Tüm Haberler
Tüm Haberler
Sık Kullanılanlara Ekle! Açılış Sayfası Yap! Sitene Ekle! İletişim
  Anasayfa
  Haberler
  Bölgeler
  Yazarlar
  Ziyaretçi Yorumu
  Üyelik İşlemleri
  Künyemiz
  İrtibat

Gelişmiş Arama
Kitap Tanıtımı
 Humus'ta Kan Gövdeyi Götürüyor (Video)    Erdoğan: Suriye bizim iç meselemizdir    Zevahiri Suriye Muhalifetini Destekledi    Beşşar Esad’ın Suriye'de Öngöremedikleri    Şehid Şeyh Ahmed Yasin: Allah'ım Ümmetin Suskunluğunu Sana Şikayet Ediyorum    ''İskenderun saldırısı İsrail'in taktik değişikliği''    İKÖ ve İslam Dünyasının Soruları    İrlanda gemisi Gazze yolunda    Türkiye'den İsrail'e Enerji Yaptırımı Sinyali    Hamanei: ''Siyonist rejimin saldırısı beşeri vicdanlara saldırıydı!''  

[ Arşivle! ] [ Yazdır! ] [ Postala! ]

 

Van'da Halepçe ve Filistin Fotoğraf Sergisi

Pazartesi, 17 Mart 2008 - (08:03)

Facebook da paylaş

Van’da, Filistin’e destek ve yardım amacıyla bir kermes düzenleyen İnsan- Der, insanlığın utanç tablosu ve karnesi olarak duran Halepçe ve Filistin katliamı anısına bir fotoğraf sergisi düzenledi.

Kermes ve fotoğraf sergisini aynı mekânda sergileyen İnsan-Der, Van’daki Hak ve Özgürlükler Platformunun da desteği ile bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Basın açıklamasının tam metni:

Sayın basın mensupları ve değerli Van halkı,

Filistin altmış yıldır gelişmiş dünyanın/batı medeniyetinin ortak kararı ve fiili desteği ile büyük bir zulmün muhatabı durumundadır. Bu, tarihin şahit olmadığı, vahşet boyutlarına varan bir zulümdür.

Batı medeniyetinin 20. yüzyılda öne çıkardığı ve kendisini onunla ifade ettiği, “insan hakları, demokrasi, kriterler…” gibi değerler özelde Filistin, genelde de batı dışındaki tüm insanlık söz konusu olduğunda hiçbir değer ifade etmemektedir. Ortadoğu, Afrika, Uzak Doğu Asya, Güney Amerika; yaşadığımız yüzyılda maddi gücü elinde bulunduran batı medeniyetinin zulmüne şahitlik eden coğrafyalardır. Nagazaki, Hiroşima, Halepçe, vahşetin doruğa çıkarıldığı özel anlar, özel coğrafyalardır. Zulmün mağduru coğrafyaların, en mağduru 60 yıldır kesintisiz işgali yaşayan Filistin’dir. Filistin, her gün Nagazakileri, Hiroşimaları, Halepçeleri yaşamaktadır.

Son zamanlarda toplu kıyım yaşanmaktadır. Ve yine dünya seyirci ve sessizdir. Sessizlik bu vahşete ortaklık etmektir. Böyle bir zulme karşı insanlığını kaybetmek ve zulmün suç ortağı olmaktan başka hangi neden sessiz bıraktırabilir?

