kurul toplantısında sergilenen 'müsamere'nin mimarının ihale usulsüzlüğünden yargılandığı ve 'Rahşan Affı' ile cezadan kurtulduğu ortaya çıktı.

ÜNİVERSİTELERDE başörtüsünü serbest bırakan Anayasa değişikliğine muhalefetin başını çeken üniversitelerarası Kurul Başkanı ve Akdeniz üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın, 1999 yılında ihale usulsüzlüğünden yargılandığı belirlendi. Akaydın’ın Rahşan Affı ile ceza almaktan kurtulduğu ortaya çıktı.

İHALELER KARDEŞE VERİLMİŞ
1993-1998 yılları arasında Akdeniz üniversitesi Rektör Yardımcılığı yapan Akaydın, aynı zamanda Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi’nin ihale komisyonuna başkanlık ediyordu. Daire Başkanı Cemal öcal’ın ihalelerinin hepsini kardeşinin şirketine verdiğinin anlaşılması üzerine, Mustafa Akaydın’ın da aralarında bulunduğu rektör yardımcıları hakkında ‘2 bin 886 sayılı Devlet İhale Kanunu’nun 6’ıncı maddesine aykırı ihaleler yapmak’ nedeniyle soruşturma açıldı.

HAKKINDA KAMU DAVASI AçILDI
ANTALYA 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan kamu davası sonucunda, soruşturmayı yapmak üzere dosya YöK Başkanlığı’na gönderildi. Bunun üzerine YöK tarafından oluşturulan 3 kişilik bir komisyon, dönemin rektörü Yaşar Uçar’dan onay alarak, 2001 yılında disiplin ve ceza soruşturması başlattı. Komisyon Başkanlığı yapan Sait Güran ile komisyon üyeleri olan Aysel çelikel ve Selçuk öztek son soruşturmayı yaptı.

YÖK YARGILAMA İZNİ VERMEDİ
SORUŞTURMAYI yürüten komisyon, ‘yapılan işlemlerin üniversitenin avantajına bir durum olduğu’, ihalelerin kendine ve şirkete çıkar sağlamak amacına alet edilmesi kastının bulunmadığı kanaatine vardı. Komisyon, bu gerekçeyle Mustafa Akaydın’ın içinde bulunduğu sanıkların yargılanmasına izin verilmemesi yönünde rapor hazırladı.

RAHŞAN AFFI KAPSAMINA GİRDİ
YAPILAN itiraz üzerine Danıştay 2. Dairesi, suçun kamuoyunda Rahşan Ecevit affı olarak bilinen eski TCK’nın 240’ıncı maddesi kapsamına girdiği gerekçesiyle ertelenmesine karar verdi. Danıştay’ın 5 Nisan 2002 tarihinde verdiği bu kararın ardından Akaydın hakkındaki dosya yasada öngörülen 5 yıllık süre dolduğu için 2007 yılında sicilinden silinmiş oldu.

(Star)

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Türkiye' Kategorisinde Son 10 Yazı
   “Kemalistler 80 Yıldır Müslümanlara Zulmediyor”
   Dine meydan okuyan laiklik uygulanıyor
   Sakaryalı Öğrenciler Siyonist Rejim Konsolosunu Kovdu!
   İsrail Vahşeti Fatih Camii'nde Protesto Edildi
   Karma eğitim mahkemelik
   “Yasak biter, direniş bitmez”
   Bu da karanlıkta kaldı!
   Sahiplerini savundular
   Başörtülülere kartel tacizi
   Avukattan açıklama
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.