Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Dünya'dan İsrail vahşetine tepkiler

Pazartesi, 03 Mart 2008 - (13:04)

Facebook da paylaş

AB, Fransa, Ürdün, Lübnan, Türkiye gibi bazı ülkelerde özgür ve duyarlı vicdana sahip insanlar işgalci siyonistleri protesto ederken İsrail'e karşı yaptırım çağrıları bir türlü gündeme gelmiyor.

Fransa, Ürdün, Lübnan gibi bazı ülkelerde özgür ve duyarlı vicdana sahip insanlar işgalci siyonistleri protesto ederken, AB ve Türkiye'nin de içinde bulunduğu bir grup ülke ve organizasyon bu insanlık dışı vahşati kınadığını belirtti. Fakat siyonist rejime ciddi yaptırım uygulamadan bahseden bile olmadı. Halkı müslüman olan ülkelerin yurttaşlarının, İsrail'e karşı beraber hareket etmeleri için kendi hükümetleri üzerine baskı kurmaktan başka çıkar yolun olmadığı konunun uzmanları tarafından belirtiliyor.

Paris'te özgür vicdanlar, Siyonist rejime lanet yağdırdı

Siyonist rejimin cinayetlerine tepki gösteren yüzlerce Paris'li önceki gün büyük bir gösteri düzenledi. Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya gelen yüzlerce gösterici, Filistin halkına karşı yürütülen soykırımın durdurulması isteyen slogan atarken, Gazze'de işlenen cinayetlerin durdurulması yönünde, dövizler taşıdılar.

Bahreyn, siyonist rejimin cinayetlerini kınadı

Bahreyn bakanlar kurulu, Siyonist rejimin Gazze'ye yönelik vahşi saldırıların kınadı. Bahreyn başbakanı Şeyh Halife bin Süleyman âl-i Halife önceki gün düzenlenen basıntoplantısında, Siyonist rejimin vahşi saldırısının, ve yüzlerce Filistinli masum insanın hayatını yitirmesi ve yüzlercesinin yaralanmasıyla sonuçlanan saldırıları kınadığı söyledi.

Bahreyn başbakanı âl-i Halife dünya toplumlarının, Filistin'de sivil insanların katliam edilmesi karşısında suskun kalmasının da, Siyonist rejimin saldırılarına destek olduğu belirtilerek, bu saldırılara son verilmesini istedi.

Ürdün halkı, siyonist rejim ile ilişkilerin kesilmesini istedi

Ürdün halkı, başkent Amman'da düzenlediği gösteride, Ürdün hükümetinin, Siyonist İsrail rejimi ile yaptığı anlaşmaları iptal etmesini istedi.
Ürdün halkının düzenlediği gösteride, Ürdün ile Siyonist İsrail rejimi arasında 1994'de yapılan anlaşmanın iptali istenirken, İşgalci rejimin, Amman'daki büyükelçisinin yurt dışı edilmesi ve Siyonist rejim ile her türlü ilişkilerin kesilmesi istenildi. Ürdünlü göstericiler ayrıca, Siyonist rejimin vahşi saldırıları karışsında arap ülke liderlerinin de suskunluğunu kınarlarken, Amerika ve Siyonist rejimin bayrakları ateşe verildi.

Yunanistan, Gazze'ye yapılan saldırıyı kınadı

Yunanistan dışişleri bakanlığı Siyonist rejimin Gazze'ye saldırılarını ve işlenen cinayetlerini şiddetle kınadı. Yunanistan dışişleri bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Siyonist rejim saldırılarında şimdiye kadar hayatını kaybedenlerin yüksek rakamlara ulaştığı bu durumdan kaygı duyulduğu kaydedildi. Açıklamada, AB üyesi diğer ülkelerinde, Gazze'de yaşananlardan kaygı duyduğu hatırlatıldı.

İtalya'dan İsrail'e 'şiddeti durudur' çağrısı

İtalya Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Massimo D'alema, İsrail ve Filistin'e "şiddeti durdurun" çağrısında bulundu. D'Alema, Cumartesi sabahından bu yana 60'dan fazla Filistinlinin hayatını kaybettiği İsrail saldırılarının yoğunlaşması üzerine yaptığı açıklamada, bölgedeki şiddetin bir an önce durmasını istedi. Çatışmalardaki sivil can kaybından duyduğu üzüntüyü dile getiren İtalya Dışişleri Bakanı gelişmeleri endişe ile takip ettiğini söyledi. D'Alema, son gelişmelerin Annopolis barış konferansında alınan kararların uygulanmasını tehlikeye attığını ve barış sürecini zora sokacağını belirtti. İtalya Dışişleri Bakanı ayrıca, taraflara, diyalog içinde olmaları ve işbirliği yapmaları için İtalya başta olmak üzere uluslararası düzeyde destek geleceğini ifade etti.