İnsanlığını kaybetmemiş herkesin ve özelde tüm Müslümanların İsral’in eli ile işlenen batı kaynaklı cinayetlere karşı tavır alması gerekmektedir. İsral’in eliyle diyoruz, çünkü biliyoruz ki Filistin’de sergilenen vahşetin ve işlenen cinayetin asıl sorumlusu batı medeniyetinin temsilcisi Amerika emperyalizmidir. Yoksa Yahudiler yaklaşık 2500 yıldır Filistin topraklarında ne etkinlik ve ne de nüfus yoğunluğu olarak yokturlar. Bu nedenle Yahudilerin Filistin Coğrafyası üzerinde hiçbir hak iddia edemeyecekleri tarihi bir hakikattir. Bu hakikate rağmen İsrail, vahşi batı medeniyetinin Ortadoğu üzerindeki siyasetlerini uygulatmak için İslam Dünyasının/Orta Doğu’nun kalbine yerleştirilen habis bir urdur. Bunun içindir ki BM’lerin İsrail aleyhine aldığı tüm kararlar ABD tarafından veto edilmektedir. Bu ur, tüm insanlığa zarar vermektedir ve bu ur İslam Dünyası’nın bağrından mutlaka sökülüp atılmalıdır. Bu tüm insanlığın hayrınadır.

Bu habis urdan insanlığın kurtulması ve Filistinlilerin özgürlüklerine kavuşması için herkes sahip olduğu tüm imkânları seferber etmelidir. Dualarımızla Filistin’in yanında olmalıyız. Maddi imkânlarımızla Filistin’in yanında olmalıyız. Bu inançla düzenlenen kermesin küçük de olsa katkı olmasını diliyoruz. Halkımızdan katkı bekliyoruz.

İsrail’in işlediği cinayetlere karşı tarafları sükûnete, aklıselime çağırmak İsrail’i cesaretlendirmek olduğu gibi, büyük bir vicdansızlıktır aynı zamanda. Biz İnsan-Der olarak İsrail eliyle işletilen cinayetlerden dolayı ABD’yi, Batı Dünyası’nı, İsrail ve bu cinayetlere seyirci kalanları kınıyoruz. Halkımızı tepki göstermeye, Filistin’e destek vermeye çağırıyoruz.

Basına ve kamuoyuna saygılarımızla…

Münür MAVİŞ

İnsan-Der Yön.Krl.Bşk.

Basın açıklamamıza destek veren kuruluşlar

ANADOLU GENÇLİK DERNEĞİ, GÖKKUŞAĞI DERNEĞİ, UMUT IŞIĞI DERNEĞİ, MAZLUMDER

'Gündem' Kategorisinde Son 10 Yazı
   Danıştay`ın `ibretlik` kararları
   ''Halkımızı duyarlı ve tepkili olmaya çağırıyoruz''
   Sakarya Başörtüsü Platformu 123.Başörtüsü Eylemi
   Ankara İnanç Özgürlüğü Platformu 102. Hafta Basın Açıklaması
   İKÖ'de enformasyon toplantısı
   Aydınlardan uyarı saldırı demokrasiye
   2005'de 47 gazeteci, hayatını kaybetti
   Arınç: ''Laiklik de gelişir!''
   Susurluk'tan Şemdinli’ye Derin Terör
   Baykal: ''Türkiye İslâm dünyasının en istikrarlı ülkesi''
Yazarlar
Maruf Çetin
Fedek ile ilgili tüm tartışmalar uydurmadır
Alıntılar
Selahaddin Eş Çakırgil
Bir geçmeyen geçmişin, bir zorbalığın 100 yılından resmi geçit sahneleri..
Bülent Şahin Erdeğer
Diller Değil Davranışlardır Aslolan...
Ahmet Varol
'Kaybedecek Zalim' İçin Kaybetmek
Robert Fisk
Fisk: Şiiler, Esad'ı yalnız bırakmayacak
Bülent Keneş
Suriye'de yaşanan katliamlarda İran'ın rolü
Abdurrahman Dilipak
Mehdi mi dediniz?
Haberler
Kitaplar
Oyunlar

islamdunyasi.com'da
internet'te

© Copyright by İslamdünyası
E-Posta:
info@islamdunyasi.com

Kaynak göstermek şartıyla alıntı yapılabilir.
Yazarların yazıları kendilerini bağlamaktadır.
Sitemiz Basın Meslek İlkeleri'ne uymayı taahhüt etmektedir.