Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Karma eğitim mahkemelik

Cuma, 07 Mart 2008 - (10:35)

Facebook da paylaş

Özerk Diyanet Evkaf Sendikası, “Karma eğitimin sakıncalarını göz önünde bulunduran gelişmiş ülkelerde, kız-erkek ayrı sınıflarda eğitime ağırlık verilirken, bizim anne-babaların bu yöndeki talepleri dikkate alınmıyor." dedi.

Danıştay’ın Anayasa'nın 24. maddesindeki zorunluluğa rağmen Alevi öğrencinin din dersinden muaf tutulmasına vize vermesinin ardından harekete geçen Özerk Diyanet Evkaf Sendikası, “Karma eğitimin sakıncalarını göz önünde bulunduran gelişmiş ülkelerde, kız-erkek ayrı sınıflarda eğitime ağırlık verilirken, bizim anne-babaların bu yöndeki talepleri dikkate alınmıyor. Biz de sendika olarak harekete geçtik ve idari mahkemeye başvuruyoruz" dedi.

Avrupa ülkeleri ve ABD’de öğrencilerin başarısını olumsuz yönde etkilemesi, taciz olaylarının artması ve şiddet olaylarının da engellenemez yükseliş içinde olmasından ötürü “karma eğitim”den hızla vazgeçilirken, Türkiye’de de konu yargıya götürülüyor.

Danıştay’ın Anayasa'nın 24. maddesindeki zorunluluğa rağmen Alevi öğrencinin din dersinden muaf tutulmasına vize vermesinin ardından harekete geçen Özerk Diyanet Evkaf Sendikası, kız-erkek ayrı sınıflarda eğitimin yapılması için idari mahkemeye başvuracak. Sendika Gaziantep Şube Başkanı Abdurrahim Çelik, Vakit’e yaptığı açıklamada, karma eğitimin birçok soruna yol açtığını, özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ailelerin kız çocuklarını okula göndermemesine en büyük nedenin kız ve erkek öğrencilerin aynı sınıfta eğitim yapması olduğunu belirterek, kız-erkek ayrı sınıflarda eğitim yapılması için idari mahkemeye başvuracaklarını açıkladı.

“HAYDİ KIZLAR OKULA” DEMEKLE OLMUYOR

Çelik, şunları söyledi: “Önümüzde karma eğitimden vazgeçmek için iki önemli neden var. Biri okullarda şiddet ve taciz olaylarını en aza indirmek, diğeri ise kız-erkek birlikte eğitimden dolayı kız çocuklarını okula göndermeyen ailelerin çocuklarını eğitim yuvaları ile tanıştırmak. Milletin haklı taleplerini kimse gözardı edemez. Bölgede okula gitmeyen yüzbinlerce kız çocuğuna ‘Haydi Kızlar Okula’ demek çözüm değildir. Çünkü okula gitmelerini engelleyen yasaklar önlerinde duruyor.”


ABD ÖRNEĞİ

ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinin karma eğitimi masaya yatırdığını ifade eden Çelik, “ABD’de çeşitli dönemlerde yapılan araştırmalarda karma eğitimin birçok soruna yol açtığı tespit edildi. Bu sorunların tespitine yönelik çözüm arayan yetkililer, 1995 yılında 3 devlet okulunda yürütülen ayrı eğitim uygulamasında büyük başarı elde edince, bunu yaygınlaştırarak yaklaşık 300 okulda aynı uygulamayı başlattılar. Uygulamanın eğitimin kalitesini artırdığı kadar, okullarda meydana gelen, şiddet olayları, taciz ve hatta gebelik olaylarının en aza inmesi üzerine ise ABD’de yaklaşık 51 okul tamamen sınıflarda ayrı eğitim sistemine geçtiler” dedi.

İDEOLOJİK DAYATMA

Avrupa ülkelerinde de karma eğitim mecburiyetinden vazgeçilmesine örnekler bulunduğuna dikkat çeken Çelik, “Karma eğitim okullarımızda uygulanırken, Batı bunu 1990 yılında masaya yatırdı. Bu konuda radikal kararlar alındı. Gelişmiş ülkeler karma eğitimden vazgeçerken, ülkemizde sadece ideolojik takıntılar yüzünden dayatılıyor. Bu dayatma yüzünden ise yüzbinlerce kız çocuğumuz eğitim hakkından mahrum bırakılıyor” diye konuştu.

Aslan Değirmenci’nin haberi

VAKİT

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Türkiye' Kategorisinde Son 10 Yazı
   “Kemalistler 80 Yıldır Müslümanlara Zulmediyor”
   Dine meydan okuyan laiklik uygulanıyor
   Sakaryalı Öğrenciler Siyonist Rejim Konsolosunu Kovdu!
   İsrail Vahşeti Fatih Camii'nde Protesto Edildi
   'Rahşan affı' sayesinde yırtmış
   “Yasak biter, direniş bitmez”
   Bu da karanlıkta kaldı!
   Sahiplerini savundular
   Başörtülülere kartel tacizi
   Avukattan açıklama
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.