Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

Olmert adeta yalvardı

Cuma, 07 Mart 2008 - (12:05)

Facebook da paylaş

İsrail hükümetinde işgal güçlerinin acziyetini ve Filistin direnişinin füzeleri karşısındaki çaresizliğini yansıtan yeni bir gelişme daha yaşandı.

İsrail Başbakanı Ehud Olmert, işgal ordusunun saldırılarını durdurması karşılığında Filistinli direnişçilerden Gazze çevresindeki Yahudi yerleşim birimlerine attıkları füzelere son vermesini istedi. İsrail’i ziyaret eden Macaristan devlet başkanını karşılama töreni sırasında açıklamada bulunan Olmert, “İsrail’e atılan füzeler durdurulursa biz de saldırılarımızı durduracağız” şeklinde konuştu. Olmert’in bu açıklamalarının, işgal ordusunun Gazze’de aldığı yenilgi ve bir avuç Filistin direnişçisi karşısında karşı karşıya kaldığı acziyetin bizzat İsrail İç Güvenlik Bakanı Avi Dichter tarafından dile getirildiği bir dönemde gelmesi dikkat çekti.
--------
Filistinli mücahidlerden İsrail askeri aracına saldırı: 1 asker ölü
Filistinli direnişçiler Kisovim yakınlarında seyretmekte olan işgal güçlerine ait askeri bir araca yaptıkları bombalı saldırıda bir İsrail askerini öldürdü, 4”ünü yaraladı. İsrail hükümeti, bir askerinin öldüğünü doğruladı. Görgü tanıkları, işgal gücü askerlerine ait cipin isabet aldıktan sonra 15 dakika içerisinde tamamen yanarak kül olduğunu kaydettiler. Tanıklar, isabet almasından sonra cipten yaralı olarak çıkan İsrail askerlerini kurtarmak için bölgeye ambulans, helikopter ve zırhlı araçlar geldiğini ifade ettiler. Olayın ardından bölgede işgal güçleriyle Filistinli direnişçiler arasında şiddetli çatışmalar meydana geldiği bildirildi. Bir işgal askerinin öldüğü eylemin sorumluluğunu ise Filistin İslâmi Cihad Hareketi’nin askeri kanadı Kudüs Müfrezeleri üstlendi.
---------
Rice’ın gezisi, Ortadoğu’ya “barış” getirmeyecek
Financial Times, 'Gazze'de ateşkes' başlığıyla yer verdiği başyazılarından birinde, mevcut Amerikan diplomasisinin, Orta Doğu'da barış sağlayamayacağını vurguluyor: “Amerikan Dışişleri Bakanı Rice, önceki gün anlamsız bir Orta Doğu gezisini daha tamamlamış görünüyor. Gazze'de ateşkesten bahsetmeyi reddedip ‘Filistin lideri Abbas'a İsrail'e barış görüşmelerine yeniden başla’ demesinin bir mantığı olduğuna kuşku yok. Ama bu mantık barış getirecek bir nitelik taşımıyor. Amerika, Mısır ve Suudi Arabistan gibi Arap müttefiklerinin yardımıyla iki tarafın da derhal ateşkes ilan etmesini ve İsrail'in Gazze'ye işgalini bitirmesini sağlamalı. Hamas'ı tecrit etme politikası terkedilmeli. Bu soruna bir çözüm bulunacaksa -ki son kamuoyu yoklamaları İsraillilerin üçte ikisinin bu örgütü tanıdığını gösteriyor- Hamas sürece dahil edilmelidir. Hamas ile Abbas ilişkileri tamir etmeli ve ulusal birlik hükümeti kurmalıdır. Şurası açık ki Hamas, başkenti Doğu Kudüs olan, Batı Yaka’yla Gazze'yi kapsayan bir Filistin devletini kabul edecektir. Ama ancak bu devlet kurulduğu takdirde İsrail'in varlığını tanımak zorunda kalacaktır.”

VAKİT

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

'Filistin' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Hamas Lideri Halid Meşal Ateşkesi Değerlendirdi
   Heniyye'den Ateşkes Sonrası İlk Açıklama
   Abbas, Kudüs’teki Şehadet Operasyonunu Kınadı
   ''Filistinin doğal misillemesi''
   Olmert Yenilgiden Sonra, “Her Yol Mübah” dedi
   Dünya'dan İsrail vahşetine tepkiler
   İsrail Füzeleri Gazze'de Yas Evini Vurdu
   İsrail Gazze'den Çekiliyor. Hamas: Bozguna uğrattık.
   Mescid-i Aksa çöküyor
   Filistin'deki 61 şehidin en az 54'ü kadın ve çocuk
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.