Erdoğan: İsrail'i Kınıyoruz, Başbakan: "Gazze'ye yapılan saldırılar insanlık dışıdır."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin Irak'ın kuzeyine gerçekleştirdiği kara harekatında tek sivilin zarar görmediğini, Gazze'de ise çocukların bile öldürüldüğünü söyledi.

Başbakan Erdoğan, İsrail'in Gazze'de orantısız güç kullanarak yaptığı insanlık dışı uygulamanın tasvip edilmesinin mümkün olmadığını belirterek; "Türkiye Cumhuriyeti olarak İsrail'in bu tavrını kınıyoruz " dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin Ankara İl Gençlik Kolları Kongresi'nde yaptığı konuşmada, İsrail'in Gazze'de yaptığı operasyolara değindi.

Özellikle son birkaç gündür Gazze'de yapılan insanlık dışı uygulamayı tasvip etmediklerini belirten Erdoğan, Gazze'de orantısız güç kullanımı ile yavrular öldürülmekte, siviller öldürülmekte ve Gazze'ye yapılan bu saldırıların insani bir izahı, hukuka dayalı bir izahı yoktur ve Türkiye Cumhuriyeti olarak bizler İsrail'in bu tavrını kınıyoruz".

Başbakan Erdoğan, konuyu yarınki Bakanlar Kurulu toplantısında ele alacaklarını belirterek, "Biz kendilerine sorunun diplomasi içinde çözülmesi gerektiğini ilettik. Ancak İsrail tarafı Türkiye'nin gösterdiği bu yola girmedi, demek ki, bu bir kimlik meselesi, bunu da özellikle vurgulamak istiyorum" dedi.

Lübnan'da İsrail'i protesto gösterisi

İsrail'in onlarca Filistinlinin ölümüne neden olan Gazze'ye yönelik saldırıları, Lübnan'da çeşitli gösterilerde protesto edildi.

İsrail sınırındaki Kfar Kila köyünde bulunan Fatima kapısında düzenlenen protesto gösterisine, Hizbullah yandaşı yaklaşık 1000 gösterici katıldı. Lübnan ve Filistin bayraklarının dalgalandırıldığı gösteride 'İsrail'e Ölüm' sloganları atıldı.

Lübnan'ın Sayda kentinde bulunan Filistin mülteci kampı Ayn El Hilve'de de, çeşitli Filistinli gruplardan yaklaşık 2 bin kişi yürüyüş yaparak İsrail'i protesto etti. Bu yürüyüşte Gazze'de ölenlerin resimleri ile Gazzeli çocukları temsil eden oyuncak bebekler taşındı.

İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 60'ı sivil 100'den fazla Filistinli öldü. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, İsrail'in bu saldırıları üzerine barış görüşmelerini askıya aldığını açıkladı.

Avrupa Birliği (AB), İsrail'in ''toplu cezalandırma'' anlamına gelen ''Gazze'de Filistin halkına yönelen orantısız güç kullanımını'' kınadı.

AB Dönem Başkanlığından yapılan açıklamada, ''masum çocuklar dahil önemli sayıda sivilin'' hayatını kaybetmesine neden olan İsrail saldırısının ''büyük endişe'' ile izlendiği belirtildi.

''Bu tür eylemlerin uluslararası hukuka aykırı olduğu'' vurgulanan açıklamada, ''AB Dönem Başkanlığı, Gazze halkının toplu cezalandırılmasını reddeder'' denildi.

Hem İsrail, hem Filistin tarafındaki masum sivillerin yaşadığı acıların ''derin endişe'' yarattığı belirtilen açıklamada, Hamas'ın İsrail'e roket saldırısı da kınanarak, bunun derhal durdurulması istendi.

AB Dönem Başkanlığı açıklamasında ''Birçok kez tekrarladığımız üzere, İsrail ve Filistinliler barış ve güvenlik içinde yaşamayı hak ediyor. Barış süreci durdurulmamalıdır. Bu süreci zayıflatacak eylemlerden hemen vazgeçilmelidir. Şiddetin sona erdirilmesi, Annapolis'te girilen taahhütlerin hayata geçirilmesi için hayati önemdedir. AB Dönem Başkanlığı, tüm tarafları Annapolis'te uzlaşıldığı şekilde müzakereyle çözüm yolunda ilerlemeye teşvik eder'' denildi.

Şam'da büyük protesto

Şam'da Arap Birliği toplantısı öncesinde 100 bin kişi, İsrail'i protesto etti.

Suriye'nin başkenti Şam'da yaklaşık 100 bin kişinin katıldığı İsrail'i protesto gösterisi düzenlendi. Göstericiler, Filistin halkına yönelik gerçekleştirdiği katliamdan dolayı İsrail'i kınarken, operasyonların durdurulmasını istedi.

Suriye'de gerçekleştirilecek Arap Birliği Toplantısı'nın öncesinde Şam'da bu denli geniş çaplı protesto eyleminin gerçekleşmesi Arap liderlere uyarı niteliğinde mesaj taşıdığı yorumları yapılıyor. öğrenci, esnaf, memur gibi meslek grubundan kişilerin katıldığı eyleme Hıristiyan ve Müslüman din adamları da destek verdi.

Ellerinde Filistin, Suriye bayraklarının yanı sıra Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın fotoğraflarını taşıyan, kadın erkek, öğrenci ve çocuklarında bulunduğu kalabalık İsrail aleyhine sloganlar atarak yapılan saldırıların derhal sona erdirilmesini istedi. Kendine hakim olamayan kimi protestocular ise İsrail bayrağını yaktı.

Şam'da Muhafaza Meydanı'nda gerçekleşen ve İsrail'in sert bir şekilde kınandığı protesto eyleminde meydanı dolduran kalabalık çevre sokaklara kadar taştı. Birleşmiş Milletlere saldırıların durdurulması için eyleme geçmesi çağrısı yapılırken Arap ülkelerinin Filistin halkına yardım etmesi istendi. Yaklaşık 5 saat süren eylemde Mescid-i Aksa maketi ile İsrail askerleri tarafından katledilen Filistinli çocukların resimleri taşındı.

öfkeli vatandaşlar, "İsrail'e ölüm", "Kahrolsun İsrail, kahrolsun Amerika", "Filistin halkının yanındayız", "Soykırım derhal durdurulsun" ve "Arap liderler nerede?" şeklinde sloganlar attı.

Eyleme katılanlardan Abdullah Yunus, İsrail'in pervasızca, masum Filistin halkına soykırım uyguladığını belirterek bu soykırıma dünyanın sessiz kaldığını söyledi. İsrail saldırılarını protesto etmek amacıyla binlerce kişinin Şam'da toplandığını ifade eden Yunus, "İsrail'in yaptığı bu katliamların bir an önce durdurulmasını istiyoruz. Bu katliama susmak asla mümkün değil. Biz BM çağrıda bulunuyoruz derhal eyleme geçsin ve bu soykırımı durdursun. Arap ülkelerine ve liderlerine çağrıda bulunuyoruz Filistinli kardeşlerimizle omuz omuza olalım. Onlara destek verelim. Bu soykırıma sessiz kalmayalım" şeklinde konuştu.

SİYONİST İSRAİL'İ PROTESTO ÇAĞRISI
Öte yandan Siyonist İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği katliam bu akşam saat 18:00'de Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde FHDD tarafından protesto edilecek. Eyleme Özgür-Der de destek verecek. Filistin Halkıyla Dayanışma Derneği (FHDD)'nin düzenlediği eyleme farklı kuruluşlar da destek verecek. Ezilenlerin Sosyalist Platformu(ESP)'na yakınlığıyla bilinen FHDD, Gazze'de Filistin halkına yaşatılan katliam karşısında sessiz kalmama çağrısında bulundu. Siyonist vahşete sessiz kalmayan bu eyleme Özgür-Der mensupları da katılarak destek verecek.[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Filistin' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Hamas Lideri Halid Meşal Ateşkesi Değerlendirdi
   Heniyye'den Ateşkes Sonrası İlk Açıklama
   Abbas, Kudüs’teki Şehadet Operasyonunu Kınadı
   Olmert adeta yalvardı
   ''Filistinin doğal misillemesi''
   Olmert Yenilgiden Sonra, “Her Yol Mübah” dedi
   İsrail Füzeleri Gazze'de Yas Evini Vurdu
   İsrail Gazze'den Çekiliyor. Hamas: Bozguna uğrattık.
   Mescid-i Aksa çöküyor
   Filistin'deki 61 şehidin en az 54'ü kadın ve çocuk
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.